Mołdawia - kierunek nieoczywisty. Przewodnik turystyczny

Mołdawia bez wątpienia jest krajem, który ma w sobie wiele uroku. Mołdawia nie jest tłumnie odwiedzana przez turystów, więc zainteresuje zwłaszcza miłośników nieoczywistych kierunków, którzy lubią poznawać słabo odkryte dotąd destynacje. Co zatem warto zobaczyć w Mołdawii?

Spis treści;

  1. Mołdawia – informacje ogólne
  2. Mołdawia – atrakcje turystyczne
  3. Czy potrzebuję wizy do Mołdawii?
  4. Co warto kupić w Mołdawii?

Mołdawia – informacje ogólne

Mołdawia to niewielki kraj graniczący z Ukrainą i Rumunią, leżący w międzyrzeczu Dniestru i Prutu, który zamieszkuje około 3,5 mln osób. Stolica Mołdawii to Kiszyniów. Pozostałe najważniejsze informacje dotyczące tego kraju to:

  • język urzędowy Mołdawii – rumuński, a lokalnie też rosyjski, ukraiński i gagauski,
  • waluta Mołdawii – Lej Mołdawii (MDL),
  • powierzchnia całkowita Mołdawii – 33 846 km2.

Mołdawia jest jednym z najbiedniejszych państw europejskich, co jest konsekwencją między innymi słabo rozwiniętej gospodarki oraz silnego uzależnienia od importu paliw i surowców. Kraj nie ma dostępu do morza, a jego krajobraz tworzą w głównej mierze niezalesione równiny. Na podstawie tego krótkiego opisu można wnioskować, że Mołdawia nie ma zbyt wielu atrakcji, które mogłyby przyciągnąć potencjalnych turystów. Jednak nie jest to prawda. Niezwykle interesująca jest historia tego kraju – skomplikowana i właściwie wciąż rozgrywająca się na naszych oczach. To państwo byłego bloku wschodniego, stale poszukujące własnej tożsamości.

Mołdawia – atrakcje turystyczne

Mimo braku wielu atrakcji coraz więcej osób jest zaintrygowanych tym, jakim krajem jest Mołdawia. Turystyka, podobnie jak inne gałęzi gospodarki, jest tu słabo rozwinięta, dlatego najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Mołdawii jest Kiszyniów. Atrakcje mołdawskiej stolicy to przede wszystkim socrealistyczna architektura, którą można dostrzec tu niemal na każdym kroku, bulwar Stefana Wielkiego, łuk triumfalny powstały w połowie XIX wieku czy katedra Opatrzności Bożej wzniesiona w stylu rosyjskiego klasycyzmu w 1840 roku.

To oczywiście nie wszystko, co oferuje nam Mołdawia. Atrakcje warte zobaczenia w tym kraju znajdziemy także w Starym Orgiejowie – kompleksie historyczno-archeologicznym, usytuowanym około godzinę jazdy samochodem od Kiszyniowa. Miejsce to słynie z wykutych w skale monastyrów i celi mnichów, których historia sięga jeszcze XIII wieku. Stary Orgiejów wciąż jest zamieszkiwany przez mnichów, ale mimo to jest udostępniony zwiedzającym.

Ciekawym punktem na mapie Mołdawii jest również Raszków. To duża wieś leżąca w północnej części Naddniestrza, do której z Kiszyniowa można dojechać w około 2,5 godziny. Neorenesansowy pałac z początku XX wieku, kościół pw. św. Kajetana, będący najstarszą katolicką świątynią w Mołdawii oraz ruiny synagogi czy cmentarz szlachecki z XVIII wieku – to główne atrakcje, jakimi turystów przyciąga niewielki Raszków. Mołdawia nie jest może turystyczną potęgą, ale architektonicznych i historycznych perełek z pewnością tu nie brakuje.

Czy potrzebuję wizy do Mołdawii?

Planując podróż, należy zadbać nie tylko o harmonogram pobytu, ale i dopilnować wszelkich formalności, które mogą wiązać się z wyjazdem do kraju, jakim jest Mołdawia. Wiza w tym przypadku – zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych – nie jest obywatelom Polski potrzebna, jeśli będą oni przebywać w Mołdawii przez okres nie dłuższy niż 90 dni w ciągu 6 miesięcy liczonych od daty pierwszego wjazdu.

Obywatele RP mogą wjechać na terytorium Mołdawii na podstawie dowodu osobistego, ale nie dotyczy to wjazdu na teren tak zwanej Republiki Naddniestrzańskiej. Polscy obywatele przyjeżdżający do Mołdawii na dłużej niż 90 dni są zobowiązani do zameldowania się w najbliższym komisariacie policji w ciągu pierwszych 3 dni pobytu.

Co warto kupić w Mołdawii?

Jak z każdej podróży, także z Mołdawii turyści mogą przywieźć coś, co jest dla tego kraju charakterystyczne. Z czego słynie Mołdawia – co kupić podczas wakacji w tym miejscu? Mołdawia to kraj znakomitego wina, a korzenie lokalnych tradycji winiarskich datuje się na około 2800 r. p.n.e. Branża winiarska jest jednocześnie najprężniej rozwijającą się gałęzią krajowego przemysłu, a pochodzące z tego kraju trunki stały się jego prawdziwą wizytówką i narodową dumą.

W ramach przygotowań do wyjazdu do Mołdawii należy również zadbać o ubezpieczenie podróżne. Dobra polisa okaże się niezbędna w przypadku nagłej choroby w trakcie urlopu, nieszczęśliwego wypadku czy innych nieprzewidzianych zdarzeń – w zależności od jej zakresu bowiem umożliwia ona pokrycie kosztów konsultacji lekarskich czy niezbędnych do wykonania zabiegów.

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę