Przeglądając ubezpieczenia samochodów, zapewne natknąłeś się na określenie ubezpieczenie OC/AC. Nie jest to jedno ubezpieczenie, a dwie polisy, które jednak zazwyczaj sprzedaje się w pakiecie. OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, chroni w przypadku wyrządzenia autem szkody komuś innemu. AC, czyli ubezpieczenie Autocasco, chroni na wypadek uszkodzenia bądź utraty swojego auta. Ale o ile ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, o tyle AC już nie. Dlaczego jednak warto nie poprzestawać jedynie na OC i sięgnąć także po ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC – co to jest?

Jaka jest podstawowa różnica pomiędzy ubezpieczeniem OC i AC?

  • Obowiązkowe ubezpieczenie OC to polisa, z której poszkodowanemu wypłacane są środki za zniszczone mienie i uszczerbek na zdrowiu, jeśli to Ty doprowadzisz do takiego zdarzenia poruszając się ubezpieczonym pojazdem. Jeśli więc zarysujesz czyjś samochód, koszty lakiernika pokryje Twoje OC. Jeśli spowodujesz wypadek, w którym ktoś np. złamie nogę, koszty leczenia poszkodowanego pokryje Twoje OC. Za brak ważnego OC naliczane są kary – przeczytasz o tym w tekście „Kary za brak OC 2019 – ile możesz zapłacić za brak ubezpieczenia?”.
  • Dobrowolne ubezpieczenie samochodu AC chroni Ciebie przed finansowymi skutkami uszkodzenia Twojego pojazdu. Jeśli to Ty uszkodziłeś swoje auto lub Twoje auto zostało uszkodzone, ale sprawcy nie można wykryć (to częsty scenariusz szkód parkingowych) albo jeśli Twój samochód został skradziony – właśnie wtedy zadziała AC. Ponieważ jest to ubezpieczenie auta, pieniądze trafią do właściciela, czyli do Ciebie.

Interesuje Cię temat ubezpieczenia pojazdu? Przeczytaj nasz poradnik ubezpieczenia samochodu krok po kroku, sprawdź 5 argumentów za AC oraz dowiedz się, jak powinno wyglądać ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Autocasco – co obejmuje?   

Powiedzieliśmy już, że ubezpieczenie samochodowe AC to gwarancja pomocy, gdy dojdzie do kradzieży albo uszkodzenia Twojego auta. Ale co dokładnie obejmuje ubezpieczenie AC? Oto, co oraz w jakich sytuacjach może zostać objęte ochroną w ramach naszego ubezpieczenia autocasco.

  • Samochód: w przypadku uszkodzeń z powodu kolizji – z innym pojazdem, ale także ze zwierzęciem, z osobą, przeszkodą czy przedmiotem; kradzież pojazdu czy akty wandalizmu oraz zdarzenia takie jak pożar, zalanie, grad, huragan, uderzenia pioruna, lawina czy trzęsienie ziemi.
  • Foteliki dla dzieci (dwa): w przypadku kradzieży oraz zniszczenia.
  • Dokumenty (prawo jazdy i dowód rejestracyjny): gdy ulegną zniszczeniu.
  • Kluczyki a także sterowniki do pojazdu: w sytuacji ich zniszczenia albo od utraty.

Pamiętaj, że ubezpieczenie samochodowe możesz dodatkowo rozszerzyć w Avivie o takie opcje, jak wyższy wariant Assistance (szersza pomoc profesjonalistów w razie problemów z autem), ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (odszkodowanie w razie wystąpienia uszczerbku na zdrowiu lub śmierci będących wynikiem ruchu pojazdem), ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie ochrony prawnej.

AC samochodu osobowego – dlaczego warto?  

Jeśli zastanawiasz się nad sensem zakupu takiego ubezpieczenia, warto przypomnieć, że Autocasco zapewnia naprawę uszkodzonego pojazdu i warto je mieć przede wszystkim dlatego, że w przypadku uszkodzenia auta możesz wybrać sposób, w jaki szkodę zlikwidujesz. Jak zatem naprawić samochód z AC? Niezwykle prosto. Zgłaszasz szkodę i otrzymujesz kosztorys naprawy, a przelew trafia na Twoje konto jeszcze tego samego dnia. Możesz też zdecydować, że wolisz oddać auto do warsztatu. W Avivie możesz wybrać warsztat współpracujący albo dowolny inny, np. ten, w którym zazwyczaj serwisujesz auto. Aviva rozliczy się z warsztatem na postawie własnego kosztorysu. W zależności od wybranego wariantu Assistance, otrzymujesz auto zastępcze na czas naprawy nawet na 14 dni (tak jest np. w wariancie maksymalnym, gdzie pojazd zastępczy otrzymasz po kolizji, awarii czy kradzieży). Czy takie ubezpieczenie jest potrzebne ? Wystarczy spojrzeć na statystyki. Na polskich drogach tylko w styczniu 2019 roku doszło do 1 785 wypadków[1], a w całym 2018 roku doszło do  31 674 wypadków. Jeśli dodamy do tego kolizje (436 414 kolizji w 2018 roku), to codziennie dochodzi do 1279 sytuacji, w których taka polisa może okazać się bardzo pomocna.

Przyjrzyjmy się kolejnej kwestii – kradzież samochodu a AC. W 2018 roku zgłoszono 8745 skradzionych aut (liczba stwierdzonych przestępstw). Wykrywalność wyniosła wtedy zaledwie 23,8%.[2] Wynika z tego, że udaje się odzyskać jedynie co piąte auto, czy to przez odnalezienie pojazdu, czy przez zatrzymanie złodzieja. A przecież postawienie komuś zarzutów o kradzież auta nie równa się z odzyskaniem samochodu – auto bowiem mogło już dawno być sprzedane na części.

Czym jest więc ubezpieczenie AC? Autocasco okazuje się po prostu bardzo praktycznym narzędziem dla właściciela pojazdu, kiedy ten znajduje swoje auto zniszczone albo nie znajduje go wcale.

[1] http://policja.pl/pol/form/1,Statystyki-dnia.html?page=0%20Czytaj%20wi%C4%99cej:%20

[2]https://dziennikzachodni.pl/tylko-co-czwarty-kierowca-ma-autocasco/ar/13651527

[3] http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/kradzieze-samochodow/122334,Raport-2017-utracone-pojazdy.html

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.