Ubezpieczenie roweru od kradzieży

dlaczego warto?

Coraz częściej przesiadamy się z samochodów na rowery. Sprzyjają temu nie tylko piękna pogoda, ale także chęć wyboru ekologicznego sposobu przemieszczania się, zapewnienia sobie codziennej dawki aktywności fizycznej i coraz lepiej rozwijana infrastruktura rowerowa. I choć na rowery wydajemy coraz więcej, to mało kto z nas myśli o ich ubezpieczeniu.

Kradzież roweru – co robić?   

Rynek rowerowy w Polsce jest wart ok. 1 mld złotych, a każdego roku Polacy na zakup rowerów wydają średnio od 1 mln do 1,3 mln złotych. Jesteśmy czwartym największym rynkiem rowerowym w Europie – po Włoszech, Niemczech i Holandii[1]. Badania pokazują, że coraz chętniej kupujemy rowery nowe – w 2016 roku średnia wartość zakupionego roweru wynosiła 1427,36 zł[2]. Ale rower jest równie popularny wśród użytkowników, jak i wśród złodziei. Dlaczego więc ponad 80% z nas nie ubezpiecza swojego roweru[3]?

Tak naprawdę nie wiadomo, ile rowerów pada ofiarą kradzieży. Policja nie prowadzi oddzielnych statystyk dla kradzieży rowerów. Zgłoszenie zakwalifikowane w badaniach policji dot. kradzieży ogólnie, ujmuje jedynie przedmioty o wartości powyżej 250 złotych. Jednakże policja podkreśla, że zdecydowaną większość skradzionych przedmiotów stanowią właśnie rowery[4].

Skąd znikają nasze rowery? Właściwie ze wszystkich miejsc, w których je zostawiamy, zabezpieczone lub nie. Dochodzi do kradzieży rowerów z piwnicy, do kradzieży rowerów z balkonu, z klatki schodowej, sprzed pracy, sklepu czy uczelni. Niektórzy zapominają rower przypiąć albo zamknąć kratę. Inni pamiętają o tym za każdym razem, ale złodziej jest w stanie przeciąć słabe zabezpieczenia w kilka chwil. Co robić w sytuacji kradzieży roweru? Naturalne wydaje się zgłoszenie kradzieży roweru na policję. I tak należy zrobić. Jednak taki rower trudno odzyskać – z różnych przyczyn. Nie pamiętamy numeru identyfikacyjnego roweru, rower został rozkręcony i sprzedany na części, nikt nic nie widział i nie ma żadnych śladów. Nic więc dziwnego, że wykrywalność takich przestępstw jest niska – w 2017 roku wykryto 32% zgłoszonych kradzieży[5] i 36,5% zdarzeń zakwalifikowanych jako kradzież z włamaniem[6].

Najpewniejszą formą zabezpieczenia roweru jest obecnie ubezpieczenie roweru od kradzieży, które w Avivie nazywa się „Koło za kołem”. W przypadku kradzieży roweru, który był przypięty U-lockiem lub zapięciem składanym do stałego elementu, ubezpieczyciel wypłaca 100% sumy ubezpieczenia (co może równać się nawet wartości roweru).  Ubezpieczenie roweru od kradzieży można wykupić online w kilka minut. Co więcej, ubezpieczenie roweru „Koło za kołem” to więcej niż ubezpieczenie roweru od kradzieży. W jego skład wchodzą:

•          ubezpieczenie roweru od kradzieży bądź zniszczenia;

•          ubezpieczenie OC rowerzysty na kwotę 20 000 zł;

•          ubezpieczenie NNW rowerzysty na kwotę 20 000 zł;

•          bezpłatna pomoc rowerowa (Assistance) w sytuacji awarii roweru na terenie całej Polski (15 km od miejsca zamieszkania).

Ubezpieczenie roweru – ile kosztuje?         

W Avivie wystarczy jedna składka rocznie, aby otrzymać zwrot nawet 100% wartości roweru w sytuacji jego kradzieży. Prosty kalkulator pozwala w kilka minut obliczyć wysokość składki. Oto przykładowe ceny składek dla rowerów zakupionych w przeciągu 12 miesięcy od daty ubezpieczenia:

•          rower o wartości 1000 zł – 152 zł składki;

•          rower o wartości 1500 zł – 173 zł składki;

•          rower o wartości 2000 zł – 173 zł składki;

•          rower o wartości 3000 zł – 194 zł składki.

Ubezpieczenie roweru przed kradzieżą nie jest więc zbyt dużym wydatkiem – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, ile kłopotów może nam oszczędzić posiadanie polisy rowerowej. Dlatego warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie roweru od kradzieży – z piwnicy, balkonu i każdego innego miejsca.

Ubezpieczenie roweru od kradzieży w Avivie         

W Avivie ubezpieczenie roweru od kradzieży to kwestia kilku minut – wystarczy połączenie z internetem. Polisa obowiązuje od następnego dnia po opłaceniu składki i jest ważna przez rok. Ubezpieczenie roweru przed kradzieżą pozwala spać spokojnie i nie martwić się, że nasz dwukołowiec zniknie. Bo nawet jeśli tak się stanie, otrzymamy pieniądze i znowu będziemy mogli korzystać z uroków jazdy rowerem.

Jaki rower możesz ubezpieczyć?

Koło za kołem to ubezpieczenie dla amatorów jazdy na rowerze. Ubezpieczenie można wykupić dla rowerów, które w dniu zakupu polisy mają maksymalnie 2 lata i ich wartość nie przekracza 5 tys. zł. Pamiętaj, że ubezpieczenie rowerowe nie jest ubezpieczeniem dla profesjonalistów biorących udział w rajdach czy zawodach.

Ubezpieczaj siebie i swój dobytek. Przeczytaj co obejmuje ubezpieczenie domu i czym się kierować przy jego wyborze.

[1]https://pomorska.pl/branza-rowerowa-w-polsce-ma-sie-dobrze-a-ma-byc-jeszcze-lepiej/ar/13133414

[2]https://rowery.pl/aktualnosci/newsy/2362-polski-rynek-rowerowy-w-2016-wyniki-badan.html

[3]https://rowery.pl/aktualnosci/newsy/2362-polski-rynek-rowerowy-w-2016-wyniki-badan.html

[4]http://statystyka.policja.pl/st/informacje/53654,Kradzieze-rowerow.html?search=73773244018

[5]http://www.statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-cudzej-rzeczy/121942,Kradziez-cudzej-rzeczy.html

[6]http://www.statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html