Gorce – szczyty, szlaki i schroniska. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zastanawiając się nad wyjazdem w góry, wiele osób odruchowo myśli o Tatrach lub Karkonoszach. Na turystycznej mapie Polski istnieją jednak miejsca, w których widoki są równie piękne, a na szlakach panuje stosunkowo niewielki ruch. Jednym z nich są Gorce – niewysokie pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich.

Spis treści:

  1. Gorce – najważniejsze informacje
  2. Gorce – szlaki turystyczne nie tylko dla zaawansowanych
  3. Gorce – szczyty, które warto znać
  4. Gorce – schroniska. Gdzie się zatrzymać?
  5. Góry Gorce – nie tylko na wędrówki

Gorce – najważniejsze informacje

Wbrew pozorom to nie Tatry, a właśnie Gorce, są pasmem górskim leżącym najbliżej Krakowa. Od stolicy Małopolski dzieli je około 70 kilometrów, więc jest to świetna propozycja zarówno na jednodniowy, jak i weekendowy czy dłuższy wypad. Na turystów – również tych mniej zaprawionych w górskich wędrówkach – czekają tu kilometry szlaków, park narodowy i malowniczo położone polany. Jaka panuje tu pogoda? Gorce cechuje klimat typowo górski, dlatego planując jakąkolwiek wyprawę, należy być przygotowanym na każde warunki.

Gorce – szlaki turystyczne nie tylko dla zaawansowanych

Kilometry szlaków biegnące przez najpiękniejsze zakątki tego regionu, na których w dodatku rzadko spotyka się tłumy turystów – to jedna z głównych cech, jaka wyróżnia Gorce. Mapa tego obszaru obfituje w nie tylko piesze, ale i spacerowe, rowerowe, konne i edukacyjne szlaki turystyczne. Gorce – co warto od razu w tym miejscu podkreślić – będą odpowiednie nawet dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w górskich wędrówkach lub po prostu nie chcą porywać się na zdobywanie wysokich szczytów.

Biegnie tu między innymi fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego, na odcinku od Krościenka nad Dunajcem do Rabki-Zdroju. Włożony w wędrówkę wysiłek w najlepszy sposób wynagradza natura – wspaniałymi widokami, bliskością przyrody, kojącą ciszą, a na najwyższych szczytach nawet widokiem na Tatry, Pieniny oraz Beskid Wyspowy i Sądecki.

Gorce – szczyty, które warto znać

Jaki jest najwyższy szczyt w paśmie Gorce? Turbacz, który wznosi się na wysokość 1310 m n.p.m., choć niektóre źródła podają 1314 m. Jest to zarazem najbardziej reprezentatywny szczyt w Gorcach, zaliczany do Korony Gór Polskich. Prowadzące przez Gorce szlaki na Turbacz różnią się długością, a co się z tym wiąże – czasem niezbędnym do ich pokonania. Najpopularniejsza trasa prowadzi z Nowego Targu, skąd na Turbacz można dotrzeć w około 2-2,5 godziny.

Pozostałe szlaki na Turbacz mają swój początek w Koninkach, Obidowej, Łopusznej, Niedźwiedziu i Rabce-Zdroju, z których droga na szczyt zajmuje od niespełna 2 do około 4,5 godzin. Warto tylko pamiętać o jednym, wybierając się na Turbacz. Gorce słyną z tego szczytu, stanowi on ich wizytówkę, dlatego mimo stosunkowo niewielkiego ruchu w tym regionie, akurat tutaj – zwłaszcza w wakacyjne weekendy – bywa dość tłoczno.

Ale nie jest to jedyne miejsce, które warto zobaczyć, przemierzając Gorce. Najwyższy szczyt tego pasma jest oczywiście najpopularniejszym celem górskich wypraw, jednak na fantastyczne wrażenia, a zarazem spokojniejszą atmosferę, można liczyć także na innych. Wśród najciekawszych wymienia się Jaworzynę Kamienicką (1288 m n.p.m.), Gorc (1228 m n.p.m.), Lubań (1211 m n.p.m.) czy Magurki (1108 m n.p.m.).

Gorce – schroniska. Gdzie się zatrzymać?

Na strudzonych wędrowców czekają schroniska – Gorce to bowiem region, w których z pewnością ich nie brakuje. Najpopularniejsze jest schronisko PTTK na Turbaczu, które znajduje się na wysokości 1283 m n.p.m. Inne polecane miejsca to schronisko PTTK na Starych Wierchach, bacówka PTTK na Maciejowej oraz studencka Gorczańska Chata. To naturalnie niejedyne możliwości, jakie dają nam Gorce. Noclegi oferują też okoliczne miejscowości, w których funkcjonują liczne hotele, pensjonaty czy gospodarstwa agroturystyczne.

Góry Gorce – nie tylko na wędrówki

W Gorcach panują wyśmienite warunki do różnych aktywności – nie tylko górskich wędrówek. Tereny te zachwycą choćby miłośników kolarstwa górskiego, do dyspozycji których oddaje się trasy o różnym stopniu trudności. Należy tylko pamiętać, że kolarstwo górskie to aktywność, w której stosunkowo łatwo o kontuzję lub wypadek. Dlatego przed wyprawą warto wykupić ubezpieczenie podróżne rozszerzone o sporty wysokiego ryzyka. Gorce zimą natomiast to wymarzone miejsce dla miłośników białego szaleństwa – coś dla siebie znajdą tu zarówno amatorzy narciarstwa zjazdowego czy snowboardu, jak i narciarstwa biegowego. Niezależnie od tego, czy wybierzemy letnie czy zimowe wypady – na każdy z nich warto się dobrze przygotować z ochroną wypadkową oraz OC. Wszystko to łatwo zawrzeć w jednej polisie turystycznej.

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę