Kiedy zmienić opony na zimowe? Lepiej nie czekaj!

Od stycznia do końca kwietnia 2018 roku w Polsce doszło do 8114 wypadków drogowych[1]. Część z nich była spowodowana nieprzystosowaniem pojazdów do warunków na drodze. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu powinien być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu jadących nim osób ani innym uczestnikom ruchu. Nieodpowiednie do pory roku ogumienie może być jednym z czynników prowadzących do kolizji i wypadków.

W Polsce nie ma powszechnego obowiązku posiadania opon zimowych. To oznacza, że ich brak nie może zostać ukarany mandatem. Pamiętaj jednak, że policja może skontrolować wysokość bieżnika. Kiedy ten nie będzie spełniał wymogów, możesz otrzymać mandat w wysokości nawet 500 złotych oraz stracić dowód rejestracyjny.

Podobnie jest, kiedy pojazd nie został wyposażony w wymagane przez prawo wyposażenie obowiązkowe. Zawsze zatem sprawdź, co powinieneś mieć na wyposażeniu auta. Szczegóły dotyczące wyposażenia są określone ustawą. Kiedy dojdzie do zdarzenia drogowego, brak „zimówek” może sprawić, że kierowca zostanie automatycznie uznany za winnego. Zatem kiedy zmienić opony na zimowe i jakie wybrać? Podpowiadamy! 

Jakie opony zimowe wybrać? 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Każdy właściciel samochodu powinien dobrać do swojego pojazdu odpowiednie opony zimowe. Sprzyja to poprawie bezpieczeństwa na drodze, a także utrzymaniu pojazdu w dobrej kondycji. Trzeba pamiętać, że zarówno rozmiar kół, jak i rodzaj ogumienia w danym modelu auta mają wpływ na działanie elektronicznych systemów bezpieczeństwa. Oto lista 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim wybierzesz opony zimowe[2].

  1. W związku ze spadkiem temperatur, zimą letnie opony twardnieją. W konsekwencji ich przyczepność jest mniejsza, a droga hamowania dłuższa. Przykład – auto na oponach zimowych poruszające się z prędkością 100km/h zatrzyma się po około 87 metrach. Z kolei na letnich oponach dopiero po przejechaniu 137 metrów!
  2. Prawo wymaga, aby na jednej osi pojazdu znajdował się ten sam typ opon. Znaczy to, że inne opony mogą się znajdować z przodu, a inne z tyłu pojazdu. Warto jednak pamiętać, że mieszanie opon to ryzyko - nie wiadomo, jak samochód zachowa się na drodze. Najlepiej zatem wymienić cały komplet.
  3. Kupowanie używanych opon zimowych nie jest najlepszym pomysłem. Trzeba mieć na uwadze, że w każdym pojeździe są one inaczej rozmieszczone i wyważone. To oznacza, że ścierają się w inny sposób. Nie będą więc idealnie dopasowane do Twojego pojazdu.
  4. Opony zimowe od letnich odróżniają szersze rowki. Te odprowadzają spod kół wodę oraz pośniegowe błoto, a także zapobiegają poślizgowi na tafli wody, która tworzy się pod kołami auta przy dużej prędkości.
  5. Na rynku oprócz opon zimowych i letnich dostępne są także opony całoroczne. W teorii łączą w sobie niektóre właściwości obu typów, jednak według fachowców nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa na ośnieżonych drogach. Ich ogólne parametry są słabsze.

Warto mieć na uwadze, że opony zimowe jedynie podnoszą poziom bezpieczeństwa, ale nie zawsze mogą je zagwarantować. Ostrożna jazda, przezorność i odpowiednie przygotowanie pojazdu do drogi czasem nie wystarczają. Wówczas z pomocą przychodzi ubezpieczenie OC/ AC.

Bez względu na to, jakie opony na zimę wybierzesz, może zdarzyć Ci się kolizja lub wypadek. Wówczas pomocne będzie ubezpieczenie OC/AC, a także dodatkowe ubezpieczenie opon na zimę. Ubezpieczenie Assistance Opony w Avivie to opcja naprawy lub wymiany koła po kolizji lub po wjechaniu w dziurę drogową. Jeśli natomiast nie będzie możliwe naprawienie lub wymiana koła na miejscu zdarzenia, ubezpieczenie gwarantuje odholowanie pojazdu do zakładu wulkanizacyjnego.

W Avivie pakiet ubezpieczeń OC/AC to kompletna ochrona na drodze. Zapewnia między innymi: holowanie pojazdu po kolizji, wypadku lub awarii, transport ubezpieczonych z miejsca zdarzenia do miejsca holowania, pojazd zastępczy, ubezpieczenie od kradzieży czy uszkodzenia auta. 

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Sezonowa wymiana opon na zimowe zbliża się wielkimi krokami. Wulkanizatorzy zalecają wymianę opon, kiedy średnia dobowa temperatura utrzymuje się poniżej 7°C. Jeśli prognozy pogody sugerują, że nastąpi ochłodzenie, warto wybrać się do zakładu wulkanizacyjnego. Lepiej zmienić opony tydzień wcześniej niż jeździć na letnich, gdy spadną pierwsze śniegi, a asfalt pokryje lód. 

Zmiana opon na zimowe to wyraz troski o bezpieczeństwo Twoje, Twoich bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego. Czasem nawet niewielki poślizg na jezdni może zakończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a także zniszczeniem części lub całości pojazdu. Ochronę przed skutkami tych zdarzeń zapewni właściwa polisa samochodowa OC/AC, a także opcje dodatkowe ubezpieczenia samochodu, np. Assistance opony. 

W Polsce nie ma powszechnego obowiązku używania opon zimowych. Niemniej jednak ze względu na zmienne warunki atmosferyczne zalecane jest zakładanie "zimówek". Co więcej, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze wielowymiarowo – między innymi sięgając po opony o dobrych parametrach, czy wykupując ubezpieczenie OC/AC. Razem z ubezpieczeniem opon zapewni Ci kompleksową ochronę na drodze.

[1] http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/4774,Opony-zimowe-w-Polsce-i-Europie.html

[2] http://www.jedz-bezpiecznie.pl/Porozmawiajmy-o-bezpieczenstwie,Wypadki-drogowe-w-Polsce,Rosnie-liczba-wypadkow-na-polskich-drogach,Kwiecien-2018,02052018.php

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.