Czy można kupić ubezpieczenie turystyczne na ostatnią chwilę?

Bez względu na to, czy jedziesz na wakacje za granicę, czy jednak decydujesz się na urlop w Polsce, powinieneś przed wyjazdem zawrzeć umowę ubezpieczenia turystycznego. Dzięki takiej ochronie otrzymasz od towarzystwa świadczenie, o ile dojdzie do jednego ze zdarzeń, które obejmuje taka ochrona. Kiedy możesz najpóźniej wykupić ubezpieczenie turystyczne? Czy możesz to zrobić na ostatnią chwilę? I na co zwrócić uwagę wykupując ubezpieczenie?

Spis treści:

  1. Zalety zakupu ubezpieczenia turystycznego
  2. Koszt ubezpieczenia turystycznego
  3. Zakup ubezpieczenia na ostatnią chwilę

Zalety zakupu ubezpieczenia turystycznego

Kiedy planujesz wyjazd na wakacje, prawdopodobnie sprawdzasz miejsce, do którego się wybierasz. Tworzysz listę atrakcji, które odwiedzisz, rezerwujesz miejsca noclegowe. Nie zapominaj jednak o tym, co najważniejsze – o bezpieczeństwie. Planując wyjazd do krajów europejskich, pomyślisz pewnie, że wystarczy Ci EKUZ. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie stanowi wystarczającej ochrony – dzięki niej skorzystasz bez opłat z tych samych świadczeń, które dostępne są na takiej zasadzie dla mieszkańców danego kraju i to nie wszędzie. W każdym państwie obowiązują inne zasady pod tym względem – za wiele usług obowiązuje odpłatność. Co więcej, EKUZ nie przyda się w dalszych zakątkach świata, nie pomoże Ci też w razie nieszczęśliwego wypadku w Polsce.

Mając ubezpieczenie turystyczne z szerokim zakresem ochrony, możesz uniknąć wielu kosztów. W zależności od miejsca, do którego się wybierasz – czy będzie to Polska, Europa czy świat, zakres ubezpieczenia będzie się różnił. Jednak niezależnie do Twojej destynacji, w razie nieszczęścia, będziesz miał nasze wsparcie. W przypadku podróży zagranicznych będziesz mieć zapewnioną opiekę medyczną i transport, również medyczny. Ochrona pokryje również koszty akcji ratunkowych i poszukiwawczych. Otrzymasz też zwrot kosztów skradzionego bagażu. Możesz skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej domu na czas wyjazdu, która obejmuje ryzyko kradzieży i zdarzeń losowych, takich jak pożar– ta ochrona jest dostępna wówczas, gdy nie masz wykupionego ubezpieczenia nieruchomości.

Ubezpieczenie w podróży może Cię uchronić przed wysokimi wydatkami za transport medyczny, leczenie, i nie tylko. W rekordowych przypadkach opłaty związane z korzystaniem z takich usług liczone są w setkach tysięcy złotych. 

Koszt ubezpieczenia turystycznego

Jak już wiesz, ubezpieczenie podróżne może zapewniać szeroką ochronę, ale z jakim wiąże się ono kosztem? To zależy od różnych czynników, natomiast jego cena zaczyna się od kilku złotych za dzień. Jeśli chcesz sprawdzić, ile wydasz, skorzystaj z kalkulatora, który znajdziesz na naszej stronie. Wpływ na wysokość składki mają:

  • Zakres terytorialny ochrony – potrzebujesz jej w Polsce czy może w Europie i w krajach basenu Morza Śródziemnego? A może na całym świecie?
  • Okres ochrony – na ile dni chcesz się ubezpieczyć? 
  • Charakter wyjazdu – turystyczny czy biznesowy?
  • Zakres ochrony – ma ona obejmować rekreacyjne uprawianie sportów takich jak narciarstwo, jazdę na snowboardzie i nurkowanie, a może sportów wysokiego ryzyka (ekstremalnych)?

Na podstawie udzielonych odpowiedzi kalkulator wyliczy cenę ubezpieczenia turystycznego i da Ci do wyboru kilka opcji, które różnią się zakresem ochrony i sumami ubezpieczenia. Zwróć uwagę w szczególności na ową sumę przy pozycji kosztów leczenia i assistance. Sprawdź,  czy jest wystarczająca na pokrycie kosztów poważnego leczenia i transportu medycznego w danym kraju? 

Oczywiście możesz kupić ubezpieczenie turystyczne online, bez konieczności opuszczania domu. 

Zakup ubezpieczenia na ostatnią chwilę

Mając wiele spraw na głowie, łącznie z przygotowaniami do wyjazdu, możesz zapomnieć o zawarciu umowy ubezpieczenia turystycznego. Dlatego zdecydowanie warto zadbać o to dużo wcześniej, np. w momencie gdy planuje się daty wyjazdu – wykupuje wycieczkę w biurze podróży czy zamawia noclegi. Ochrona może zacząć obowiązywać najpóźniej po 90 dniach od zawarcia umowy, co oznacza, że można kupić ubezpieczenie nawet 90 dni przed planowanym wyjazdem. Co jednak, gdy ruszamy w podróż już jutro, a my zapomnieliśmy o zatroszczeniu się o ubezpieczenie na czas wyjazdu? Czy da się to zrobić na ostatnią chwilę?  Ochrona ubezpieczeniowa może najszybciej zacząć obowiązywać już następnego dnia po opłaceniu składki. Zatem, nawet jeśli zapomnisz o zakupieniu ubezpieczenia, w dalszym ciągu możesz to zrobić – ochrona może się rozpocząć na następny dzień, więc jeśli wyjeżdżasz jutro, dziś jeszcze możesz kupić i opłacić ubezpieczenie. 

Co, jeśli jednak znajdujesz się już na wyjeździe zagranicznym? W dalszym ciągu masz możliwość zawarcia umowy, ale w takim przypadku zacznie ona obowiązywać najwcześniej 3 dni po zapłaceniu za nią. Tylko jak masz ją zawrzeć, skoro jesteś za granicą? Możesz wykupić ubezpieczenie turystyczne przez internet, tak samo, jak będąc w Polsce. Najlepiej jednak pomyśl o ochronie przed wyjazdem na wakacje. Wtedy ubezpieczenie będzie działało przez cały potrzebny okres, a Ty oszczędzisz sobie stresu że o czymś zapomniałeś.

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę

Pozostałe artykuły