Samochodem do Włoch - odkryj uroki Toskanii na własną rękę

Dobry dojazd i relatywnie niewielka odległość sprawiają, że Włochy samochodem są chętnie wybieranym pomysłem na wakacje. Auto przydaje się zwłaszcza, jeśli chcemy zwiedzić większy obszar kraju, w tym rejony położone z dala od miast.

Planując podróż samochodem do Włoch, nie sposób pominąć Toskanii – według wielu najpiękniejszego regionu w tym kraju. Są tu przepiękne krajobrazy, urokliwe, średniowieczne miasteczka, dzikie plaże oraz wspaniała, znana na całym świecie, kuchnia. Możesz podziwiać cuda architektoniki albo wypoczywać nad morzem lub w basenie pośród winnic. Niezależnie jednak od swoich planów co do pobytu, powinieneś go dobrze zorganizować.

Spis treści:

  1. Samochodem do Włoch - wybór trasy
  2. Podróż autem do Włoch - podstawowa kalkulacja kosztów
  3. Zwiedzanie Toskanii samochodem
  4. Ubezpieczenie turystyczne do Włoch

Samochodem do Włoch – wybór trasy

Do Włoch można szybko i tanio dostać się samolotem, jednak samochód ma tę przewagę, że pozwala „zahaczyć” po drodze o ciekawe miejsca. Można odwiedzić m.in. Pragę, Monachium, Wiedeń, Bratysławę czy Lublanę, a także inne mniejsze miejscowości. Autem do Włoch warto wybrać się również z tego względu, że będzie można łatwo przewieźć dużą liczbę pamiątek, czy regionalnych specjałów.

Wybierając trasę Polska-Włochy powinieneś uwzględnić przede wszystkim miejsce swojego zamieszkania. Jeśli startujesz z Wrocławia lub okolic, możesz wybrać przejazd przez Niemcy i Austrię, a jeśli z Krakowa – przez Czechy. W każdym przypadku dobrze jest rozłożyć drogę na dwie części, tak, aby uniknąć wyczerpującej podróży. Dobrze jest też, gdy w samochodzie jest dwóch kierowców, dzięki czemu możecie się zmieniać.

Chcąc jechać samochodem do Włoch na wakacje, zawsze warto przyjrzeć się kosztom poszczególnych opcji przejazdu, a także samego pobytu na miejscu.

Podróż autem do Włoch – podstawowa kalkulacja kosztów

Koszty urlopu we Włoszech zależą między innymi od czasu jego trwania, terminu i miejsca pobytu czy liczby podróżujących. Czynniki te wpływają na łączną cenę noclegów, ale również wydatki na jedzenie. Jeśli przyjmiemy średni standard wyżywienia i zakwaterowania, to tygodniowy pobyt może kosztować jedną osobę około 2000-2500 zł. Trzeba jednak podkreślić, że szacunki te mają jedynie orientacyjny charakter – za co odpowiada choćby dynamicznie zmieniająca się sytuacja pandemiczna.

Z większą dokładnością możesz określić koszty dojazdu do Włoch własnym autem. Jeśli pali ono 7l/100 km, to chcąc pokonać trasę Warszawa-Florencja-Warszawa (3000 km) musisz zatankować benzynę za ponad 1000 zł. Do tej kwoty trzeba doliczyć opłaty za winiety, które są pobierane w Czechach (ok. 50 zł) i Austrii (ok. 40 zł). Łącznie wychodzi około 1200 zł, ale do tego należałoby dodać jeszcze koszty podróżowania po samej Toskanii – czyli kolejne kilkaset złotych.

Zwiedzanie Toskanii samochodem

Łączna powierzchnia Toskanii sięga blisko 23 tys. km2. Na tym rozległym obszarze znajduje się 10 prowincji, w tym przepiękna Florencja, Siena i Piza. Te ostatnie są najbardziej warte zobaczenia, ale na uwagę zasługuje tak naprawdę cała ta fascynująca kraina. Jest bowiem pełna urokliwych miasteczek, średniowiecznych zamków, pysznego wina i tajemniczych zakątków. Atrakcje są „rozrzucone” po całej Toskanii, zwiedzanie samochodem jest więc świetnym sposobem na to, by zobaczyć możliwie najwięcej z nich.

W Toskanii możesz spędzić udany urlop, niezależnie od swoich potrzeb, upodobań czy możliwości finansowych. Są tu bardzo drogie, ekskluzywne hotele, wille położone wśród wspaniałych winnic, ale także gospodarstwa agroturystyczne czy świetnie wyposażone kempingi z basenami i atrakcjami dla najmłodszych. Nic więc dziwnego, że Toskanię samochodem wybierają bardzo różne grupy turystów – pary, rodziny z dziećmi, grupki znajomych czy samotni podróżnicy.

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch

Przed podróżą do Włoch, podobnie zresztą jak przed każdym innym wyjazdem zagranicznym, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.Dzięki takiej ochronie, w przypadku np. zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku, uzyskasz pomoc od ubezpieczyciela, który zorganizuje pomoc i pokryje wydatki związane z hospitalizacją, niezbędnymi zabiegami, zakupem lekarstw, a także zorganizuje i zapłaci za ewentualny transport do kraju, również medyczny, jeśli będzie taka potrzeba. Ubezpieczyciel zapewni Ci wsparcie również w innych problemowych sytuacjach.  Gdy padniesz ofiarą kradzieży i stracisz dokumenty, ubezpieczyciel udzieli Ci niezbędnych informacji, co i jak musisz zrobić w takiej sytuacji,np. zablokowanie karty, uzyskanie duplikatu dokumentów.Gdy wyrządzisz szkodę innej osobie, ubezpieczyciel wypłaci zasądzone odszkodowanie do wartości sumy ubezpieczenia. Pamiętaj, że ubezpieczenie zawsze powinno być dopasowane do Twoich planów, a suma ubezpieczenia, którą wybierasz na polisie to maksymalna kwota, którą wypłaci ubezpieczyciel. Dlatego nie warto oszczędzać na polisie – może okazać się nieoceniona.

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę