Promem do Danii – zaplanuj letni wyjazd do Skandynawii

Ze względu na panującą pandemię, wiele osób decyduje się spędzić wakacje w Polsce lub w jednym z pobliskich krajów. Jeśli i Ty wolisz zrezygnować z dalszej podróży, ciekawą opcją może okazać się dla ciebie wybór promu do Danii i zwiedzanie Kopenhagi czy wyspy Bornholm.

Duński krajobraz jest płaski, zielony, pełen pól uprawnych i urokliwych, wpół drewnianych wiosek. Nie ma tu wielu miast, a samą Kopenhagę zamieszkuje aż jedna czwarta całej duńskiej populacji. Niemniej jednak, ciekawa stolica z wyjątkowym klimatem, atrakcyjne trasy rowerowe, a także dogodne promy do Danii to powody, dla których warto odwiedzić ją choćby na kilka dni.

Spis treści:

  1. Prom Polska-Dania
  2. Dalej możesz popłynąć z Danii do Norwegii
  3. Krótka wycieczka promem na wyspę Bornholm
  4. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Danii

Prom Polska-Dania

Decydując się na podróż drogą morską, musisz jeszcze wybrać konkretny prom Polska-Dania. Opcji jest tu całkiem sporo, choć miej na uwadze, że najwięcej połączeń pojawia się w sezonie wakacyjnym, a konkretniej w czerwcu, lipcu i sierpniu. Wtedy bez problemu dostaniesz bilet na prom ze Świnoujścia czy z Kołobrzegu – kursy są codziennie, trzy, cztery razy w ciągu dnia.

Prom z Polski do Danii dociera do Kopenhagi i Ronne, czyli portu morskiego na Bornholmie. W zależności od przewoźnika może zapewniać transfer nie tylko osób, ale również samochodów osobowych, ciężarowych czy kamperów. Warto jednak dodać, że takie możliwości oferują przede wszystkim promy ze Świnoujścia – w przypadku Kołobrzegu w grę wchodzi jedynie transport pieszych, rowerów i motocykli.

Dalej możesz popłynąć z Danii do Norwegii

Danię tworzą trzy główne bryły lądu: Zelandia (z Kopenhagą), Fonia i Jutlandia. Pomiędzy nimi kursują ogromne promy, które przewożą wielu pasażerów, a nawet pociągi! Natomiast mniejsze przybrzeżne wysepki są z nimi (oraz ze sobą) połączone małymi łodziami. Jeśli znudzą ci się ich nizinne, sielskie krajobrazy i wycieczki rowerowe, możesz popłynąć promem z Danii do Norwegii, która oferuje nieco więcej atrakcji turystycznych. Warto wybrać się do niej ze względu na fiordy, słynny klif Preikestolen, „naturalny park wodny” Jettegrytene czy małe miasteczka pełne urokliwych domków z ogródkami.

Promy na trasie Dania-Norwegia kursują regularnie przez cały rok, przy czym warto pamiętać, że na miejscu dostępne są też inne środki transportu, więc nie trzeba ograniczać się wyłącznie do drogi morskiej.

Krótka wycieczka promem na wyspę Bornholm

Zamiast decydować się na „poważniejsze” podróżowanie po Skandynawii, możesz ograniczyć się do wyspy Bornholm. Rowery są najlepszym sposobem na jej zwiedzanie, więc ta destynacja będzie dla ciebie strzałem w dziesiątkę, jeśli lubisz taką formę rekreacji. Położona jest bliżej niż Kopenhaga, dzięki czemu prom na Bornholm (Świnoujście i Kołobrzeg mają w ofercie te połączenia) płynie niespełna 5 godzin, czyli o kilka krócej.

Stosunkowo krótki czas rejsu sprawia, że wyspa Bornholm jest ciekawym pomysłem na dwu- czy trzydniową wycieczkę. Sprawdzi się w przypadku par, rodzin czy grup znajomych, którzy oczekują spokojnego, sielskiego klimatu, urokliwych zakątków i możliwości obcowania z naturą.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Danii

W Danii możesz korzystać z karty EKUZ, ale pamiętaj, że gwarantuje ona jedynie dostęp do niezbędnych, podstawowych świadczeń zdrowotnych i możesz z nich skorzystać  na takiej samej zasadzie, jak obywatele Danii. Oznacza to, iż mimo jej posiadania z własnej kieszeni będziesz musiał zapłacić za prywatną opiekę medyczną, czy transport medyczny do kraju. Ponadto nie zapewni ona odszkodowania w razie wielu innych zdarzeń, niezwiązanych z Twoim zdrowiem, jak np. kradzieży bagażu, ani nie zagwarantuje odszkodowania w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Taką kompleksową ochronę pozwala uzyskać jedynie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Wejdź na stronę: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-turystyczne/ i skorzystaj z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę