Po zakupie samochodu przychodzi czas na jego ubezpieczenie. Towarzystwa zazwyczaj oferują swoim klientom ubezpieczenie samochodu w pakiecie OC i AC (autocasco). Ale czy autocasco jest obowiązkowe - tak, jak obowiązkowe jest ubezpieczenie OC?

Autocasco – dlaczego jest tak ważne?

Autocasco nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem samochodowym. Rzeczywiście, posiadanie OC wymagane jest od każdego właściciela samochodu, ale ubezpieczenie AC jest opcjonalne. Czy oznacza to, że nie jest istotne? Najważniejsze, to uświadomić sobie, w jakich sytuacjach, w których nie zadziała OC, ochroni nas autocasco. Ubezpieczenie OC chroni poszkodowanych – jeśli masz OC, nie będziesz musiał pokrywać kosztów szkód, które spowodowałeś jadąc samochodem. Natomiast ubezpieczenie AC chroni Twoje auto i gwarantuje odszkodowanie w sytuacjach, gdy dojdzie do:

  • uszkodzenia Twojego samochodu (m.in. jeśli spowodujesz kolizję z innym pojazdem, osobą, przeszkodą, przedmiotem albo zwierzęciem; w wyniku wandalizmu oraz w wyniku zalania, huraganu, pożaru, gradu, trzęsienia ziemi bądź lawiny);
  • kradzieży Twojego auta lub jego elementów;
  • kradzieży lub zniszczenia fotelików dziecięcych;
  • zniszczenia prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego;
  • utraty kluczyków lub sterowników do pojazdu.

Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Może zagrożenia, przed którymi chroni ubezpieczenie AC występują tak rzadko, że nie warto się nimi przejmować? Wystarczy zerknąć na statystyki, aby się przekonać, że autocasco to rozsądny wybór. W 2017 roku na polskich drogach doszło do 32 760 wypadków[1].We wszystkich tych, w których nie udało się ustalić sprawcy, do wypłacenia odszkodowania konieczne było ubezpieczenie samochodowe AC. Co z kradzieżami? W 2017 roku W Polsce skradziono 9 823 samochodów[2]. Natomiast wykrywalność wyniosła zaledwie 21,9%[3]. A to oznacza, że prawie 80% sprawców kradzieży pojazdów nie ujęto! A przecież ustalenie, kto auto ukradł, nie równa się jeszcze odnalezieniu samochodu.

Wszystkim szukającym informacji na temat ubezpieczenia samochodu polecamy inne nasze teksty, z których dowiedzieć można się między innymi jak nie przepłacać za ubezpieczenie samochodu, jak sprzedać auto oraz jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie.

A o tym, dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jakie kary grożą za jego brak, przeczytać można w naszym materiale „Kary za brak OC – ile możesz zapłacić za brak ubezpieczenia?”.

Odszkodowanie z autocasco – na co można liczyć?

Odszkodowanie z autocasco, oprócz tego, że jest uzależnione oczywiście od stopnia uszkodzenia auta, zależy także od wartości pojazdu. U nas przy zakupie ubezpieczenia AC nie musisz się martwić o to, jaka jest teraz wartość Twojego samochodu. W Avivie nie pytamy o sumę ubezpieczenia, tylko przyjmujemy, że jest nią wartość pojazdu na dzień wypadku. Jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku, możesz także liczyć na szybką pomoc na drodze, auto zastępcze i sprawną wypłatę odszkodowania.

Ubezpieczenie AC – na co zwrócić uwagę przy wyborze?         

Pierwszym, co przychodzi do głowy, jest oczywiście cena. Jednakże kierunek „im niższa cena AC, tym lepiej” nie zawsze działa. Przede wszystkim dlatego, że cena AC zależy od wielu czynników. To zarówno kwestia samego pojazdu (marka i model, rocznik), jak i właściciela i innych użytkowników samochodu (staż bezwypadkowej jazdy). Ważny jest też zakres ubezpieczenia. Przede wszystkim pamiętajmy, że ubezpieczenie AC chroni nasze auto i odszkodowanie jest wypłacane nam. Im szerszy zakres, tym na większa liczbę świadczeń będziemy mogli liczyć.

Przy wyborze AC niezwykle ważne są opcje dodatkowe ubezpieczenia samochodu.

  • wyższy wariant Assistance – ten pakiet zapewnia pomoc nie tylko w razie kolizji, ale w wersji rozszerzonej także w sytuacji awarii wycieraczek, świateł czy pasów bezpieczeństwa. Natomiast w każdej wersji ubezpieczenia możesz liczyć na podstawowy Assistance.
  • Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków – to gwarancja odszkodowania, jeśli w wyniku ruchu pojazdu doszło do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.
  • Ubezpieczenie Szyb – chroni przednią, tylną i boczne szyby auta przed uszkodzeniami z zewnątrz.
  • Ubezpieczenie Ochrony Prawnej – ta opcja zapewnia pokrycie kosztów procesowych, m.in. jeśli pojazd brał udział w wypadku lub kiedy w stosunku do ubezpieczonego kierowcy toczy się postępowanie karne.

Co jeszcze brać pod uwagę wybierając ubezpieczenie samochodu? Wszystkim, którym zależy na czasie i cenią swój komfort, polecamy ubezpieczenie AC online – teraz w Avivie każdy, kto ubezpieczy samochód korzystając z konta w serwisie MojaAviva, otrzyma 4% zniżki za płatność online.

[1] Raport 2017 - wypadki drogowe

[2] Raport 2017 - kradzieże pojazdów

[3] Raport 2017 - kradzieże pojazdów

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.