San Marino - przy okazji wizyty we Włoszech. Przewodnik turystyczny

San Marino to niewielkie państwo śródlądowe w Europie Południowej, stanowiące enklawę na terenie Włoch. Niepozorne rozmiary San Marino nie powinny nas jednak zmylić – kraj ten przyciąga niezwykłym urokiem, tkwiącym w wąskich uliczkach, zabytkowych kościołach i panującej w nim atmosferze. Co warto zobaczyć w San Marino?

Spis treści:

  1. San Marino – enklawa na terenie Włoch
  2. San Marino – atrakcje turystyczne
  3. Zakupy w San Marino

San Marino – enklawa na terenie Włoch

San Marino to jedno z najmniejszych państw na świecie – mniejsze są tylko Tuvalu, Nauru, Monako oraz Watykan. Powierzchnia San Marino wynosi 61,2 km2, czyli tyle, ile graniczące ze Stalową Wolą miasto Nisko w województwie podkarpackim. San Marino to enklawa na terenie Włoch, dlatego wizyta w tym kraju może być świetnym urozmaiceniem urlopu w Italii. Co jeszcze trzeba wiedzieć o San Marino? Stolica tego państwa znajduje się w mieście o tej samej nazwie. San Marino miasto położone jest w środkowej części kraju, ale mimo niewielkiej powierzchni może poszczycić się kilkoma ciekawymi zabytkami.

Osoby planujące wyjazd do San Marino z pewnością zastanawiają się, jaka panuje tam temperatura. Włochy, na terenie których San Marino stanowi enklawę, leżą w większości w klimacie podzwrotnikowym. Zimą w San Marino temperatury utrzymują się z reguły na poziomie powyżej zera, natomiast latem należy liczyć się z ponad 30-stopniowymi upałami. Takie warunki mogą nie sprzyjać komfortowemu zwiedzaniu – choć oczywiście wiele zależy od indywidualnych preferencji – dlatego do San Marino szczególnie warto wybrać się wiosną, późnym latem lub wczesną jesienią.

Bardzo ważną informacją, o której muszą pamiętać wszyscy planujący pobyt w San Marino, jest to, że w państwie tym nie jest honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Oznacza to, że w razie konieczności skorzystania z tamtejszej opieki medycznej, jej koszty trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. By uniknąć przykrych niespodzianek, przed podróżą warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Okazuje się ono niezbędne w razie choroby, wypadku czy innych zdarzeń losowych – dobra polisa zapewnia pomoc finansową ze strony ubezpieczyciela i pozwala na pokrycie kosztów wizyty u lekarza, wykonania niezbędnych badań czy transportu medycznego.

San Marino – atrakcje turystyczne

Wiemy już, jak niewielkie jest San Marino – zwiedzanie całego kraju nie powinno więc zająć więcej niż kilka dni. San Marino może być jednak doskonałym celem nawet jednodniowej wycieczki, urozmaicającej urlop choćby w pobliskim Rimini. Jeśli wypoczywamy w popularnym kurorcie i nie chcemy poruszać się po Włoszech własnym lub wypożyczonym autem, możemy skorzystać z połączenia Rimini – San Marino. Bus na tej trasie jeździ codziennie przez cały rok, w tym w weekendy i wakacje, więc znalezienie satysfakcjonującej opcji nie powinno stanowić problemu.

Co zatem warto zobaczyć w San Marino? Zabytki tego kraju, a przede wszystkim jego stolicy, mają charakter średniowieczny – ciekawostką może więc być fakt, że wiele z nich powstało dopiero w XIX wieku i są specjalnie stylizowane. Oddech dawnej epoki można jednak poczuć w będącej symbolem San Marino fortecy, składającej się z trzech wież – La Rocca, La Cesta oraz La Rocca Montale. Każda z nich wznosi się na innym wzgórzu, ale są one połączone murem. Jedną z większych atrakcji stolicy San Marino jest też Piazza Liberta, czyli główny plac miasta, na którym wznosi się gotycki ratusz Palazzo Pubblico, będący siedzibą rządu.

Na liście głównych zabytków San Marino znajdują się także neoklasycystyczna bazylika św. Maryna z połowy XIX wieku oraz XVI-wieczny kościół św. Piotra. Podczas pobytu w San Marino można również zarezerwować trochę czasu na poznanie tutejszych muzeów: Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Tortur czy Muzeum Osobliwości. Pasjonatów natury zachwycą z kolei góry w San Marino. Państwo to jest w większości górzyste, gdyż leży na styku pasma włoskich Apeninów i nizin ciągnących się wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego.

Zakupy w San Marino

Jednak zwiedzanie to niejedyne, co można robić w San Marino. Zakupy w tym mieście zachwycą wszystkich miłośników niewielkich, urokliwych sklepików. Co można w nich kupić? Warto skusić się między innymi na wyborne alkohole, zwłaszcza likiery i wina, oraz lokalne pamiątki. Do zakupów w San Marino dodatkowo zachęcają atrakcyjne ceny, co z pewnością nie umknie uwadze łowców wszelkich okazji.

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę