OC na rower. Kiedy działa?

Autor: Łukasz Błaszczak

Ubezpieczając swój samochód lub motor wiemy doskonale, że konieczne jest posiadanie ubezpieczenia OC. Ale po drogach poruszać się możemy przecież innymi środkami transportu – chociażby rowerem. W Polsce nie ma dziś obowiązku ubezpieczenia roweru, choć co sezon wraca dyskusja, czy ubezpieczenie OC rowerzystów powinno być ubezpieczeniem obowiązkowym. Temat ten jest o tyle istotny, że rowerzyści stanowią drugą co do wielkości grupę posiadaczy pojazdów, którzy powodują wypadki drogowe (zaraz po kierowcach samochodów osobowych). Rowerzyści spowodowali w 2018 roku ponad 1,7 tysięcy wypadków, czyli statystycznie było to blisko 5 wypadków dziennie[1]. Obowiązkowe OC dla rowerzystów nie jest jednak rozwiązaniem powszechnym w Europie. Taki obowiązek jeszcze do niedawna istniał w Szwajcarii, jednak w chwili obecnej i tam ubezpieczenie OC rowerzysty nie jest obligatoryjne.

OC dla rowerzysty – kiedy Ci się przyda

Wsiadając na rower myślimy najczęściej o trasie, którą mamy do pokonania i o tym, co zrobimy, kiedy dojedziemy na miejsce. Najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, że podczas podróży możemy doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia na drodze.

W sytuacji, kiedy rowerzysta spowoduje wypadek, czy też swoim działaniem przyczyni się do szkody, będzie musiał ją naprawić. Jeśli nie posiadał ubezpieczenia OC na rower, szkody będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Jeśli natomiast zaopatrzył się w polisę OC na rower, koszty weźmie na siebie ubezpieczyciel, wyliczy ich wysokość i wypłaci je poszkodowanemu.

Ubezpieczenie OC rowerzysty – co obejmuje

Sytuacje, w których rowerzysta może być zobowiązany do poniesienia kosztów wyrządzonej szkody mogą być bardzo różne. Niektóre z nich będą drobne, inne bardzo poważne i kosztowne. Mogą one polegać na przykład na:

·       uszkodzeniu lakieru pojazdu, o który otarłeś się, przejeżdżając zbyt blisko,

·       rozdarciu odzieży pieszego, na którego się przewróciłeś, jadąc zbyt szybko,

·       uszkodzeniu zderzaka, chłodnicy czy silnika w samochodzie, który uderzył w latarnię, gdy wyjechałeś z podporządkowanej,

·       złamaniu ręki lub doprowadzeniu do innych urazów u uczestników ruchu, nawet bardzo poważnych i rozległych. 

Jeśli tylko pociąga nas jazda na dwóch kółkach, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie OC na rower. Jest wiele sytuacji, w których taka polisa może się przydać. 

Ubezpieczenie OC rowerzysty – co obejmuje

Jakie rodzaje świadczeń mogą zostać wypłacone w ramach polisy OC na rower? Po pierwsze – po prostu odszkodowanie, które pokryje szkodę rzeczową, a więc koszty uszkodzonego lakieru samochodowego czy uszkodzonego ubrania innej osoby. Może to być i innego rodzaju świadczenie – na przykład jednorazowe odszkodowanie albo renta, którą trzeba będzie wypłacać do końca życia osoby poszkodowanej.

Na jaką sumę warto się ubezpieczyć? Mając na uwadze różnorodność sytuacji, w których polisa OC na rower może się przydać, warto zdecydować się na kwotę wyższą niż symboliczną. Do wysokości tej kwoty odpowiadać będzie bowiem firma ubezpieczeniowa. Jeśli zaś poniesiona szkoda będzie wyższa niż suma ubezpieczenia czy suma gwarancyjna wskazana w umowie ubezpieczenia rowerowego, to nadwyżkę pokryć będziemy musieli z własnej kieszeni.

OC na rower - cena

No dobrze, ile zatem będzie kosztować takie ubezpieczenie? Na rynku nie ma zbyt wielu dedykowanych ofert ubezpieczenia OC na rower. Można natomiast znaleźć kompleksową polisę na rower, na przykład ubezpieczenie „Koło za kołem”. W ramach rozbudowanego pakietu ubezpieczeń, zyskamy nie tylko OC rowerzysty na sumę 20.000 zł, lecz także ubezpieczenie NNW dla rowerzysty. Ale to nie wszystko! Nasz rower będzie także objęty:

·       ochroną na wypadek kradzieży (nawet jeśli doszło do niej na ulicy, pod warunkiem, że nasz rower był właściwie zabezpieczony),

·        ochroną casco w sytuacji, kiedy uszkodzimy rower (na przykład wpadając na barierkę czy słupek),

·       assistance, którego zakres został przygotowany z myślą o rowerzyście, polegający na przykład na transporcie uszkodzonego roweru (gdy został on na tyle poważanie uszkodzony, że nie nadaje się do dalszej jazdy).

 Za taki pakiet, który przez cały rok chronić będzie rowerzystę, zapłacimy od 150 do około 240 złotych (ostateczna wysokość składki zależy od wieku oraz wartości naszego roweru).

A co w sytuacji, gdy nie jest nam potrzebna tak szeroka ochrona? Wtedy upewnijmy się, że kupiliśmy polisę OC w życiu prywatnym na przykład w ramach ubezpieczenia mieszkania.  Taka polisa w swoim zakresie pokryje także szkody spowodowane w związku z jazdą na rowerze. 

OC rowerzysty online

Żeby kupić ubezpieczenie na rower, nie musisz ruszać się z kanapy – w Avivie kupisz je całkowicie online. Wystarczy wejść na naszą stronę internetową (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/Ubezpieczenie-roweru/), podać kilka informacji o swoim rowerze i o sobie, a następnie zapłacić składkę. Tylko tyle, by móc cieszyć się spokojem w czasie kolejnej rowerowej przejażdżki.

[1] Za: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html; dane za rok 2018.