Terminowy przegląd samochodu

dlaczego jest ważny?

Przegląd techniczny samochodu to nie tylko obowiązek, lecz także działanie realnie zwiększające bezpieczeństwo na drogach. Przegląd samochodu pozwala wyłapać także te usterki, których jesteśmy nieświadomi. Dzięki wczesnemu ich wykryciu i usunięciu bardzo często chronimy samochód przed poważniejszymi awariami. Dlaczego jeszcze przegląd techniczny auta jest tak ważny? Ile kosztuje badanie techniczne pojazdu i jakie są konsekwencje wykonania przeglądu samochodu po terminie?

Spis treści:

  1. Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu?
  2. Przegląd samochodu po terminie – konsekwencje
  3. Czym może grozić jazda bez ważnego przeglądu technicznego?

Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu?

Ile kosztuje przegląd samochodu? Koszt przeglądu jest taki sam w każdej stacji diagnostycznej, bo wysokość opłat reguluje ustawa[1]. Cena przeglądu (badanie okresowe) zależy od rodzaju pojazdu i jego wagi. Za przegląd samochodu osobowego należy zapłacić 98 zł – cena pozostaje taka sama już od wielu lat. Za przegląd pojazdu przystosowanego do zasilania gazem należy zapłacić dodatkowo 63 zł. To cena badania specjalistycznego, którego takie auto wymaga.

Ciekawostką jest fakt, że kierowcy płacą za wykonanie przeglądu jak za usługę - niezależnie od tego, czy wynik przeglądu będzie pozytywny i zakończy się pieczątką w dowodzie rejestracyjnym, czy nie.

Przegląd samochodu po terminie – konsekwencje

Termin badania technicznego jest stosunkowo łatwo kontrolować – na przegląd auta należy stawić się raz w roku.

Po zakupie nowego samochodu przegląd wymagany jest przed upływem 3 lat od daty jego rejestracji. Drugiego przeglądu należy dokonać po 2 latach, a kolejne wykonywane są już co roku. Konkretną datę, przed upływem której musimy stawić się na badaniu, zawsze znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym auta. Pracownik stacji diagnostycznej podczas bieżącego przeglądu zawsze wpisuje do dowodu termin jego ważności.

Jakie są konsekwencje wykonania przeglądu technicznego po terminie? Jeśli udamy się na badanie techniczne pojazdu później niż to zalecane, nie czekają nas żadne kary ze strony stacji kontroli pojazdów. Badanie odbędzie na takich samych zasadach, jak gdybyśmy wykonali je w odpowiednim czasie.

Badanie techniczne pojazdu po terminie (do kilku dni po określonej dacie) zdarza się wielu kierowcom. Najczęściej wynika to ze zwykłego przegapienia terminu i nie jest działaniem celowym. Jeśli nasz samochód jest sprawny technicznie, to w przypadku kontroli policjant wyda nam co najwyżej skierowanie na przegląd. Może wprawdzie zatrzymać nasz dowód rejestracyjny, ale wówczas dokument kierujący na badanie techniczne upoważnia do poruszania się samochodem jeszcze przez 7 dni od momentu zatrzymania. Ma to na celu umożliwienie kierowcy dojechanie do stacji kontroli pojazdów.

przegląd samochodu po terminie

Czym może grozić jazda bez ważnego przeglądu technicznego?

Nowe przepisy, które ostatecznie nie weszły w życie w 2018 roku, miały zaostrzyć kary za jazdę samochodem bez aktualnego przeglądu technicznego. Obecnie obowiązują przepisy, zgodnie z którymi za brak przeglądu płaci się od 20 do 500 zł. Wysokość mandatu za brak przeglądu ustala policjant, który zatrzymał auto do kontroli. Wszystko zależy od faktycznego stanu technicznego samochodu. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi, że nie nadaje się on do dalszej jazdy i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze, może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i zlecić odholowanie auta na parking.

Podsumowując: kara za brak przeglądu to mandat, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i wykluczenie auta z dalszego ruchu drogowego. W najgorszym przypadku policjant nakłada wszystkie trzy kary jednocześnie.

Ale jest też możliwa inna konsekwencja finansowa – mianowicie ograniczenie wysokości lub nawet brak wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia AC, jeśli okaże się, że brak przeglądu technicznego miał związek z powstaniem szkody albo powiększeniem jej rozmiarów. Ogólne warunki ubezpieczenia wyraźnie o tym mówią: „Jeżeli w chwili wypadku pojazd nie posiadał ważnych badań technicznych potwierdzonych wpisem w dowodzie rejestracyjnym, a stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie lub rozmiar szkody, Aviva może odpowiednio zmniejszyć lub nie wypłacić odszkodowania.”

Dlaczego więc nie warto jeździć samochodem bez ważnego przeglądu technicznego? Bo nigdy nie możemy być pewni, że naszemu autu w ciągu ostatniego roku nie przytrafiła się jakaś usterka. Wykonanie przeglądu to dbanie o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.

[1] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.