Poradnik ubezpieczenia samochodu krok po kroku

Po zakupie samochodu każdy nowy właściciel musi zatroszczyć się o ubezpieczenie swojego pojazdu, czyli co najmniej o wykupienie obowiązkowej polisy OC. Coraz częściej jednak kierowcy decydują się na AC, które zabezpieczy finansowo ich pojazd przed wieloma szkodami oraz inne usługi dodatkowe, poprawiające komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem.

Jakie ubezpieczenie wybrać: OC czy OC/AC?

Ubezpieczenie OC to jedyne wymagane przez przepisy prawa ubezpieczenie samochodowe. Chroni kierowcę przed koniecznością poniesienia odpowiedzialności cywilnej za szkodę wyrządzoną z jego winy innej osobie. Jednak oprócz obowiązkowego OC warto także zainteresować się zakupem ubezpieczenia Autocasco (AC). Dzięki niemu zapewnisz sobie pieniądze na pokrycie szkód, jeżeli z twojej winy zostanie uszkodzony także twój pojazd. Autocasco stanowi również ochronę na wypadek kradzieży, usterek wywołanych zjawiskami atmosferycznymi, a także przy wypadkach, w których trudno ustalić sprawcę. AC jest pomocne też, jeżeli zderzysz się z dzikim zwierzęciem, wpadniesz w poślizg lub ktoś podczas parkowania uszkodzi Twój samochód. Dzięki AC, koszty napraw wynikających z takich zdarzeń, ubezpieczyciel pokryje za Ciebie.

Kupując ubezpieczenie motoryzacyjne nie kieruj się tylko ceną

Polisę OC możesz uzupełnić o dodatkowe ubezpieczenia, które poszerzą zakres ochrony twojego samochodu. Dlatego wybierając ubezpieczenie motoryzacyjne, zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na elementy składowe polisy. Wykupując więcej usług ubezpieczeniowych (np. pakiet OC/AC i wszystkie produkty dodatkowe), możesz liczyć nie tylko na zwiększoną ochronę, ale również na zniżki.

5 kroków do zakupu najlepszej polisy motoryzacyjnej

 1. Zapoznaj się z ofertą
  W Avivie dopasujesz ubezpieczenie samochodu do swoich potrzeb.. Możesz wybrać wyłącznie OC, ale zachęcamy także do sprawdzenia pakietu OC/AC, który zapewnia bardziej kompleksową ochronę twojego pojazdu w korzystnej cenie. Sprawdź, jakie produkty dodatkowe przygotowaliśmy:
  Assistance – rozszerzenie, które pozwoli nam na udzielnie pomocy po wypadku albo po innym zdarzeniu drogowym, które uniemożliwia kontynuowanie podróży. W jego zakresie znajduje się m. in.: przyjazd lawety, holowanie pojazdu albo transport ciebie i podróżujących z tobą osób z miejsca wypadku do domu czy hotelu. Zatem, gdy w trasie zdarzy się coś nieoczekiwanego z twoim samochodem, od nas otrzymasz szybką i fachową pomoc. Assistance możesz dostosować do swoich oczekiwań poprzez wybranie najbardziej odpowiedniego wariantu. W zależności od wybranej opcji możesz liczyć na transport sanitarny, złomowanie pojazdu, pojazd zastępczy, dostarczanie części oraz wiele innych udogodnień, a w ubezpieczeniach assistance Avivy znajdziesz także trzy wizyty lekarskie dla ubezpieczającego lub członków jego rodziny.
  Ubezpieczenie NNW – dzięki polisie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków, zapewnimy Ci pomoc finansową, jeśli ucierpisz w zdarzeniu drogowym albo podczas wsiadania lub wysiadania z auta. Wypłacimy ci pieniądze na leczenie po wypadku, gdy doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu i zagwarantujemy wsparcie finansowe, które będziesz mógł wykorzystać na dowolny cel, np. na leczenie, rehabilitację, zakup sprzętu medycznego. W wariancie rozszerzonym ochroną objęte zostaną także następstwa nieszczęśliwych wypadków nie związane z ruchem pojazdu.
  Ochrona Prawna – jeżeli uszkodzisz pojazd w kolizji ze zwierzęciem dzikim lub domowym lub wjedziesz w dziurę w drodze, otrzymasz szybką (w ciągu 2 dni roboczych) i fachową pomoc prawną. Dostarczymy ci niezbędnych informacji, dokumentów i wskazówek lub pokryjemy koszty procesu oraz zastępstwa procesowego w dochodzeniu Twoich roszczeń od sprawcy zdarzenia. Pomożemy również, jeżeli będziesz chciał dochodzić roszczeń z tytułu gwarancji, niewłaściwej naprawy pojazdu lub złego montażu instalacji gazowej, a także odszkodowania w związku z wypadkiem, w którym ucierpisz, czy nawet, jeżeli będzie się toczyło przeciwko tobie postępowanie karne wynikające z wykroczenia lub przestępstwa popełnione przez ciebie na drodze. Poniesiemy koszty takich procesów, w tym również koszty zastępstwa procesowego przez profesjonalnego pełnomocnika (tj. adwokata, czy radcę prawnego)
  Ubezpieczenie szyb – szyby są bardzo delikatne i łatwo ulegają zniszczeniom. Wystarczy kamyk, który odpryśnie spod opon sąsiedniego pojazdu, spadająca gałąź albo akt wandalizmu, aby konieczna była wymiana szyby w samochodzie. Ubezpieczając szyby w Avivie zapewnisz sobie pokrycie kosztów i szybkie zorganizowanie wymiany lub naprawy szyb: przedniej, tylnej i bocznych, kiedy zaistnieje taka konieczność. Otrzymasz pomoc na telefon, niezbędne informacje o warsztatach w twojej okolicy oraz terminie naprawy usterki na nasz koszt. Dodatkowo, jeśli w wyniku jakiegoś zdarzenia w twoim samochodzie ucierpiały wyłącznie szyby, nie utracisz zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia AC w Avivie. Zapewnimy ci także najwyższy poziom obsługi, ponieważ współpracujemy z renomowanymi firmami zajmującymi się serwisem szyb.
  Pakiet usług dodatkowych – za jedynie 9 zł w Avivie możesz otrzymać jeden z 3 produktów dodatkowych: Car SPA, ubezpieczenie opon i ochronę elektroniki w czasie podróży zagranicznej. Pierwszy produkt, czyli Car SPA, polega na naprawie uszkodzeń powstałych w wyniku kolizji. Otrzymasz możliwość wyboru jednej z opcji – spolerowania powłoki lakierniczej twojego pojazdu albo wyczyszczenia tapicerki auta. Drugim produktem jest ubezpieczenie opon. W sytuacji, gdy uszkodzeniu ulegnie opona w twoim pojeździe, zorganizujemy wymianę koła na koło zapasowe będące na wyposażeniu pojazdu lub usprawnimy uszkodzoną oponę za pomocą zestawu naprawczego. Trzeci produkt dodatkowy to ubezpieczenie urządzeń elektronicznych w czasie podróży zagranicznej. W sytuacji, gdy dojdzie do kradzieży, a ty w jego konsekwencji utracisz swój sprzęt lub ulegnie on zniszczeniu, zorganizujemy dla niezbędną pomoc (na przykład transport do komisariatu policji czy usługę tłumacza), a także w możliwie najkrótszym czasie dostarczymy gotówkę na zakup nowego sprzętu.
  Akademia Bezpiecznej Jazdy – w Avivie wiemy, jak ważna jest bezpieczna i bezszkodowa jazda. Nie zawsze jednak masz wpływ na to, jak potoczy się sytuacja na drodze, dlatego warto mieć sprawdzać swoje umiejętności. Chcemy, byś czuł się pewnie na drodze. Dlatego, gdy przytrafi ci się stłuczka, otrzymasz od nas cały dzień w Szkole Bezpiecznej Jazdy. Jest to doskonała okazja do sprawdzenia umiejętności prowadzenia pojazdu w wyjątkowo trudnych warunkach. Wykwalifikowany i doświadczony personel dostarczy ci niezbędnych porad, a kilka godzin za kółkiem pod okiem specjalistów sprawi, że kolejne manewry na drogach wykonasz pewniej i bezpieczniej. Skorygujesz swoje potencjalnie niebezpieczne nawyki, dowiesz się jak dobrze ustawić fotel, w symulatorze odbędziesz „dachowanie”. Czas ten z pewnością dostarczy wielu wrażeń, a wyniesione z lekcji wnioski przełożysz na bezpieczniejszą jazdę na co dzień. 
 2.  Wybierz zakres ubezpieczenia i rozwiej wątpliwości
  Jeśli po lekturze naszej strony wciąż nie jesteś zdecydowany na konkretny zakres usług w ramach ubezpieczenia motoryzacyjnego lub masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszej oferty, to zachęcamy do rozmowy z naszym konsultantem pod numerem +48 22 557 44 44.  Wtedy możemy wspólnie wybrać najkorzystniejszą ofertę dopasowaną do twoich indywidualnych potrzeb.
 3. Wylicz składkę
  Jak już zdecydujesz się, jaki wariant ubezpieczenia jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni, to na naszej stronie internetowej, masz możliwość obliczenia prognozowanej składki dla swojego pojazdu. Aby wyliczyć najkorzystniejszą dla ciebie składkę, zadamy ci kilka pytań. Po co nam te informacje? Otóż są one niezbędne do prawidłowego oszacowania ryzyka ubezpieczeniowego. Spytamy o twój wiek i staż za kierownicą, liczbę szkód, czy o miejsce, w którym parkujesz swój samochód. Dzięki temu będziemy mogli zaoferować ci polisę dopasowaną do twoich potrzeb i dającą gwarancję rzetelnej wypłaty w razie szkody.
 4. Kup polisę
  Zakupu polisy w Avivie możesz dokonać na dwa sposoby. Pierwszy nie wymaga wychodzenia z domu. Jest to zakup online poprzez dedykowany formularz. Jeśli zapłacisz za ubezpieczenie online możesz liczyć na 4% zniżki, a dodatkowo, po zalogowaniu się do MojejAvivy na inne korzyści. Tam właśnie czekają na ciebie spersonalizowane zniżki i oferty specjalne, skierowane wyłącznie do ciebie. W MojejAvivie możesz sprawdzić sumę ubezpieczenia, wysokość zniżek, wydrukować potrzebne wnioski, a także kupić nowe produkty, przez co zaoszczędzisz wiele czasu. Zakup ubezpieczenia online daje Ci także szansę na szczegółowe zapoznanie się z warunkami polisy, prześledzenie korzyści i dostosowanie oferty do swoich potrzeb. Drugim sposobem jest zakup polisy  podczas rozmowy telefonicznej z naszym konsultantem. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00 pod numerem +48 22 557 44 44.
 5. Opłać składkę
  Ostatni krok to opłacenie składki. W Avivie nie trzeba składki opłacić od razu w całości. Można ją rozłożyć na raty. Dzięki temu, nawet jeśli chwilowo nie masz wystarczającej gotówki, to i tak możesz zdecydować się nie tylko na OC, ale również na dodatkową ochronę, którą dadzą ci AC i oferowane przez nas produkty dodatkowe. Atrakcyjne raty, bez wysokiego oprocentowania ustalane są indywidualnie. Dopasujemy je do twoich potrzeb, tak abyś mógł skomponować interesujący cię pakiet ubezpieczeniowy.

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.