Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą i co zrobić, gdy jednak został skradziony?

Wychodzisz z mieszkania, pracy, uczelni, kierujesz się w stronę miejsca, w którym zostawiłeś rower, ale… nigdzie go nie ma! Czasem w biały dzień, czasem w środku nocy – rowery znikają ze stojaków rowerowych na chodnikach, z balkonów i klatek schodowych. Czasem nawet najwymyślniejsze zabezpieczenie roweru przed kradzieżą nie wystarczy. Co więc zrobić, gdy Twój rower zostanie skradziony? Już na początku warto pomyśleć między innymi o wykupieniu ubezpieczenia rowerowego oraz sprawdzonych zabezpieczeń antykradzieżowych na rower. Z artykułu dowiesz się jak ochronić pojazd przed kradzieżą i co zrobić, gdy jednak dostępne metody zawiodły. 

Spis treści:

 1.  Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
 2. Ubezpieczenie roweru
 3. Zgłoszenie kradzieży roweru

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą – uniknij kradzieży w przyszłości

Jeśli zostawiasz rower na chodniku albo parkingu, zawsze mocuj go za pomocą zapięcia składanego lub U-locka do stałego elementu, czyli takiego, którego nie można ruszyć i z którego nie da się zdjąć zabezpieczenia (jak np. z niskiego słupka). Nie zostawiaj nigdzie niezabezpieczonego roweru! Dotyczy to też takich miejsc, jak klatka schodowa w bloku, balkon czy piwnica. Możesz pójść o krok dalej i zainwestować w system namierzania GPS – jego elementy montowane są w rowerze, na przykład we wsporniku siodełka albo kierownicy. W razie kradzieży możesz szybko namierzyć swój rower.

Ubezpieczenie roweru w ramach polisy Twój Dom – warto o nim pomyśleć

Jeśli więc standardowe zabezpieczenia roweru przed kradzieżą nie zawsze działają, może warto pomyśleć nad jego ubezpieczeniem? Casco roweru to umowa dodatkowa do ubezpieczenia domu lub mieszkania -  chroni Twój rower – jeśli mimo stosowanych zabezpieczeń zostanie on skradziony, możesz dostać pieniądze na zakup nowego.  Jestto proste i korzystne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, szczególnie przy zakupie nowego roweru. W podjęciu decyzji o ubezpieczeniu pojazdu, może pomóc Ci artykuł: „Ubezpieczenie roweru od kradzieży – dlaczego warto?”.

Co obejmuje ubezpieczenie roweru i ile kosztuje?

Ubezpieczenie rowerowe w ramach ubezpieczenia nieruchomości może Cię uchronić przed ponoszeniem wydatków w związku z przeróżnymi zdarzeniami, które mogą się wiązać z posiadaniem i korzystaniem z jednośladu. Jeśli wybierzesz polisę w Avivie, to pomożemy Ci w przypadku następujących sytuacji:

 • jeśli doszło do uszkodzenia, zniszczenia lub utraty Twojego jednośladu w wyniku zdarzenia losowego lub związanej z nim akcji ratowniczej;
 • jeśli zniszczono ubiór rowerzysty;
 • jeśli ukradziono Twój rower – w grę wchodzi nie tylko kradzież z włamaniem, ale również np. z parkingu przy sklepie;
 • jeśli jednoślad został uszkodzony w wyniku wypadku lub rozboju.

Co obejmuje ubezpieczenie rowerowe? W ramach polisy pokryjemy:

 • koszty usprawnienia lub naprawy roweru w miejscu zdarzenia;
 • transport jednośladu do najbliższego warsztatu naprawczego.

Dzięki polisie możesz również korzystać z infolinii, z której uzyskasz m.in. informacje o trasach rowerowych. Ile kosztuje ubezpieczenie roweru? Składka zależy od wielu czynników – skorzystaj z możliwości wyliczenia ceny ochrony online. Pamiętaj, że ubezpieczenie jest dostępne dla tych klientów, którzy skorzystają z ubezpieczenia mieszkaniowego. Jeśli chcesz, aby polisa obowiązywała poza Twoją nieruchomością i pomieszczeniami przynależnymi, to wykup opcję Casco rower.

Miej również na uwadze, że jednoślad podlegający ochronie musiał być kupiony nie wcześniej niż 5 lat przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Ponadto rower musi również być zabezpieczony zapięciem składanym lub U-lock. Wszystkie zasady obowiązywania ochrony znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Zgłoszenie kradzieży roweru

Jeśli zabezpieczenia nie pomogły i Twój rower został skradziony, powinieneś zgłosić to na policji. Jeśli Twój rower jest ubezpieczony i chcesz fakt kradzieży roweru zgłosić do ubezpieczyciela, pamiętaj aby:

 • zgłosić kradzież na policji w ciągu 3 dni od tego zdarzenia,
 • wziąć z policji protokół zgłoszenia kradzieży, na którym będzie dokładnie opisany sposób zabezpieczenia roweru.

Dlaczego tak ważny jest drugi punkt? Warunkiem wypłacenia odszkodowania jest odpowiednie zabezpieczenie roweru – przypięcie go za pomocą U-locka lub zapięcia składanego do stałego elementu, jak na przykład słup czy barierka. Kradzież roweru musisz zgłosić do ubezpieczyciela we wskazanym terminie. W Avivie masz na to 7 dni kalendarzowych od daty stwierdzenia kradzieży.

Ubezpiecz dom lub mieszkanie

i swój rower jedną polisą 

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

*Zniżka 5% dotyczy klientów, którzy dokonają płatności za polisę po zalogowaniu się do serwisu MojaAviva.