Dni wolne od pracy 2021 - mądrze zaplanuj swój urlop

Kalendarz 2021 roku odznacza się korzystnym rozkładem dni ustawowo wolnych, dzięki czemu będziemy mogli łatwo uzyskać kilka długich weekendów. Warto zatem sprawdzić, jak w tym roku wypadają święta i kiedy warto wziąć dni wolne od pracy.

Pierwsze ustawowo przysługujące nam dni wolne w 2021 już za nami, ale te, na które wszyscy czekamy, dopiero nadejdą. Chodzi tu przede wszystkim o okres kwietnia i maja, kiedy to chętnie przedłużamy sobie przerwę świąteczną oraz majówkę. Na dłuższy wypoczynek często liczymy również w okresie Bożego Ciała, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także oczywiście Bożego Narodzenia. Kiedy wypadają te ustawowe dni wolne od pracy w 2021?

Spis treści:

 1. Dni ustawowo wolne od pracy w 2021 roku
 2. Dni wolne od pracy – kalendarz 2021
 3. Ile dni roboczych i wolnych od pracy przypada w 2021 roku?
 4. Święto wypada w dniu wolnym od pracy – co wtedy?
 5. Święto w niedzielę a dzień wolny
 6. Dzień wolny za święto w sobotę
 7. Jak zaplanować długi weekend w 2021 roku?

Dni ustawowo wolne od pracy w 2021 roku

W tym roku niejeden ustawowy dzień wolny wypada korzystniej niż w roku poprzednim – zwłaszcza w zakresie potencjalnych długich weekendów. Ubiegłoroczny kalendarz ułożył się tak, że np. 3 maja i 1 listopada wypadły w niedzielę, natomiast 15 sierpnia w sobotę. Sprzyjał on za to zabawie sylwestrowej, po której mieliśmy aż trzy dni wolnego.

Z drugiej strony, ze względu na ogólnokrajowy lockdown, i tak mało kto zdecydował się to wykorzystać.

Dni wolne od pracy – kalendarz 2021

By móc mądrze zaplanować urlop, warto uważnie przeanalizować, jakie są i kiedy wypadają ustawowe dni wolne w 2021 roku. Ich kompletne zestawienie przedstawia poniższa lista:

 • 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok
 • 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli
 • 4 kwietnia – Niedziela Wielkanocna
 • 5 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (sobota) – Święto Pracy
 • 3 maja (poniedziałek) – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 23 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego
 • 3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
 • 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada (poniedziałek) – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (czwartek) – Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie
 • 26 grudnia (niedziela) – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Ile dni roboczych i wolnych od pracy przypada w 2021 roku?

Jak widać, w tym roku mamy 13 dni świątecznych, które są ustawowo wolne od pracy. Wydaje się to niewiele, ale uwzględniając wszystkie soboty i niedziele, na wypoczynek będziemy mogli przeznaczyć łącznie aż 113 dni. Oznacza to jednocześnie, że na ten rok przypadną nam 252 dni robocze.

dni wolne od pracy 2021

Święto wypada w dniu wolnym od pracy – co wtedy?

Patrząc na kalendarz, możemy poczuć lekkie rozczarowanie – w końcu kilka świąt przypada w tym roku na weekendy. Możemy zatem zastanawiać się, czy nie przysługuje nam czasem dodatkowy dzień wolny za święto w niedzielę lub sobotę. 

Otóż prawo częściowo chroni nas przed taką sytuacją, ale nasze możliwości w tym zakresie zależą właśnie od dnia tygodnia, na który przypada święto. Czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny za święto w niedzielę w 2021?

Święto w niedzielę a dzień wolny

Z punktu widzenia pracownika mniej korzystnie wygląda zależność: święto w niedzielę a dzień wolny. Jeśli święto przypadnie na ostatni dzień tygodnia, pracodawca nie odda nam wolnego dnia. W tym roku taka sytuacja będzie miała miejsce dwa razy: 15 sierpnia i 26 grudnia.

Dzień wolny za święto w sobotę

Jeśli już święto ma przypadać na weekend, to najlepiej niech będzie to sobota. W takim wypadku nic się „nie zmarnuje”, bo pracodawca ma obowiązek oddać nam dzień wolny za święto w sobotę. W 2021 roku okazje ku temu będzie miał dwa razy, bowiem na ten dzień przypada Święto Pracy oraz Boże Narodzenie.

Terminy najważniejszych świąt w Polsce (Wielkanoc, Boże Narodzenie) w 2021 roku

Warto zwrócić uwagę, że w tym roku mało atrakcyjnie prezentuje się rozkład dni Świąt Bożego Narodzenia. Przypadają one na weekend, tak więc będzie to wyjątkowo krótki okres świąteczny. Więcej dni wolnych dostarczą nam Święta Wielkanocne, dzięki którym poniedziałek 5 kwietnia będzie dniem wolnym.

Jak zaplanować długi weekend w 2021 roku?

Długie weekendy w 2021 roku to przede wszystkim ten na początku maja oraz czerwcowy, związany z Bożym Ciałem. Aby majówka w 2021 potrwała aż dziewięć dni, wystarczy odebrać dzień wolny za sobotę 1 maja i wykorzystać dodatkowo trzy dni urlopowe: środę, czwartek i piątek. Standardowo warto też wziąć urlop w piątek po Bożym Ciele, które wypada w tym roku 3 czerwca.

Niezależnie, czy planujemy weekend majowy w 2021, czy dłuższy wakacyjny urlop, pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim oraz swoich bliskich. Ubezpieczenie na wyjazd, bez względu na wybraną destynację, zapewni nam poczucie spokoju i pewności, że w razie nieprzewidzianej sytuacji będziemy mogli skorzystać ze wsparcia ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę

Pozostałe artykuły