Co to jest autocasco? Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu AC

Ubezpieczenie OC, Autocasco, Assistance – jeden samochód, a tyle opcji ubezpieczeniowych. Tym razem pod lupę weźmiemy Autocasco, czyli AC. Co to jest autocasco i czy jest obowiązkowe? Ile kosztuje AC pojazdu, czy i kiedy warto je wykupić? Oto najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia AC samochodu. 

Spis treści:

 1. Co to jest autocasco?
 2. Co obejmuje ubezpieczenie AC samochodu?
 3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia autocasco
 4. Ile kosztuje autocasco?
 5. Czy warto wykupić polisę AC?

Co to jest autocasco?    

Autocasco to nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu.O ile każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do wykupu ubezpieczenia OC (o czym mówi Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych), to AC jest opcjonalne. Za brak ubezpieczenia AC nie ponosi się żadnych konsekwencji prawnych, natomiast za brak ważnego OC możesz już zapłacić spore kary, o czym piszemy w tekście „Kara za brak OC w 2021 roku – ile wynosi i jak jej uniknąć?”.  

Skoro za brak ubezpieczenia samochodu AC nie ma żadnych kar, dlaczego miałbyś sięgnąć po taką polisę? Czynnikiem decydującym jest to, w jakich sytuacjach ubezpieczenie autocasco może okazać się przydatne. Bo o ile OC zapewnia wypłatę odszkodowania drugiej osobie w przypadku, gdy uszkodzisz czyjś pojazd albo doprowadzisz do uszczerbku na zdrowiu u innego uczestnika ruchu, o tyle AC chroni Ciebie i Twój samochód. 

Co obejmuje ubezpieczenie AC samochodu?

 • Autocasco chroni Twój samochód przed finansowymi skutkami kolizji, wandalizmu oraz zdarzeń losowych (m.in. pożar, zalanie, huragan, grad, lawina, trzęsienie ziemi),
 • AC zapewnia Ci odszkodowanie w razie kradzieży samochodu. Polisa autocasco zapewnia Ci wypłacenie odszkodowania w razie kradzieży auta,
 • Ubezpieczenie samochodu AC zadziała także w innych sytuacjach: gdy dojdzie do kradzieży lub zniszczenia fotelików dziecięcych, gdy zniszczone zostanie prawo jazdy lub dowód rejestracyjny oraz gdy zdarzy się, że kluczyki lub sterowniki pojazdu zostaną zniszczone bądź zgubione.

Najważniejsze dwie kwestie są takie: po pierwsze ubezpieczenie auta AC zapewnia Ci odszkodowanie, jeśli Twój pojazd zostanie zniszczony, a sprawcy nie uda się ustalić. Oczywiście jeśli sprawca jest ustalony, to nadal masz wybór i możesz zgłosić naprawę z ubezpieczenia OC sprawcy lub z własnego ubezpieczenia AC – Ty decydujesz. A po drugie – AC przydaje się w przypadku kradzieży auta. Warto rozważyć zwłaszcza ten drugi argument – kradzież pojazdu. Argumentem jest tu niezwykle niska wykrywalność kradzieży samochodów. W 2018 roku ze wszystkich przypadków kradzieży aut udało się ustalić zaledwie 21,9% sprawców[1]. A to znaczy, że zdecydowana większość skradzionych samochodów nigdy nie wraca do swoich właścicieli.

Sprawdź nasz poradnik ubezpieczenia samochodu krok po kroku, dowiedz się jak nie przepłacać za ubezpieczenie auta i jakie jest 5 argumentów za ubezpieczeniem AC.

Ubezpieczenia autocasco – 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę           

Jakie powinno być dobre autocasco? Decydując się na ubezpieczenie autocasco, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim wybierając ubezpieczenie samochodowe, zerknij na:

 • zakres działania – ubezpieczenie samochodowe powinno chronić Twój samochód w jak największej liczbie sytuacji;
 • dodatkowe opcje – upewnij się, czy masz do wyboru dodatkowe opcje ubezpieczenia samochodowego, jaki możesz wybrać maksymalny pakiet Assistance, czy jest ubezpieczenie NNW, polisa na szyby albo ubezpieczenie ochrony prawnej; oraz czy masz możliwość naprawy w ASO i na oryginalnych częściach zamiennych;
 • jasne reguły – pamiętaj, że wszystkie opcje, na których Ci zależy, są dokładnie opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości porozmawiaj z konsultantem;
 • komfort – możesz kupić ubezpieczenie AC z dowolnego urządzenia przez internet lub zamówić rozmowę z konsultantem infolinii, a całość zajmie Ci 3 do 6 minut. Jeśli posiadasz już OC, ale chcesz dokupić AC w trakcie trwania polisy, możesz to zrobić dzwoniąc na 22 557 44 44.
 • cena – pamiętaj, że cena ubezpieczenia autocasco uzależniona jest od wielu czynników, o których piszemy niżej.

Ile kosztuje AC samochodu?      

Cena ubezpieczenia autocasco to kwestia indywidualna. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje AC, musisz wziąć kilka czynników pod uwagę. Inny będzie koszt AC nowego samochodu, a inny używanego. Co zatem może wpływać na cenę autocasco?

 • Samochód. Tutaj liczy się wszystko – czy auto jest nowe, czy używane, jaką ma pojemność silnika, jaka jest jego moc, wartość, a nawet to… jak chętnie jest obierane na cel przez złodziei! Jeśli Twój model znajduje się w gronie najczęściej kradzionych aut, może to wpłynąć na cenę ubezpieczenia autocasco.
 • Kierowca. A raczej to, jak dobrym kierowcą jesteś. Liczy się przede wszystkim Twój staż i długość bezwypadkowej jazdy, a także sposób, w jaki użytkowany jest pojazd.
 • Lojalność wobec ubezpieczyciela. Im dłużej posiadasz ubezpieczenie AC u jednego ubezpieczyciela i unikasz kolizji oraz wypadków, tym atrakcyjniejsze oferty będziesz otrzymywać w kolejnych latach. W Avivie cenimy sobie lojalnych klientów i nagradzamy ich zniżkami.

Autocasco – czy warto wykupić AC samochodu?  

Czy warto płacić za autocasco? Tak. Jeśli cenisz sobie bycie mobilnym, zadbaj o komfort podróżowania i wygodne opcje naprawy pojazdu w razie kolizji. Liczby pokazują także, że skradzione samochody niezwykle rzadko wracają do swoich właścicieli. Więc na pytanie czy warto wykupić polisę AC, odpowiadamy: warto. Tym bardziej, że teraz w Avivie otrzymasz aż 17% zniżki na Autocasco w pakiecie OC/AC oraz dodatkowo 4% zniżki na ubezpieczenie samochodu, jeśli zapłacisz za polisę przez internet po zalogowaniu do serwisu MojaAviva.

[1] http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/kradzieze-samochodow/122334,Raport-2017-utracone-pojazdy.html

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.