Czy w ciąży można latać samolotem?

Na temat latania samolotem w ciąży krąży wiele mitów. Niektóre źródła przestrzegają przyszłe mamy przed tą formą podróżowania i przekonują nawet, że z widocznym brzuszkiem nawet nie można wejść na pokład.  Jak jest naprawdę? Rozwiewamy wątpliwości i odpowiadamy na pytanie, czy w ciąży można latać samolotem.

Spis treści:

  1. Ciąża a lot samolotem
  2. Podróżowanie w ciąży – o co zadbać przed wyjazdem?
  3. Podróż w ciąży – o czym pamiętać w trakcie lotu?

Ciąża a lot samolotem

Podróż samolotem to doskonały sposób na szybkie i komfortowe pokonanie nawet bardzo dużej odległości. Nic więc dziwnego, że tak chętnie korzystamy z tej formy transportu – i to nie tylko planując urlop w odległym zakątku globu. Samolot często wybieramy także w przypadku wyjazdów krajowych, zwłaszcza tych nieco odleglejszych, gdzie podróż samochodem lub pociągiem zajęłaby od kilku do kilkunastu godzin.

Niekiedy jednak perspektywa lotu samolotem budzi pewne wątpliwości. Dotyczy to przede wszystkim przyszłych mam, które zadają sobie pytanie: czy aby na pewno można latać w ciąży? O ile wszystko przebiega prawidłowo i nie jest to ciąża podwyższonego ryzyka, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Co więcej, z tej formy transportu można korzystać niemal przez cały okres ciąży. 

Do którego miesiąca ciąży można latać samolotem? 

Przyjmuje się, że w przypadku ciąży pojedynczej najbezpieczniejsze jest podróżowanie do 37. tygodnia, a przy ciąży mnogiej bezpieczną granicę stanowi 32. tydzień. Niektóre linie lotnicze wymagają jednak zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do lotu, dlatego przed podróżą należy sprawdzić aktualne regulacje.

Planując podróż samolotem w ciąży, w miarę możliwości warto wybrać termin przypadający na drugi trymestr. Dlaczego? Na tym etapie ciąży przyszłej mamie z reguły nie dokuczają już mdłości, u dziecka rozwinięte są już wszystkie kluczowe organy, a do rozwiązania wciąż pozostało jeszcze dużo czasu.

Na lot samolotem nie należy natomiast decydować się w sytuacji, gdy ciąża jest powikłana lub w przypadku zwiększonego ryzyka wcześniejszego porodu. Ten środek lokomocji nie jest też odpowiedni dla kobiet cierpiących na nasiloną niedokrwistość, istotną chorobę układu sercowo-naczyniowego czy krwawienia z dróg rodnych.

czy w ciąży można latać samolotem

Podróżowanie w ciąży – o co zadbać przed wyjazdem?

Choć latanie w ciąży jest bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i maleństwa, przed podróżą zawsze warto skonsultować się z lekarzem – szczególnie gdy lot będzie dłuższy. Wizytę u specjalisty przed wyjazdem powinny zaplanować również kobiety, które borykają się z chorobą lokomocyjną. Dla zwiększenia komfortu podróży lekarz powinien przepisać leki, które niwelują jej objawy, a jednocześnie są bezpieczne dla ciężarnych.

Podczas konsultacji lekarskiej warto także poprosić o zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu. Zazwyczaj jest ono potrzebne jedynie w przypadku widocznej, zaawansowanej ciąży, jednak przed wylotem należy upewnić się, czy dokument ten nie jest wymagany przez przewoźnika niezależnie od etapu ciąży. 

Zaświadczenie trzeba też mieć przy sobie w sytuacji, gdy ciąża zbliża się do daty granicznej wyznaczonej przez linię lotniczą. W dokumencie od lekarza powinna znaleźć się informacja o stanie zdrowia kobiety oraz zaawansowaniu ciąży.

Jeśli jest to podróż zagraniczna, dobrze, by zaświadczenie było przetłumaczone na język angielski. Wybierając się za granicę, warto również zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Jeżeli w trakcie wyjazdu przyszła mama nagle zachoruje, źle się poczuje i konieczna będzie wizyta u lekarza, polisa pozwoli na pokrycie jej kosztów. Ubezpieczenie turystyczne działa też w razie wypadku i innych nieprzewidzianych zdarzeń, tym samym zapewniając poczucie bezpieczeństwa. Należy przy tym pamiętać, że polisa nie obejmuje podstawowych badań takich jak comiesięczna kontrola czy USG.

Podróż w ciąży – o czym pamiętać w trakcie lotu?

Podczas lotu samolotem, przyszła mama co 30 minut powinna w miarę możliwości się przespacerować oraz często zginać i prostować nogi. Jeśli jest taka opcja, powinna wybrać miejsce przy przejściu, w niewielkiej odległości od toalety. W trakcie podróży powinna także pić dużo płynów – u kobiet w ciąży dzienne zapotrzebowanie wynosi aż 2-3 l – unikając przy tym napojów zawierających kofeinę. Dobrze, by lot trwał nie więcej niż cztery godziny – przy dłuższej podróży lekarz może zaproponować zastosowanie pończoch o stopniowanym ucisku.

Lot samolotem w ciąży w większości przypadków jest całkowicie bezpieczny. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, nie jest zagrożona i nie są to jej ostatnie tygodnie – kobieta może śmiało planować podróż samolotem. Przed wyjazdem zawsze warto jednak skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi brak przeciwwskazań do lotu, oraz zadbać o ubezpieczenie turystyczne, umożliwiające korzystanie z opieki zdrowotnej w razie nagłych przypadków podczas podróży.

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę