Rower zimą – jak przygotować się̨ do jazdy?

Ze względu na niskie temperatury i coraz krótsze dni jazda na rowerze zimą może wydawać się niebezpieczna, a zarazem mało przyjemna. W efekcie znaczna część osób decyduje się w tym okresie schować swoje jednoślady do piwnicy. Tymczasem jazda na rowerze zimą może przynieść szereg korzyści dla zdrowia, a jednocześnie stanowić dogodny środek transportu. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie, tak aby zminimalizować ryzyko upadku czy przeziębienia. O czym należy pamiętać, decydując się na rower zimą?

Spis treści:

  1. Korzyści z jazdy na rowerze zimą
  2. Jak dbać o rower zimą?
  3. Jak ubrać́ się na rower zimą?

Korzyści z jazdy na rowerze zimą

Przekonanie, że sezon rowerowy trwa jedynie od wiosny do jesieni, powoduje znaczny spadek aktywności u szerokiej grupy osób. A szkoda, bo Jazda na rowerze zimą pozwala zarówno na zachowanie dobrej kondycji przez cały rok, jak i hartuje organizm. W rezultacie wzmocniona zostaje nasza odporność, skutkiem czego rzadziej dopadają nas przeziębienia czy inne infekcje wirusowe.

Ponadto, jazda na rowerze zimą wymaga od nas zwykle mocniejszego zaangażowania różnych mięśni. W efekcie poprawie ulega nie tylko nasza wytrzymałość siłowa, ale dochodzi także do intensywnego spalania tkanki tłuszczowej. Rower zimą może okazać się zatem kluczem do zgrabnej sylwetki.

Dowiedz się również, co obejmuje obowiązkowe wyposażenie roweru.

Jak dbać o rower zimą?

Aby jazda zimą była bezpieczna i przynosiła jak najwięcej korzyści dla zdrowia, warto wiedzieć, jak dbać o rower w tym okresie. Wilgoć w połączeniu z solą na drodze może powodować zniszczenia poszczególnych elementów jednośladu, szczególnie łańcucha, przerzutek i łożysk. Dlatego kluczowe jest jego właściwe zabezpieczenie (zwłaszcza rowerów na balkonie), jak i odpowiednia konserwacja.

Oczywiście najlepiej przechowywać jednoślad w suchym miejscu np. w garażu lub w piwnicy. Nie każdy jednak dysponuje takimi warunkami, dlatego decyduje się na umieszczenie pojazdu na balkonie. Wówczas należy zadbać, aby był on dokładnie okryty wodoodpornym materiałem, najlepiej specjalnym pokrowcem na rower na zimę. Przypinanie jednośladu np. do balustrady balkonu (zwłaszcza na parterze) lub na klatce schodowej, wiąże się również z ryzykiem kradzieży. Warto więc zdecydować się na ubezpieczenie roweru w ramach umów dodatkowych w ubezpieczeniu domu i mieszkania, dzięki czemu w razie takiej sytuacji otrzymamy środki na zakup nowego pojazdu.

rower zimą

A jak konserwować rower zimą? Po każdej jeździe warto dokładnie wycierać jednoślad do sucha. Przed nastaniem zimy warto również przeprowadzić dokładne czyszczenie roweru, które powinno obejmować m.in. zdjęcie łańcucha. Po starannym usunięciu rozmaitych zabrudzeń, np. błota i kurzu, należy zakonserwować ruchome elementy poprzez ich naoliwienie.

Decydując się na jazdę rowerem zimą, warto pamiętać jeszcze o zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa poprzez:

  • Widoczność na drodze po zmroku – przednie oświetlenie powinno być białe, z kolei tylne czerwone. Warto również wyposażyć się w dodatkowe elementy świetlne w miejscu pedałów lub szprych.
  • Opony zimowe na rower – ich wymiana okaże się konieczna, gdy zamierzamy jeździć poza terenami miejskimi. Na zaśnieżonym podłożu niezawodnym rozwiązaniem okażą się modele z kolcami lub ogumienie terenowe do jazdy po piachu.
  • Odpowiednie hamulce – w okresie zimowym klocki zużywają się znacznie szybciej, dlatego kluczowe jest regularne sprawdzanie stanu technicznego hamulców.

Jak ubrać́ się na rower zimą?

Zimowe warunki pogodowe nie powinny stanowić obecnie przeszkody do jazdy na rowerze. Wszystko za sprawą specjalnej odzieży i akcesoriów, które przekładają się zarówno na nasz komfort, jak i chronią nas przed przeziębieniem. Podstawą jest dobra zimowa kurtka rowerowa, która zapewnia doskonałą izolację, a zarazem eliminuje problem przegrzania i nadmiernego pocenia. 

Poza obowiązkowym kaskiem, który chroni głowę w razie upadku, należy również zabezpieczyć okolice twarzy i szyi przed niskimi temperaturami. Warto więc wyposażyć się w specjalną kominiarkę na rower, która tworzona jest zwykle z termoaktywnego materiału, zapewniającego doskonałą ochronę przed przewianiem. Kolejnym niezbędnym elementem ubioru są zimowe rękawiczki rowerowe. W trakcie ich zakupu warto kierować się krojem i materiałem. Za najcieplejsze rozwiązanie uchodzą tzw. kraby, czyli rękawice trójpalczaste, które wykonane są wiatroszczelnych i wodoodpornych materiałów.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na buty zimowe na rower, które polecane są zwykle zaawansowanym miłośnikom jednośladów. W innym przypadku wystarczającym rozwiązaniem okażą się specjalne ochraniacze, które skutecznie zabezpieczają stopy przed działaniem niskich temperatur.