Świetna pogoda przez niemal cały rok, lazurowe wody oceanu, niezwykła kultura i wspaniała przyrody – tak w kilku słowach można opisać Zanzibar. Wakacje na tej tropikalnej wyspie stały się synonimem udanego urlopu.
Kiedy warto jechać na Zanzibar i jak przygotować się do podróży? Podpowiadamy.
Spis treści:
- Zanzibar – szczyt sezonu turystycznego
- Średnie temperatury na Zanzibarze
- Pora deszczowa na Zanzibarze
- Jak przygotować się do wyjazdu na Zanzibar?
Zanzibar – szczyt sezonu turystycznego
Zanzibar to archipelag wysp leżący na Oceanie Indyjskim i należący w całości do Tanzanii. Największa wyspa archipelagu nosi tę samą nazwę – Zanzibar. Sezon trwa tu przez prawie cały rok, ale jego szczyt przypada na miesiące od czerwca do września. Zatem kiedy najlepiej jechać na Zanzibar?
Jeśli chcemy uniknąć zgiełku, a zarazem cieszyć się cudowną pogodą, dobrą propozycją będzie urlop poza wysokim sezonem – czyli w terminie od grudnia do połowy marca. W tym okresie możemy liczyć na sprzyjającą wypoczynkowi pogodę – przeciętnie 8 godzin słonecznych w ciągu dnia oraz wysokie, ale przyjemne temperatury, zarówno powietrza, jak i wody.
Średnie temperatury na Zanzibarze
Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy jechać na Zanzibar, warto nieco bliżej poznać warunki atmosferyczne panujące na wyspie. Zanzibar leży w klimacie równikowym monsunowym, którego jedną z głównych cech jest występowanie pory suchej i deszczowej.
Jaka panuje tam pogoda na przestrzeni kolejnych miesięcy? Zanzibar to miejsce, gdzie właściwie przez cały rok średnie temperatury wynoszą ponad 20°C.
Zatem jakich temperatur możemy oczekiwać, wybierając się na Zanzibar? Kiedy lecieć, by móc cieszyć się przyjemną, słoneczną aurą?
Średnie temperatury w najmniej ciepłych miesiącach oscylują w granicach od 22°C w okresie od lipca do października, do 25°C w marcu i kwietniu. Z kolei średnie temperatury w miesiącach najcieplejszych kształtują się na poziomie od 27-28°C w miesiącach od maja do września, do 31-32°C w okresie od listopada do marca.
Marzących o relaksujących kąpielach w oceanie ucieszy też fakt, że wysoka jest także temperatura wody – wynosi ona średnio 26°C od lipca do września, 28°C od listopada do lutego, do nawet 29°C w marcu i kwietniu.
Pora deszczowa na Zanzibarze
Jest jednak pewna kwestia, którą należy mieć na uwadze, planując podróż na Zanzibar – pora deszczowa. Kiedy występuje? Deszczowej pogody należy spodziewać się między marcem a majem – liczba deszczowych dni w tym okresie wynosi średnio od 12 do nawet 17.
Deszcz może nam stanąć na drodze do udanego wypoczynku również w listopadzie – średnio 12 dni deszczowych w miesiącu. Opady deszczu mogą występować też w grudniu – przeciętnie 11 dni w miesiącu, ale już w styczniu liczba ta spada do 6.

Jak przygotować się do wyjazdu na Zanzibar?
Planując urlop w tropikalnym raju, większość z nas chce wiedzieć, w jakim terminie najlepiej wybrać się na wakacje. Tymczasem należy odpowiedzieć sobie na co najmniej dwa pytania, rezerwując wyjazd na Zanzibar – kiedy jechać, ale i jak się przygotować.
Szczególnie istotne są tu kwestie formalne, ponieważ Polacy wybierający się do Tanzanii, czyli także na Zanzibar, muszą posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia podróży. Obowiązkowa jest również wiza do Tanzanii – uzyskać ją można na lotnisku bezpośrednio po przylocie na miejsce lub przez internet https://eservices.immigration.go.tz/.
Planując wyjazd do Zanzibaru, należy także sprawdzić aktualne ostrzeżenia na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i zapoznać się z informacjami na temat koniecznych szczepień.
Przed urlopem na Zanzibarze należy również zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Jest ono niezbędne w razie choroby, wypadku czy innych nieprzewidzianych zdarzeń, ponieważ – w zależności od jego zakresu – pozwala na pokrycie kosztów konsultacji lekarskich czy innych niezbędnych zabiegów.
Należy jednak pamiętać o tym, że Zanzibar to kraj tropikalny, w którym możemy być narażeni na choroby egzotyczne. By uzyskać szybką i skuteczną pomoc medyczną, wybierając polisę turystyczną, zwróćmy uwagę na takie aspekty jak:
- sumę kosztów leczenia – pamiętajmy, że jest to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela – warto rozważyć wyższe sumy przy wyjeździe do krajów tropikalnych;
- pokrycie kosztów transportu do Polski;
- pokrycie kosztów akcji ratowniczej;;
- ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków);
- pokrycie kosztów leczenia na wypadek chorób tropikalnych.
Należy w tym miejscu podkreślić, że na ubezpieczeniu turystycznym nie warto oszczędzać. W porównaniu z ceną egzotycznej wycieczki jej koszt jest niewielki, a zapewni nam nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim niezbędną pomoc w razie wypadku czy choroby.