Ubezpieczenie na narty i snowboard w Polsce i za granicą – na co zwrócić uwagę?

W ostatnich latach zima nie rozpieszczała w Polsce fanów sportów uprawianych w tym okresie, dlatego wielu z nich wybierało stoki w innych krajach. W tym roku ponownie zapewne duża część fanów białego szaleństwa zdecyduje się skorzystać z zagranicznych kurortów zimowych. Bez względu na to, czy wybierasz się do Polski, czy do innego kraju, pamiętaj o polisie turystycznej. Jakie ubezpieczenie wybrać na snowboard lub na narty? Na co zwrócić uwagę? 
 

Spis treści:

  1. Polacy uprawiają sporty zimowe
  2. Ubezpieczenie na narty w Polsce i za granicą

Polacy uprawiają sporty zimowe

Z badania zrealizowanego przez portal Triverna wynika, że około 70 proc. Polaków uprawia sporty zimowe. Na okres od grudnia do lutego aż 90 proc. respondentów planuje jakikolwiek wyjazd, przy czym 36 proc. decyduje się jedynie na weekendowe wypady. 60 proc. najczęściej na swój cel wybiera Polskę, 61 proc. wyjeżdża bez specjalnej okazji, 27 proc. decyduje się na to w ferie zimowe.

Dla ponad 30 proc. głównym celem takich wyjazdów są stoki, ale nie każda wyprawa w góry kończy się założeniem nart lub snowboardu. 12 proc. jeździ na nich często, 20 proc. od czasu do czasu, a 40 proc. rzadko lub w ogóle. 

Jeśli chodzi o sporty zimowe, to najczęściej uprawiamy jazdę na łyżwach i nartach, co praktykuje co trzeci uczestnik badania. Co szósta osoba od czasu do czasu zjeżdża na sankach, a co 10. jeździ na desce snowboardowej. W przypadku gdy decydujesz się na wyjazd i zamierzasz uprawiać takie aktywności, to powinieneś mieć turystyczne ubezpieczenie na snowboard lub ochronę ubezpieczeniową, która zadziała w przypadku uprawiania sportów zimowych, a w tym narciarstwa. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie na narty w Polsce i za granicą

Zanim zdecydujesz się na zawarcie umowy ubezpieczenia, powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim Twoje potrzeby i oczekiwania. Dlatego wcześniej przypatrz się następującym kwestiom:

  • Kiedy musisz wykupić polisę – nie zawsze ochrona będzie działać natychmiast. W Avivie możesz ją wykupić najwcześniej na 90 dni przed wyjazdem, a  najszybciej może obowiązywać na dzień po opłaceniu składki. Potrzebne Ci jest ubezpieczenie turystyczne za granicą? Umowę możesz zawrzeć nawet wówczas, gdy będziesz już w kraju docelowym, ale wtedy ochrona może zacząć działać najwcześniej po 3 dniach od jej opłacenia. Jeśli np. potrzebujesz ubezpieczenie na ferie, to pomyśl o tym najlepiej trochę wcześniej – nie zostawiaj tak ważnej kwestii na ostatnią chwilę. 
  • Zakres terytorialny – czy planujesz pobyt tylko w Polsce, czy wyjeżdżasz za granicę. W zależności o celu swojej podróży, wybierz odpowiedni zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej.
  • Suma ubezpieczenia – czyli maksymalna kwota świadczenia, które może być wypłacone z polisy. Do tego zwróć uwagę na sumy, które mogą być uzyskane w przypadku poszczególnych ryzyk. W Polsce korzystamy z darmowego dostępu do opieki zdrowotnej, ale pamiętaj, że w wielu krajach koszty leczenia, operacji czy transportu medycznego będziesz musiał pokryć sam, a są one dużo wyższe niż w Polsce. Warto zweryfikować jak to wygląda w miejscu, do którego się wybieramy i na tej podstawie wybrać ubezpieczenie na narty za granicą z odpowiednią sumą ubezpieczenia. 
  • Zakres ochrony – polisa powinna być dopasowana do Twoich potrzeb i planów wyjazdowych.  Jeśli potrzebne Ci jest ubezpieczenie na wyjazd na narty w Polsce, to pamiętaj aby rozszerzyć obowiązkowe NNW o uprawianie sportów zimowych. Chociaż w Polsce nie musimy płacić za przyjazd karetki czy pobyt w szpitalu, w przypadku uszczerbku na zdrowiu możemy otrzymać świadczenie  i pieniądze na rehabilitację.

    W przypadku wyjazdów zagranicznych zadbaj o ubezpieczenie NNW rozszerzone o narciarstwo i snowboarding oraz o odpowiednią sumę ubezpieczenie kosztów leczenia. Warto również wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które przyda się, jeśli np. jadąc na nartach spowodujemy wypadek, w którym ucierpi inny narciarz.
  • Choroby przewlekłe – osoby, które zmagają się z takimi dolegliwościami, powinny zawrzeć umowę dodatkową, która będzie obejmować nasilenie się jej objawów. Dotyczy to m.in. cukrzycy czy astmy. Dzięki temu ochrona obejmie m.in. wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu i transport do Polski, jeśli będzie się to wiązać nasileniem się objawów choroby. 

Nie podejmuj decyzji o wyborze ubezpieczenie narciarskiego do Polski czy za granicę bez zapoznania się z ofertą. Warto dopasować ochronę do swoich potrzeb i tego, jak zamierzasz spędzać czas podczas wyjazdu. Będziesz uprawiać sporty zimowe? Upewnij się, czy wykupujesz ubezpieczenie na snowboard i narty, a wtedy unikniesz ponoszenia kosztów przeróżnych zdarzeń, do których może dojść przy tych aktywnościach. 

Źródło:

https://triverna.pl/blog/zimowe-wyjazdy-polakow-raport/

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę