Każdy rodzic pragnie, aby podróż dziecka w samochodzie odbywała się w warunkach jak najbardziej bezpiecznych. To właśnie dlatego w trosce o życie i zdrowie Twojego malucha godzinami poszukujesz właściwego fotelika samochodowego, który spełni jak najwyższe standardy jakości. Ale czy to wystarczy?

Pamiętaj, że nawet jeśli jesteś dobrym i doświadczonym kierowcą, to nie masz wpływu na to, jak postąpią inni użytkownicy dróg. Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków, również z udziałem dzieci. Dlatego zapewnienie im bezpieczeństwa powinno być absolutnym priorytetem dla każdego rodzica. Dobór odpowiedniego fotelika to temat numer jeden, ale jest jeszcze kilka innych kwestii, o które koniecznie trzeba się zatroszczyć, aby zagwarantować bezpieczną podróż swoim pociechom.

Dobrze dobrany fotelik to absolutna konieczność

Polskie przepisy, dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie, zostały znowelizowane w 2017 roku tak, aby dostosować je do wymogów Unii Europejskiej. W wyniku nowelizacji, została zniesiona granica wiekowa przewożenia dzieci w foteliku. Ponadto, zgodnie z nowymi zasadami, dzieci powyżej 135 cm wzrostu mogą być przewożone z tyłu samochodu w pasach bezpieczeństwa bez fotelika. Z kolei z przodu fotelik jest wymagany do osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu. Dodatkowo, dzieci posiadające zaświadczenia lekarskie o  występowaniu przeciwwskazań do jazdy w foteliku, mogą podróżować bez niego.

Kolejną bardzo istotną zmianą wprowadzoną do kodeksu ruchu drogowego jest nałożenie na rodzica lub opiekuna dziecka obowiązku dostosowania wymiarów fotelika do masy ciała i wymiarów pociechy przewożonej w samochodzie. Poprawnie dobrany fotelik musi zostać również poprawnie zainstalowany. Tylko instalacja fotela zgodnie z zaleceniami producenta, zapewni dziecku komfortową i bezpieczną jazdę. Instalując fotelik pamiętaj, że jest on przystosowany do dzieci ubranych w lekkie lub niezbyt obszerne ubranka. Puchowa kurtka w czasie wypadku ulega kompresji, a to może doprowadzić do powstania niebezpiecznego luzu pasa piersiowego. 

Niedostosowanie się do którejkolwiek z regulacji dotyczącej fotelików samochodowych dla dzieci może niepotrzebnie narażać Twoją pociechę na niebezpieczeństwo, a także skutkować karą grzywny. Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za „przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci" grozi grzywna w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Taki sam mandat możesz otrzymać, jeśli przewozisz dziecko w foteliku ochronnym, ale maluch siedzi tyłem do kierunku jazdy, a dodatkowo – na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera.

Rozszerz OC o ubezpieczenie NNW. W razie poważnych problemów ze zdrowiem, będących skutkami wypadku, otrzymasz dodatkowe pieniądze na leczenie czy rehabilitację zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej pociechy.

Ulokowanie dziecka z tyłu zapewni najwyższe bezpieczeństwo

Pomimo, że prawo zezwala na przewożenie dziecka w foteliku w przedniej części auta tyłem do kierunku jazdy, to powinnieneś wiedzieć, że Twoja pociecha będzie najbezpieczniejsza w tylnej części samochodu. Najbardziej bezpieczny jest środkowy fotel tylnego rzędu. Siedząc w tym miejscu, dziecko będzie najmniej narażone na obrażenia w przypadku uderzeń bocznych. Najlepiej jeśli siedzisko środkowe jest tak samo wyprofilowane, jak boczne. 

Środkowego miejsca nie możemy jednak wybrać, gdy nie jest ono wyposażone w mocowanie ISOFIX lub 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. W takim wypadku, fotelik do przewozu dzieci należy ulokować na fotelu za przednim pasażerem. Pozwoli to Tobie i jadącemu z Tobą dziecku na nawiązanie kontaktu wzrokowego, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Prawa strona pojazdu jest też zazwyczaj bardziej bezpieczna podczas wyjmowanie malucha z samochodu, np. podczas awaryjnego postoju przy krawędzi drogi. 

Warto zwolnić

Kluczowy  wpływ na bezpieczeństwo pasażerów ma prędkość, z jaką poruszasz się po drodze. Oczywiście nie polecamy zbyt wolnej jazdy, bo ona może być równie niebezpieczna, jak jazda zbyt szybka, ale nie spiesz się niepotrzebnie. Nawet, jeżeli w poszczególnych częściach miasta dozwolona jest większa prędkość, warto jechać z prędkością 50 - 60 km/h. Podróż zajmie Ci kilka minut więcej, ale będziesz bardziej bezpieczny. Pamiętaj, że w sytuacji awaryjnego hamowania liczy się każdy metr. O tym, gdzie się zatrzymasz decyduje prędkość, siła hamowania, przyczepność i czas reakcji. Poruszając się samochodem osobowym z prędkością 100 km/h, kiedy zaczniesz hamować awaryjnie na suchej i przyczepnej nawierzchni, potrzebujesz średnio 35 metrów aby się zatrzymać. Do tego dochodzą jeszcze cenne sekundy, poświęcone na czas reakcji. Przeciętnie samochód zaczyna awaryjnie hamować po około 1,3 sekundy. Droga potrzebna do zatrzymania samochodu rośnie z kwadratem prędkości, a to oznacza, że między drogą hamowania od 50 i od 100 km/h różnica w odległości potrzebnej na całkowite zatrzymanie jest nie dwukrotna, a już czterokrotna. Na wiele czynników podczas jazdy nie masz wpływu. Możesz jednak dołożyć wszelkich starań, by Twoja jazda była bardziej bezpieczna poprzez takie czynniki jak: prowadzenie pojazdu będąc wypoczętym, ograniczanie prędkości i przestrzeganie wszelkich przepisów ruchu drogowego.

Kupując ubezpieczenie motoryzacyjne nie ograniczaj się do OC 

Ubezpieczając pojazd warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia AC. W sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku drogowego, czy to z Twojej winy, czy w wyniku poślizgu albo zderzenia z dzikim zwierzęciem, otrzymasz świadczenie za poniesione szkody. Dzięki AC, zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na Twoje dziecko. 

Podróżując samochodem ubezpieczenie OC i AC może nie wystarczyć. Przeglądając naszą stronę, sprawdź również ofertę produktów dodatkowych. Znajdziesz tam wiele udogodnień, które bezpośrednio lub pośrednio poprawią komfort podróży oraz bezpieczeństwo Twojego dziecka. W Avivie, przygotowaliśmy dla Ciebie bogatą ofertę, w której z pewnością znajdziesz interesujące opcje, dopasowane do Twoich potrzeb.

Jednym z elementów jest pakiet Assistance, dzięki któremu zapewnisz sobie pomoc w razie uszkodzenia lub awarii pojazdu w wyniku zdarzenia drogowego. Otrzymasz szybką pomoc w razie wypadku lub kradzieży auta, co jest niezwykle ważne szczególnie wtedy, gdy podróżują z Tobą dzieci. Assistance jest pakietem usług takich jak np. holowanie pojazdu, dowóz benzyny, transport sanitarny w razie wypadku. Otrzymasz także możliwość uzyskiwania informacji o warsztatach naprawczych, medyczną pomoc informacyjną, czy pojazd zastępczy, kiedy Twoje auto będzie w naprawie po kolizji.

Pomyśl także o wykupieniu ubezpieczenia NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) , które obejmuję ochroną wszystkich pasażerów. W Avivie oferujemy ubezpieczenie, które zagwarantuje Wam wsparcie finansowe zawsze, gdy tylko zajdzie taka konieczność. W razie poważnych problemów ze zdrowiem, będących skutkami wypadku, otrzymasz dodatkowe pieniądze na leczenie czy rehabilitację zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej pociechy. Możesz liczyć także na nasze wsparcie, gdy któreś z Was trafi do szpitala – wtedy wypłacimy Wam dodatkowe środki, np. na dalsze leczenie albo na lekarstwa. Dzięki nam będziecie mogli skupić się na powrocie do zdrowia, a nie na poszukiwaniu środków na  opłacenie kosztownej opieki medycznej czy specjalistycznej rehabilitacji. 

Ubezpieczenie ochrony prawnej to kolejna z naszych usług dodatkowych. W Avivie zapewnimy Ci pomoc i zwrot kosztów prawnika, gdy będziesz dochodzić swoich roszczeń w razie kolizji ze zwierzęciem, osobą nieubezpieczoną po wjechaniu w dziurę na jedni lub po dokonaniu w sposób niewłaściwy naprawy pojazdu, a także gdy np. Twój pojazd zostanie uszkodzony w myjni. Koszty postępowania administracyjnego lub sądowego oraz adwokata lub radcy prawnego pokryjemy także w przypadku gdy jest prowadzone przeciwko Tobie postępowanie dot. wykroczenia drogowego np. za przekroczenie prędkości lub niewłaściwe parkowanie

W Avivie możesz także ubezpieczyć szyby. Są one wyjątkowo kruchym elementem pojazdu, a zatem nie jest trudnym by uległy uszkodzeniu. Ta umowa dodatkowa zapewnia pokrycie kosztów i szybkie zorganizowanie wymiany lub naprawy szyb: przedniej, tylnej i bocznych. W ramach pomocy zaproponujemy Ci warsztat w Twojej okolicy, by dokonać naprawy lub wymiany w jak najdogodniejszym dla Ciebie terminie. Nie musisz się także martwić o utratę zniżek z autocasco – jeśli w wyniku jakiegoś zdarzenia w Twoim samochodzie ucierpiały wyłącznie szyby, to twoje konto bezszkodowej jazdy pozostanie nienaruszone.

Naszym produktem dodatkowym, który może Cię zainteresować, jest także pakiet usług dodatkowych, a w nim kilka udogodnień, które pośrednio przełożą się na komfort Twój i Twojego dziecka. Jedną z usług jest ubezpieczenie opon, dzięki któremu możesz liczyć na naszą pomoc, kiedy złapiesz gumę lub opona ulegnie uszkodzeniu. Świadczenie polegać będzie m.in. na wymianie opon bądź transporcie Twojego auta do warsztatu, gdzie opona zostanie naprawiona. Drugą usługą jest Car SPA, mające na celu poprawę wyglądu Twojego samochodu. Po uprzednim naprawieniu pojazdu, możesz wybrać jedno z dwóch świadczeń polegających na polerowaniu lakieru lub na czyszczeniu tapicerki. Trzecia usługa to ochrona elektroniki w zagranicznej podróży. Jadąc na wakacje czy odwiedzając rodzinę mieszkającą za granicą Twój sprzęt elektroniczny w pojeździe zostanie zabezpieczony finansowo. Zatem, jeśli w następstwie napaści albo kradzieży lub rozboju utracisz sprzęt elektroniczny, zapewnimy Ci dojazd do sklepu ze sprzętem RTV, a także pomoc tłumacza przy zgłoszeniu kradzieży. Dodatkowo wypłacimy Ci jednorazowo 300 euro na pokrycie kosztów odtworzenia utraconego sprzętu. Nie musisz więc martwić się np. o brak radia, które uspakaja Twoją pociechę podczas dalekich podróży.

Gdy przytrafi Ci się stłuczka, otrzymasz od nas gratis cały dzień w Szkole Bezpiecznej Jazdy. Dzięki temu poprawią się Twoje odruchy, czas i sposób reakcji. Lekcja w Szkole Bezpiecznej Jazdy jest szansą na sprawdzenie umiejętności prowadzenia pojazdu w wyjątkowo trudnych warunkach. Otrzymasz liczne wskazówki od specjalistów ds. bezpiecznej jazdy, a także popracujesz nad swoimi słabościami za kierownicą. Wystarczy, że po wypadku, niezależnie czy byłeś sprawcą czy poszkodowanym, zgłosisz się w ciągu 14 dni do nas i wybierzesz preferowany ośrodek. Wtedy my poinformujemy Cię o możliwych terminach i wspólnie umówimy kurs. Dzięki lekcji w Szkole Bezpiecznej Jazdy Ty i Twoi bliscy poczujecie się bezpieczniej podczas każdej podróży, nawet w trudnych warunkach.

Pamiętaj, że troska o bezpieczeństwo Twojego dziecka zaczyna się jeszcze przed rozpoczęciem podróży samochodem. Fotelik jest niezwykle ważny, jednak to nie wszystko. Zabezpiecz Twojemu dziecku spokojną przyszłość w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Nie ograniczaj Twojego ubezpieczenia do podstawowego OC, ale dokup AC i inne produkty dodatkowe. 

Ubezpieczenie samochodu

17% zniżki na AC i 4% za płatność online

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

Przy zakupie OC lub pakietu OC/AC możesz otrzymać maksymalnie 60% zniżki za bezszkodową jazdę oraz 4% zniżki na OC i AC za płatność w serwisie MojaAviva. Przy zakupie pakietu OC/AC możesz otrzymać również 17% zniżki na Autocasco. Składka po zniżce nie może być niższa niż 480 zł za OC, 300 zł za OC (w pakiecie z AC), 350 zł za AC oraz 650 zł za pakiet OC i AC. Dowiedz się więcej.

Niniejszy materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego). Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne powyżej. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44) oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.