Ubezpieczenie roweru od kradzieży

dlaczego warto?

Coraz częściej przesiadamy się z samochodów na rowery. Sprzyjają temu nie tylko piękna pogoda, ale także chęć wyboru ekologicznego sposobu przemieszczania się, zapewnienia sobie codziennej dawki aktywności fizycznej i coraz lepiej rozwijana infrastruktura rowerowa. I choć na rowery wydajemy coraz więcej, to mało kto z nas myśli o ich ubezpieczeniu.

Kradzież roweru – co robić?   

Rynek rowerowy w Polsce jest wart ok. 1 mld złotych, a każdego roku Polacy na zakup rowerów wydają średnio od 1 mln do 1,3 mln złotych. Jesteśmy czwartym największym rynkiem rowerowym w Europie – po Włoszech, Niemczech i Holandii[1]. Badania pokazują, że coraz chętniej kupujemy rowery nowe – w 2016 roku średnia wartość zakupionego roweru wynosiła 1427,36 zł[2]. Ale rower jest równie popularny wśród użytkowników, jak i wśród złodziei. Dlaczego więc ponad 80% z nas nie ubezpiecza swojego roweru[3]?

Tak naprawdę nie wiadomo, ile rowerów pada ofiarą kradzieży. Policja nie prowadzi oddzielnych statystyk dla kradzieży rowerów. Zgłoszenie zakwalifikowane w badaniach policji dot. kradzieży ogólnie, ujmuje jedynie przedmioty o wartości powyżej 250 złotych. Jednakże policja podkreśla, że zdecydowaną większość skradzionych przedmiotów stanowią właśnie rowery[4].

Skąd znikają nasze rowery? Właściwie ze wszystkich miejsc, w których je zostawiamy, zabezpieczone lub nie. Dochodzi do kradzieży rowerów z piwnicy, do kradzieży rowerów z balkonu, z klatki schodowej, sprzed pracy, sklepu czy uczelni. Niektórzy zapominają rower przypiąć albo zamknąć kratę. Inni pamiętają o tym za każdym razem, ale złodziej jest w stanie przeciąć słabe zabezpieczenia w kilka chwil. Co robić w sytuacji kradzieży roweru? Naturalne wydaje się zgłoszenie kradzieży roweru na policję. I tak należy zrobić. Jednak taki rower trudno odzyskać – z różnych przyczyn. Nie pamiętamy numeru identyfikacyjnego roweru, rower został rozkręcony i sprzedany na części, nikt nic nie widział i nie ma żadnych śladów. Nic więc dziwnego, że wykrywalność takich przestępstw jest niska – w 2017 roku wykryto 32% zgłoszonych kradzieży[5] i 36,5% zdarzeń zakwalifikowanych jako kradzież z włamaniem[6].

Najpewniejszą formą zabezpieczenia roweru jest obecnie ubezpieczenie roweru od kradzieży. W przypadku kradzieży roweru, który był przypięty U-lockiem lub zapięciem składanym do stałego elementu, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie. Wartość tego odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia, jednak może to być nawet równowartość kwoty, za która ten rower kupiliśmy. 

Ubezpieczenie roweru od kradzieży w Avivie

W Avivie ubezpieczenie roweru od kradzieży możesz kupić w ramach ubezpieczenie domu i mieszkania. Ubezpieczenie roweru przed kradzieżą pozwala spać spokojnie i nie martwić się, że nasz jednoślad zniknie. Bo nawet jeśli tak się stanie, otrzymamy pieniądze i znowu będziemy mogli korzystać z uroków jazdy rowerem.

Jaki rower możesz ubezpieczyć?

Ubezpieczenie można wykupić dla rowerów, które w dniu zakupu polisy mają maksymalnie 5 lat i ich wartość wraz z wyposażeniem w dniu zakupu nie przekraczała 5 tys. zł.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu domu i mieszkania, w ramach którego możesz ubezpieczyć rowery wszystkich domowników.

Przeczytaj co obejmuje ubezpieczenie domu i czym się kierować przy jego wyborze.

[1]https://pomorska.pl/branza-rowerowa-w-polsce-ma-sie-dobrze-a-ma-byc-jeszcze-lepiej/ar/13133414

[2]https://rowery.pl/aktualnosci/newsy/2362-polski-rynek-rowerowy-w-2016-wyniki-badan.html

[3]https://rowery.pl/aktualnosci/newsy/2362-polski-rynek-rowerowy-w-2016-wyniki-badan.html

[4]http://statystyka.policja.pl/st/informacje/53654,Kradzieze-rowerow.html?search=73773244018

[5]http://www.statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-cudzej-rzeczy/121942,Kradziez-cudzej-rzeczy.html

[6]http://www.statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html

Ubezpiecz dom lub mieszkanie

i swój rower jedną polisą 

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

*Zniżka 5% dotyczy klientów, którzy dokonają płatności za polisę po zalogowaniu się do serwisu MojaAviva.