Co zrobić w sytuacji, kiedy ukradziono nam rower?

Wychodzisz z mieszkania, pracy, uczelni, kierujesz się w stronę miejsca, w którym zostawiłeś rower, ale… nigdzie go nie ma! Czasem w biały dzień, czasem w środku nocy – rowery znikają ze stojaków rowerowych na chodnikach, z balkonów i klatek schodowych. Czasem nawet najwymyślniejsze zabezpieczenie roweru przed kradzieżą nie wystarczy. Co więc zrobić, gdy Twój rower zostanie skradziony? I jak nie dopuścić do tego w przyszłości

Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą – uniknij kradzieży w przyszłości

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu. Jeśli zostawiasz rower na chodniku albo parkingu, zawsze mocuj go za pomocą zapięcia składanego lub U-locka do stałego elementu, czyli takiego, którego nie można ruszyć i z którego nie da się zdjąć zabezpieczenia (jak np. z niskiego słupka). Nie zostawiaj nigdzie niezabezpieczonego roweru! Dotyczy to też takich miejsc, jak klatka schodowa bloku, balkon czy piwnica. Możesz pójść o krok dalej i zainwestować w system namierzania GPS – jego elementy montowane są w rowerze, na przykład we wsporniku siodełka albo kierownicy. W razie kradzieży możesz szybko namierzyć swój rower.

Jeśli więc standardowe zabezpieczenia roweru przed kradzieżą nie zawsze działają, może warto pomyśleć nad jego ubezpieczeniem? Polisa chroni Twój rower – jeśli mimo stosowanych zabezpieczeń zostanie on skradziony, możesz dostać pieniądze na zakup nowego. Jest to proste i korzystne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, szczególnie przy zakupie nowego roweru.

W Avivie możesz ubezpieczyć swój rower w ramach polisy „Koło za kołem”. Już jedna składka rocznie pozwoli Ci odzyskać nawet pełną wartość skradzionego roweru (dla nowego roweru suma ubezpieczenia będzie równa jego cenie przy zakupie). Wysokość składki zależy od wartości roweru – możesz ją szybko obliczyćza pomocą naszego kalkulatora. Również szybko, bo w kilka minut, możesz kupić ubezpieczenie roweru – a to wszystko przez internet. Więcej o zasadach ubezpieczenia „Koło za kołem” i korzyściach z niego płynących piszemy w tekście „Ubezpieczenie roweru od kradzieży – dlaczego warto?”.

Kradzieży roweru – gdzie zgłosić?

Jeśli zabezpieczenia nie pomogły i Twój rower został skradziony, powinieneś zgłosić to na policji. Jeśli Twój rower jest ubezpieczony i chcesz fakt kradzieży roweru zgłosić do ubezpieczyciela, pamiętaj aby:

·         zgłosić kradzież na policji w ciągu 3 dni od tego zdarzenia,

·         wziąć z policji protokół zgłoszenia kradzieży, na którym będzie dokładnie opisany sposób zabezpieczenia roweru.

Dlaczego tak ważny jest drugi punkt? Warunkiem wypłacenia odszkodowania jest odpowiednie zabezpieczenie roweru – przypięcie go za pomocą U-locka lub zapięcia składanego do stałego elementu, jak na przykład słup czy barierka. Kradzież roweru musisz zgłosić do ubezpieczyciela we wskazanym terminie. W Avivie masz na to 7 dni kalendarzowych od daty stwierdzenia kradzieży.