Jak wyrobić paszport przez internet?

Planujesz wyjazd zagraniczny na urlop, do pracy, na studia lub z innego powodu? W przypadku wielu krajów niezbędne jest posiadanie paszportu. Co więcej, często wymagane jest również, aby dokument ten był ważny przez np. minimum 6 miesięcy od momentu planowanego powrotu do Polski. Jak długo czeka się ten dokument? Czy można złożyć wniosek o paszport przez internet? Jesteś w stanie to zrobić online?


Spis treści:

  1. Jak najszybciej wyrobić paszport?
  2. Jak wyrobić paszport online?
  3. Wniosek o paszport przez internet

Jak najszybciej wyrobić paszport?

Standardowo droga do uzyskania tego dokumentu polega na przyjściu do odpowiedniego urzędu, gdzie najczęściej musisz odczekać w kolejce, aby móc złożyć wniosek. Problem długiego oczekiwania dotyczy szczególnie sezonu urlopowego, kiedy może Ci się przypomnieć, że nie masz aktualnego paszportu. W wielu miastach możliwe jest zapisanie się online na określony termin – zarówno w celu złożenia wniosku, jak i odebrania dokumentu. Problem tkwi jednak w tym, że w sezonie zainteresowania wyrabianiem paszportów dostępne terminy znikają ekspresowo i jeśli zależy Ci na załatwieniu paszportu w ciągu kilku tygodni, to nie unikniesz stania w kolejce. Skoro jednak coraz więcej spraw możemy załatwić online, to czy można wyrobić paszport przez internet? Czy da się złożyć wniosek bez odwiedzania urzędu?

Jak wyrobić paszport online?

Prawdopodobnie zastanawiając się, jak wyrobić paszport, nie bierzesz pod uwagę możliwości załatwienia tego online. Z drugiej strony, skoro już od kilku lat można tak wyrobić dowód osobisty, to czemu miałoby to wyglądać inaczej w przypadku tego ważnego dokumentu? Czy wyrobienie paszportu online jest możliwe?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dokumentach paszportowych, na mocy której od 27 marca 2022 roku zostały wprowadzone zmiany. Czy dzięki temu możliwe stało się wyrobienie paszportu przez internet? Niestety nie. Zmiana polega na tym, że od 27 marca nie będzie konieczności wypełniania papierowych wniosków o wydanie paszportu. Elektroniczny wniosek będzie generowany bezpośrednio w Rejestrze Dokumentów Paszportowych przez urzędnika biura. Twoim zadaniem będzie podpisanie się na urządzeniu służącym do pobierania podpisu. Niezbędne jest też zdjęcie biometryczne.

Inne zmiany, które wprowadzono wraz z nowymi przepisami, to możliwość wyrażenia zgody na paszport dla dziecka drogą online. Natomiast od 30 września 2022 r. rodzice będą mogli złożyć elektroniczny wniosek o wydanie paszportu biometrycznego lub tymczasowego dla dziecka poniżej 12. roku życia. Kolejną zmianą jest obniżenie wieku, od którego dzieciom wyrabia się paszport na 10 lat. Według nowych zasad będzie to 12 lat, a nie jak dotąd – 13.

Zatem nowe przepisy nie powodują, że możesz złożyć wniosek o paszport przez internet, a jedynie upraszczają procedurę, co może spowodować, że załatwianie spraw w punktach paszportowych będzie przebiegać szybciej.

Wniosek o paszport przez internet

Jeśli zastanawiasz się, jak najszybciej wyrobić paszport, to obecnie możesz albo zapisać się online, o ile dany punkt daje taką możliwość, albo złożyć wniosek po wcześniejszym zarejestrowaniu się tradycyjnie. Optymalnym rozwiązaniem jest rezerwacja godziny, jeśli jest taka możliwość. W przypadku chęci załatwienia sprawy po zarezerwowaniu tradycyjnej kolejki przygotuj się, że w wielu miejscach w Polsce konieczne jest rozpoczęcie oczekiwania jeszcze przed otwarciem urzędu.

Natomiast jak wyrobić paszport online? Obecnie nie ma takiej możliwości, natomiast od 30 września 2022 r. będziesz mógł złożyć elektronicznie wniosek o wydanie paszportu biometrycznego lub tymczasowego dla dziecka poniżej 12. roku życia. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem niezbędnych rozwiązań.

Ile wynoszą opłaty paszportowe? Pełna – 140 zł. Zwolnione są z niej osoby, które w momencie składania wniosku mają ukończone 70 lat. W przypadku m.in. uczniów i studentów obowiązuje obniżona cena – 70 zł, natomiast ulgowa opłata za wydanie paszportu w wysokości 35 zł przysługuje dorosłym dzieciom rodzin wielodzietnych. 

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę

Pozostałe artykuły