Słoneczna pogoda, czyste i ciepłe Morze Adriatyckie oraz mnóstwo atrakcji – to główne powody, dla których Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wojaży. Dowiedz się, ile kosztują wakacje w Chorwacji i jak się do nich przygotować.

Spis treści

 1. Wyjazd do Chorwacji własnym autem czy samolotem?
 2. Nocleg w Chorwacji - na każdą kieszeń
 3. Dodatkowe atracje w Chorwacji
 4. Ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Chorwacji

Wyjazd do Chorwacji własnym autem czy samolotem?

Każdy środek transportu ma swoje zalety i wady. Ile kosztuje wyjazd do Chorwacji? Jeżeli zastanawiasz się, czy zarezerwować bilety na samolot, czy jednak wyruszyć w podróż samochodem, to powinieneś wiedzieć, że:

 • Podróż samolotem jest krótsza, ale droższa. Lot trwa od 5 do 9,5 godziny w zależności od trasy i liczby przesiadek. Z kolei za bilet w jedną stronę zapłacisz od ok. 650 zł do 1500 zł w klasie ekonomicznej.
 • Podróż samochodem trwa dłużej, ale jest tańsza. Przykładowo na pokonanie trasy Poznań-Zagrzeb trzeba poświęcić ok. 11 godzin. Zakładając, że Twoje auto pali 8 l/100 km, to pokonanie 970 km będzie Cię kosztować ok. 400 zł.

Jeżeli masz w planach zwiedzanie różnych miast Chorwacji, to wybór pierwszej opcji oznacza, że będziesz musiał dodatkowo opłacić transport komunikacją miejską lub wynająć samochód na miejscu.

Z kolei planując podróż do Chorwacji autem, powinieneś rozważyć zakup assistance. Ile kosztuje to ubezpieczenie i dlaczego warto je posiadać? W Avivie ceny wariantu Maksymalnego, dzięki któremu w razie awarii możesz skorzystać m.in. z holowania poza granicami Polski do 500 km, zaczynają się od 259 zł za rok. W ramach tej polisy zapewnisz sobie też auto zastępcze na okres do 14 dni i wsparcie tłumacza.

Nocleg w Chorwacji – na każdą kieszeń

Nie korzystasz z oferty biura podróży? W takim razie we własnym zakresie będziesz musiał zadbać o nocleg. Gdzie nocować, spędzając wczasy w Chorwacji? Ceny noclegów w poszczególnych miastach są zróżnicowane i zależą zarówno od rodzaju kwatery, jak i jej standardu. Dwie najpopularniejsze opcje to:

 • Wynajem prywatnego apartamentu. 2-osobowa rodzina może wynająć apartament już za ok. 120 zł za dobę.
 • Zakwaterowanie w pokoju hotelowym. Ceny zaczynają się od ok. 150 zł za dobę za pokój dla dwóch osób.

Jak zminimalizować wydatki, które trzeba przeznaczyć na nocleg? Jeszcze przed wyjazdem możesz zarezerwować pobyt w prywatnym domu, korzystając np. z serwisu Airbnb.

Wynajmując mieszkanie lub apartament od osoby prywatnej, masz też szansę zaoszczędzić na wyżywieniu. Dzięki dostępowi do kuchni będziesz mógł przygotować posiłki samodzielnie, zamiast kupować je w lokalnych restauracjach czy knajpkach.

Dodatkowe atrakcje w Chorwacji: zwiedzanie parków narodowych, rejsy i nurkowanie

Wakacje w Chorwacji możesz spędzić na różne sposoby – np. odwiedzając parki narodowe. Na terenie tego kraju jest ich aż osiem. Najpopularniejszym jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Słynie on z kompleksu jezior połączonych wodospadami. Wstęp do Parku jest płatny – w sezonie letnim dorośli płacą od 300 do 200 HRK (ok. 180-120 zł).

Co jeszcze oferuje Chorwacja? Atrakcje obejmują też uprawianie sportów wodnych – to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania, windsurfingu, snorkelingu, parasailingu czy kitesurfingu. Nigdy wcześniej nie miałeś okazji spróbować takich sportów? Wykorzystaj wczasy w Chorwacji. Ceny zarówno wynajmu sprzętu, jak i nauki pod okiem instruktora nie są wygórowane.

Możesz też zdecydować się na rejs turystyczny. Odbywają się one m.in. na jachtach i katamaranach. To doskonały sposób, aby odkryć w sobie smykałkę do żeglarstwa.

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Chorwacji

Na koszt wakacji w Chorwacji składa się także zakup ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego ubezpieczenie na wyjazd to kwestia podstawowa? Pamiętaj, że karta EKUZ może być niewystarczająca, jeżeli będziesz potrzebował pomocy medycznej. Dobre ubezpieczenie turystyczne zapewnia wszechstronną pomoc  – ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty wizyt lekarskich, hospitalizacji czy akcji ratowniczych. Możesz też rozszerzyć wybrane ubezpieczenie o elementy dodatkowe. Najpopularniejsze to:

 • OC w życiu prywatnym. Nie będziesz musiał pokrywać kosztów szkód, które nieumyślnie wyrządzisz drugiej osobie Ty lub Twoje dziecko (np. w przypadku, gdy dziecko rzuciło w kogoś zabawką powodując uraz).
 • Ubezpieczenie NNW. Otrzymasz środki finansowe, jeżeli ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi. Pieniądze będziesz mógł przeznaczyć m.in. na opłacenie rehabilitacji.
 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. W razie ich kradzieży czy uszkodzenia wskutek zdarzeń losowych ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie.

Podczas wakacji w Chorwacji zamierzasz uprawiać sporty wodne? Sprawdź, czy ubezpieczenie na pewno obejmuje interesujące Cię aktywności. Jeżeli nie, skorzystaj z odpowiedniego rozszerzenia.

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę