Obowiązkowe wyposażenie roweru

Co każdy rower musi posiadać?

Obowiązkowe wyposażenie roweru regulują przepisy prawa. Nie są to trudne do spełnienia wymogi, więc przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić, czy je spełniasz. Chodzi nie tylko o to, by ustrzec się mandatu – to kwestia bezpieczeństwa Twojego i innych uczestników ruchu drogowego. W co powinien być wyposażony rower? O jakie nieobowiązkowe elementy warto je poszerzyć? Co powinno zawierać wyposażenie rowerzysty? Sprawdź!

O niezbędnym wyposażeniu roweru mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (dowiedz się więcej).

Spis treści:

 1. Obowiązkowe wyposażenie roweru
 2. Obowiązkowe oświetlenie rowerowe
 3. Hamulce rowerowe
 4. Dzwonek do roweru
 5. Kiedy kierunkowskazy rowerowe są obowiązkowe?
 6. Wyposażenie rowerzysty

Co musi mieć każdy rower? Obowiązkowe wyposażenie roweru

Do obowiązkowego wyposażenia roweru należy:

 • Światło przednie: przynajmniej jedno, białe albo żółte, świecące światłem ciągłym lub migającym.
 • Światło tylne: przynajmniej jedno czerwone światło odblaskowe.
 • Światło tylne: przynajmniej jedno świecące ciągle lub migająco.
 • Hamulec: przynajmniej jeden i koniecznie sprawny.
 • Sygnał dźwiękowy: np. najpopularniejszy dzwonek.

Podstawowe wyposażenie roweru w dużej części nie musi być zamontowane na stałe. Światła w rowerze wymagane są bowiem tylko po zmroku, więc w dzień za ich brak nie odpowiesz mandatem. Jedyne światło, które musisz mieć w rowerze na stałe, to tylne czerwone światło odblaskowe. Pozostałe światła mogą mieć postać odłączanych lamp na baterie czy akumulator.

Oprócz wyposażenia obowiązkowego, warto mieć kilka dodatkowych elementów. Nieobowiązkowe, lecz jeszcze bardziej zwiększające bezpieczeństwo wyposażenie roweru to:

 • Przednie białe światło odblaskowe.
 • Światła odblaskowe na kołach (przynajmniej po jednym na koło).
 • Żółte światła na pedałach.
 • Opony lub koła z paskiem odblaskowym na całym obwodzie.

Obowiązkowe oświetlenie rowerowe

W jakie oświetlenie do roweru powinieneś wyposażyć swój sprzęt? Do obowiązkowego wyposażenia roweru należą następujące elementy:

 • Tylne światło odblaskowe musi mieć kształt inny niż trójkąt.
 • Wszelkie odblaski, które posiada Twój rower, powinny być widoczne z odległości 150 metrów, gdy nocą pada na nie samochodowe światło drogowe i gdy przejrzystość powietrza jest dobra.
 • Jeśli wyposażasz rower w światła odblaskowe na koła, pamiętaj, że muszą one się znaleźć po obu stronach roweru. W sumie musisz mieć cztery odblaski na kołach.
 • Obowiązkowe oświetlenie roweru (tzw. światła pozycyjne) powinno znajdować się na wysokości od 25 do 150 cm od powierzchni drogi.
 • Pilnuj właściwego podziału: czerwone lampki do roweru na tył i białe na przód. Nigdy odwrotnie!
 • Czy rower musi mieć światła w dzień, np. gdy pada gęsty deszcz? Jak mówi Prawo o Ruchu Drogowym, w dzień należy używać tylko świateł mijania lub świateł dziennych. Skoro rower ich nie ma (bo ma tylko światła pozycyjne), to rowerzysta zobowiązany jest do używania świateł będących obowiązkowym wyposażeniem pojazdu w czasie od zmierzchu do świtu oraz podczas jazdy tunelem. Z punktu widzenia prawa nie ma więc znaczenia, czy pada deszcz albo zalega mgła. Dla Twojego bezpieczeństwa ma to jednak bardzo duże znaczenie, więc nie wahaj się włączać świateł pozycyjnych w czasie niesprzyjającej pogody!
obowiązkowe wyposażenie roweru

Jaka lampka do roweru najlepiej spełni swoje zadanie? Może to być zarówno lampka na baterie, jak i zasilana dynamem. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu stanu baterii przed wyjechaniem w długą trasę. Lepsze będzie światło stałe czy migające? W nocy dobrze widoczne są oba rodzaje światła - inaczej w dzień. Światło stałe często zaciera się na tle jasnego światła dziennego, dla bezpiecznej jazdy na rowerze lepsze jest zatem światło migające.

Hamulce rowerowe

Nie ma znaczenia, jakie hamulce rowerowe wybierzesz. Ważne, by był to przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec. Do wyboru masz hamulec szczękowy, tarczowy oraz hamulec w pedałach.

Dzwonek do roweru

Dzwonek do roweru pomaga zachować bezpieczeństwo na drodze. Służy do ostrzegania innych uczestników ruchu. Jego użycie jest w pełni uzasadnione na drogach rowerowych, na których pierwszeństwo ma właśnie rowerzysta.

Dzwonka rowerowego możesz używać wobec znajdujących się na ścieżce rowerowej pieszych oraz innych rowerzystów. Inaczej na chodniku. Teoretycznie nie powinieneś po nim jeździć, a jeśli to robisz, nie dzwoń dzwonkiem na pieszych. Chodnik jest właściwym miejscem do poruszania się pieszo, więc to Ty jako rowerzysta musisz podporządkować się pieszym.

Dzwonek rowerowy jest obowiązkowy i powinien wydawać umiarkowanie ostry sygnał. Tak, by ostrzegać, a nie straszyć.

Kiedy kierunkowskazy rowerowe są obowiązkowe?

Kierunkowskazy rowerowe są niezbędne tylko wtedy, gdy konstrukcja roweru nie pozwala na sygnalizowanie chęci skrętu ręką. Co to oznacza w praktyce? Musisz mieć kierunkowskazy do roweru, jeśli jeździsz z przyczepką, która Cię zasłania. Sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką w takiej sytuacji mogłoby nie być wystarczająco widoczne.

Kierunkowskazy nie są zatem obowiązkowe. Mało tego – fakt posiadania kierunkowskazu rowerowego wcale nie zwalnia Cię z obowiązku wystawienia ręki przed skrętem. Sygnalizowanie manewrów ręką to według przepisów prawa właściwy sposób komunikacji podczas jazdy rowerem.

Wyposażenie rowerzysty

Wyposażenie roweru to nie wszystko. Potrzebne jest Ci także wyposażenie rowerzysty! Czy jest ono obowiązkowe?

Czy kask na rower jest obowiązkowy?

Nie, nie jest, ale zdecydowanie kask rowerowy wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty. Taka ochrona głowy może znacznie ograniczyć skutki ewentualnego wypadku na rowerze.

Inne elementy wyposażenia rowerzysty, które zwiększają bezpieczeństwo

Nieobowiązkowa jest również kamizelka odblaskowa. Warto jednak ją mieć na sobie, zwłaszcza jeżdżąc po zmroku w słabo oświetlanym terenie. Na pewno przydatne jest również dobre zapięcie rowerowe, które zabezpiecza Twoje dwa kółka przed kradzieżą.

Nieobowiązkowym, aczkolwiek pomocnym „wyposażeniem” rowerzysty jest także… ubezpieczenie rowerowe, np. ubezpieczenie roweru w ramach ubezpieczenia mieszkania.

Takie ubezpieczenie ochroni Cię przed skutkami zdarzeń, przed którymi nie zawsze są w stanie chronić sprawnie działające światła, hamulce czy kask. Nawet najmocniejsze zapięcia rowerowe mogą okazać się zawodne, gdy demontażem zajmie się… doświadczony złodziej. Wówczas z pomocą może przyjść ubezpieczenie roweru od kradzieży. Jeśli ubezpieczysz swój rower oraz wykupisz OC w życiu prywatnym, możesz otrzymać nie tylko zwrot kosztów związanych z kradzieżą, ale też z kolizją czy wypadkiem. Z ubezpieczenia zostanie także wypłacone odszkodowanie dla poszkodowanych, jeśli to Ty spowodujesz wypadek rowerem i będziesz zobowiązany do naprawienia szkody w myśl obowiązujących przepisów prawa.

Podsumowując, zgodnie z prawem Twój rower musi mieć światła pozycyjne przednie i tylne, tylne światło odblaskowe, sprawny hamulec i sygnał dźwiękowy. Spełniając te wymogi, dbasz o bezpieczeństwo swoje i innych osób obecnych na drodze. Dodatkowe światła i odblaski, kask, kamizelka i ubezpieczenie roweru to nieobowiązkowe elementy, które pozwalają zachować bezpieczeństwo w jeszcze większym zakresie. Warto je mieć!

Ubezpiecz dom lub mieszkanie

i swój rower jedną polisą 

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

*Zniżka 5% dotyczy klientów, którzy dokonają płatności za polisę po zalogowaniu się do serwisu MojaAviva.