Co zrobić w sytuacji, kiedy ukradziono nam rower?

Wychodzisz z mieszkania, pracy, uczelni, kierujesz się w stronę miejsca, w którym zostawiłeś rower, ale… nigdzie go nie ma! Czasem w biały dzień, czasem w środku nocy – rowery znikają ze stojaków rowerowych na chodnikach, z balkonów i klatek schodowych. Czasem nawet najwymyślniejsze zabezpieczenie roweru przed kradzieżą nie wystarczy. Co więc zrobić, gdy Twój rower zostanie skradziony? I jak nie dopuścić do tego w przyszłości

Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą – uniknij kradzieży w przyszłości

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu. Jeśli zostawiasz rower na chodniku albo parkingu, zawsze mocuj go za pomocą zapięcia składanego lub U-locka do stałego elementu, czyli takiego, którego nie można ruszyć i z którego nie da się zdjąć zabezpieczenia (jak np. z niskiego słupka). Nie zostawiaj nigdzie niezabezpieczonego roweru! Dotyczy to też takich miejsc, jak klatka schodowa bloku, balkon czy piwnica. Możesz pójść o krok dalej i zainwestować w system namierzania GPS – jego elementy montowane są w rowerze, na przykład we wsporniku siodełka albo kierownicy. W razie kradzieży możesz szybko namierzyć swój rower.

Jeśli więc standardowe zabezpieczenia roweru przed kradzieżą nie zawsze działają, może warto pomyśleć nad jego ubezpieczeniem? Polisa chroni Twój rower – jeśli mimo stosowanych zabezpieczeń zostanie on skradziony, możesz dostać pieniądze na zakup nowego. Jest to proste i korzystne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, szczególnie przy zakupie nowego roweru. W podjęciu decyzji o ubezpieczeniu roweru, może pomóc Ci artykuł: „Ubezpieczenie roweru od kradzieży – dlaczego warto?”.

Kradzieży roweru – gdzie zgłosić?

Jeśli zabezpieczenia nie pomogły i Twój rower został skradziony, powinieneś zgłosić to na policji. Jeśli Twój rower jest ubezpieczony i chcesz fakt kradzieży roweru zgłosić do ubezpieczyciela, pamiętaj aby:

  • zgłosić kradzież na policji w ciągu 3 dni od tego zdarzenia,
  • wziąć z policji protokół zgłoszenia kradzieży, na którym będzie dokładnie opisany sposób zabezpieczenia roweru.

Dlaczego tak ważny jest drugi punkt? Warunkiem wypłacenia odszkodowania jest odpowiednie zabezpieczenie roweru – przypięcie go za pomocą U-locka lub zapięcia składanego do stałego elementu, jak na przykład słup czy barierka. Kradzież roweru musisz zgłosić do ubezpieczyciela we wskazanym terminie. W Avivie masz na to 7 dni kalendarzowych od daty stwierdzenia kradzieży.

Ubezpiecz dom lub mieszkanie

i swój rower jedną polisą 

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

*Zniżka 5% dotyczy klientów, którzy dokonają płatności za polisę po zalogowaniu się do serwisu MojaAviva.