Bezpieczna jazda na rowerze

najważniejsze zasady

Z roku na rok rośnie liczba rowerzystów. Kilka lat temu rower był głównie formą spędzania wolnego czasu, dzisiaj dla wielu osób to podstawowy środek poruszania się. Sprzyja temu między innymi rozwój infrastruktury rowerowej – w 2017 roku samorządy udostępniały rowerzystom aż 12,1 tys. km ścieżek rowerowych[i]. I wciąż są budowane nowe! Rower niezaprzeczalnie posiada wiele zalet – pozwala na szybki dojazd do pracy, szkoły czy uczelni w zakorkowanym mieście, jest zdecydowanie ekologicznym oraz prozdrowotnym rozwiązaniem, jednak jak każdy środek transportu, wymaga przestrzegania pewnych reguł, byśmy byli bezpieczni.

Bezpieczna jazda rowerem – o czym warto pamiętać, wsiadając na rower     

Wypadki i kolizje się zdarzają, dlatego tak ważne jest, by przestrzegać przepisów i zasad związanych z jazdą na rowerze – to one mogą nas uchronić przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Szczegółowe regulacje dotyczące poruszania się rowerem reguluje Prawo o ruchu drogowym – znajdziemy tam specjalny rozdział dotyczący rowerzystów. Jeśli na co dzień będziemy pamiętać o zasadach bezpiecznej jazdy, zminimalizujemy ryzyko niebezpiecznych konskwencji.

Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem rowerzystów jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazu[ii]. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy rowerzysta był ofiarą, jak i sprawcą zdarzenia.

·         Szczególna ostrożność. Obserwujmy uważnie innych uczestników ruchu drogowego, aby nic nas nie zaskoczyło.

·         Brak muzyki. Jeśli jedziemy na rowerze, słuchajmy otoczenia – mając słuchawki z muzyką, możemy nie usłyszeć klaksonu, dźwięku nadjeżdżającego samochodu albo sygnału karetki pogotowia.

·         Bądźmy widoczni. Stosujmy odpowiednie elementy zwiększające naszą widoczność na drodze – elementy odblaskowe – zwłaszcza w nocy, wczesnym rankiem oraz wieczorem. Używajmy świateł rowerowych, a jako sygnału ostrzegawczego dzwonka. Rowerzysta ma obowiązek posiadać sprawne światła – białe z przodu oraz dwa czerwone z tyłu (jedno świecące światłem ciągłym bądź migającym i jedno odblaskowe)[iii].

·         Sprawdź swój sprzęt – regularne przeglądy techniczne roweru powinny stać się naszym nawykiem.

·         Odzież ochronna – korzystajmy z kasku (nawet podczas krótkiej trasy), a także z ochraniaczy lub rękawiczek, które podwyższają nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Ze statystyk wynika, że nie zawsze pamiętamy o zasadach bezpiecznej jazdy[iv]. Według raportów Policji, w 2018 roku w Polsce aż 4 712 rowerzystów było uczestnikami wypadków, z czego aż 4 519 zostało zakwalifikowanych jako ofiary (a więc doznali uszczerbku na zdrowiu lub stracili życie). Ale rowerzyści również przyczynili się do wielu niebezpiecznych sytuacji – w 2018 roku spowodowali 1 713 wypadków.

Bądź bezpieczny i ubezpieczony – sprawdź korzyści ubezpieczenia Koło za kołem

Nawet stosowanie się do wszystkich zasad bezpiecznej jazdy na rowerze nie zagwarantuje nam w stu procentach uniknięcia wszystkich zagrożeń. Dlatego dodatkowo warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie rowerowe.

Ubezpieczenie rowerowe ma w swoim zakresie zarówno ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), Casco (na wypadek zniszczenia lub kradzieży roweru), ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rowerzysty (OC rowerzysty), jak i usługę Assistance – jest to pakiet ubezpieczeniowy, który najbardziej może się przydać w razie wypadku podczas jazdy rowerem.

NNW – następstwa nieszczęśliwego wypadku na rowerze

Ubezpieczenie NNW zapewnia odszkodowanie w przypadku śmierci lub trwałego uszkodzenia ciała, które nastąpią wskutek nieszczęśliwego wypadku podczas użytkowania roweru. Wybierając ubezpieczenie rowerzysty „Koło za kołem” w Avivie, otrzymasz nawet do 20 000 zł odszkodowania. Ubezpieczenie chroni Cię w przypadku np. złamania ręki lub nogi oraz w przypadku wielu innych trwałych uszkodzeń ciała (całą listę możesz sprawdzić w tabeli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W ogólnych warunkach są podane wszystkie rodzaje uszkodzeń ciała, za które Aviva może wypłacić odszkodowanie w ramach tego ubezpieczenia).

OC na rower – kiedy działa

Podczas jazdy na rowerze mogą też zdarzyć się inne nieplanowane sytuacje, np. przypadkiem możesz zarysować karoserię samochodu, koło którego przejeżdżasz, albo uszkodzić bramę sąsiada. Ubezpieczenie OC chroni Cię w takich przypadkach, pokrywając koszty naprawy (zarówno wspomnianej bramy sąsiada, jak i mijanego samochodu). W ubezpieczeniu Koło za kołem w Avivie, możesz liczyć na pokrycie kosztu szkód nawet do 20 000 zł.

Czym jest i kiedy może się przydać casco rowerowe

Jeśli uszkodzisz lub całkowicie zniszczysz rower, możesz liczyć na odszkodowanie dzięki ubezpieczeniu Casco, które wchodzi w skład ubezpieczenia Koło za kołem. W przypadku, gdy zniszczeniu ulegnie ponad 80% Twojego roweru, Aviva uzna to za tzw. szkodę całkowitą i wypłacona zostanie cała wartość sumy ubezpieczenia, abyś mógł np. kupić sobie nowy rower. To ubezpieczenie pomoże Ci w przypadku większych zniszczeń, których koszt naprawy wynosi powyżej 200 zł.

Casco rowerowe to nie tylko odszkodowanie w przypadku zniszczenia roweru, lecz także jego kradzieży. W przypadku kradzieży roweru Aviva wypłaci do 100% sumy ubezpieczenia (kwota ta różni się w zależności od wieku skradzionego roweru).

Assistance rowerowe                       

Bardzo ważnym elementem ubezpieczenia rowerowego (które może się przydać na drodze nawet jeśli nie będziesz brał udziału w wypadku), jest assistance rowerowe. Jak działa taka usługa? Całodobowe assistance rowerowe to gwarancja pomocy w nieprzewidzianych sytuacjach, jak awaria czy wypadek. Jeśli dochodzi do takiego zdarzenia, ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty pomocy. Nawet jeśli znajdziemy się daleko od domu, możemy liczyć na przybycie pomocy. Jeśli nie jest możliwa prosta naprawa lub usprawnienie roweru na miejscu (tak byś mógł jechać dalej), Aviva zorganizuje transport do domu lub warsztatu. Możliwość skorzystania z takiej pomocy z pewnością oszczędzi nam stresu. Taka usługa działa już 15 km od domu, na drogach publicznych w kraju.

Podsumowując: dla każdego rowerzysty stosowanie zasad bezpiecznej jazdy na rowerze oraz ubezpieczenie Koło za kołem będzie bardzo dobrym połączeniem. Dzięki temu nawet w nieprzewidzianych sytuacjach nie zostaniemy bez wsparcia.

[i] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rachunki-narodowe/statystyka-sektora-instytucji-rzadowych-i-samorzadowych/mienie-gmin-i-powiatow-w-latach-2015-2017,4,4.html

[ii] http://statystyka.policja.pl/download/20/308515/Wypadki2018.pdf

[iii] http://wrower.pl/prawo/obowiazkowe-oswietlenie-roweru,3172.html

[iv] http://statystyka.policja.pl/download/20/308515/Wypadki2018.pdf