Wyrobienie paszportu - 6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Przed Tobą daleka, zagraniczna podróż. To brzmi ekscytująco! Jednak zanim postawisz stopę na terenie obcego kraju, czeka Cię nieco formalności, które aż tak ekscytujące już nie są. Co na przykład? Wyrobienie paszportu. Zasady wyrabiania paszportów się zmieniają, więc dopóki nie wyjeżdżasz za granicę, możesz nie być na bieżąco. Ile wynosi opłata za wyrobienie paszportu? Jaki jest czas na wyrobienie paszportu i czy uda się go odebrać do czasu wyjazdu? Co jeśli się zagapiłeś – czy możesz liczyć na ekspresowe wyrobienie paszportu? Znamy odpowiedzi na te pytania.

Na stronach rządowych[1] znajduje się bardzo przejrzysta instrukcja postępowania w przypadku, gdy chcesz uzyskać paszport. W skrócie obejmuje ona cztery punkty.

1.       Zbierz niezbędne dokumenty.

2.       Dokonaj opłaty za wyrobienie paszportu.

3.       Złóż dokumenty w odpowiednim punkcie paszportowym.

4.       Odbierz gotowy dokument.

Przeanalizujmy szczegóły wszystkich tych kroków.

Gdzie wyrobić paszport?

Wniosek o wyrobienie paszportu możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie całej Polski. Nie jest to w żaden sposób związane z miejscem zamieszkania. Adresy punktów paszportowych znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych Urzędów Wojewódzkich.

A czy możliwe jest wyrobienie paszportu przez internet? Niestety, pomimo że coraz więcej spraw urzędowych można dziś załatwić przez profil zaufany i platformę ePUAP, to usługa wyrobienia paszportu online nie jest obecnie dostępna. Co więcej, w internecie nie jest dostępny nawet druk wniosku o wydanie paszportu. Znajdziesz go tylko w biurze paszportowym. Przez internet za to możesz sprawdzić, czy paszport jest już gotowy do odbioru. Możliwe jest też zamówienie usługi powiadomienia o paszporcie gotowym do odbioru – przez SMS lub e-mail.

Jakie są koszty wyrobienia dokumentu?

Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Opłata jest stała i wynosi 140 zł. Cena wyrobienia paszportu może być jednak niższa, jeśli przysługuje Ci ulga albo zniżka. Ulgi udzielane są w wymiarze 50 lub 75 procent. Połowę podstawowej kwoty, 70 zł zapłacą między innymi:

 • Uczniowie i studenci
 • EmeryciRenciści
 • Osoby niepełnosprawne
 • Rodzice i współmałżonkowie rodziców w rodzinach wielodzietnych posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Z ulgi 75 procentowej skorzystają:

 • Osoby uczące się i mające mniej niż 26 lat oraz pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające Kartę Dużej Rodziny)
 • Dzieci niepełnosprawne pochodzące z rodzin wielodzietnych.

Jeśli chodzi natomiast o zniżkę, może ją otrzymać osoba, której:

 • Zmienił się wygląd – tak bardzo, że konieczna jest zmiana zdjęcia
 • Zmieniły się dane – np. nazwisko po ślubie
 • Skończyły się miejsca w dotychczasowym paszporcie na kolejne wizy i stemple.

Warto wiedzieć, że niektóre osoby są całkowicie zwolnione z opłaty za wyrobienie paszportu. Są to osoby powyżej 70. roku życia, żołnierze powołani do służby poza krajem, osoby pobierające zasiłek z pomocy społecznej albo przebywające w domu pomocy społecznej, a za granicę wyjeżdżające w celu leczenia. Za nowy paszport nic nie płaci się także wtedy, gdy Twój dotychczasowy dokument ma wadę techniczną uniemożliwiającą poprawne korzystanie z niego.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla emeryta? Osobom na emeryturze przysługuje ulga 50-procentowa, a więc koszt wyniesie 70 zł. A ile kosztuje wyrobienie paszportu dla dziecka, które jeszcze nie chodzi do szkoły? Choć takie osoby nie zostały wymienione w żadnej z powyższych list, to również mogą liczyć na niższą cenę. Za paszport dziecka do lat 5 należy zapłacić 30 zł (z Kartą Dużej Rodziny 15 zł). Dziecko w wieku 5-13 lat płaci 60 zł, chyba że posiada legitymację szkolną lub Kartę Dużej Rodziny. Wówczas zapłaci odpowiednio 30 i 15 zł.

Jaki jest czas oczekiwania na paszport?

Ile trwa wyrobienie paszportu? To pytanie nurtujące każdego, komu zostało niewiele czasu do wyjazdu. Standardowo czas oczekiwania wynosi około 30 dni od momentu złożenia wniosku. Niekiedy termin wydania paszportu może być dłuższy – nie zdarza się to jednak często, o takiej ewentualności zostaniesz powiadomiony przez pracownika punktu paszportowego. A co jeśli nawet 30 dni to dla Ciebie za długo? Jak przyspieszyć wyrobienie paszportu?

W sytuacji, gdy do terminu wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni, oczekiwanie na wydanie dokumentu w normalnym trybie jest ryzykowne. Paszport może być gotowy znacznie wcześniej, ale bezpieczniej jest założyć, że będziesz na niego czekać dokładnie miesiąc. Bardzo często konieczne jest ekspresowe wyrobienie paszportu dla dziecka. Jeśli rodzice nie przypilnują terminów we własnym zakresie, to dziecko tym bardziej nie będzie o tym pamiętać. Ile trwa wyrobienie paszportu w trybie przyspieszonym?

Ściśle mówiąc, nie istnieje coś takiego jak tryb przyspieszony dla wyrabiania paszportów. Osoby, którym zależy na czasie, mogą skorzystać z opcji paszportu tymczasowego. Nie jest to niestety wyjście awaryjne, jeśli zwyczajnie się zagapisz i nie złożysz wniosku o wydanie standardowego paszportu z odpowiednim wyprzedzeniem. Wniosek o paszport tymczasowy musi być bowiem poparty dokumentem, który uzasadnia Twoją nagłą potrzebę wyjazdu np. w związku z chorobą lub pogrzebem kogoś z rodziny albo z działalnością zawodową.

Ile trwa wyrobienie paszportu tymczasowego? Nie jest to jednoznacznie określone w przepisach – paszport zostaje wydany tak szybko, jak to tylko możliwe. Paszport tymczasowy ma ważność 12 miesięcy.

Ostatnie i najważniejsze – jakich dokumentów potrzebuję?

Skrupulatnie przygotuj dokumenty do wyrobienia paszportu. Jeśli w urzędzie się okaże, że czegoś brakuje, wniosek nie zostanie przyjęty, a perspektywa otrzymania paszportu się odwlecze.

Oto, czego potrzeba do wyrobienia paszportu:

 • Fotografii. Ilu zdjęć do paszportu będziesz potrzebować? Obecnie wymagane jest tylko jedno kolorowe zdjęcie o formacie 35 x 45 mm. Istnieje szereg zasad, jak powinno wyglądać zdjęcie do paszportu, dlatego najlepiej jest je zrobić u fotografa. Profesjonalista będzie znał te zasady i zrobi Ci zdjęcie z ich uwzględnieniem. Pamiętaj, że zdjęcie musi być jak najbardziej aktualne, więc wykonaj je nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o paszport.
 • Dowodu dokonania opłaty za paszport.Dokumentu potwierdzającego uprawnienie do ulgi lub zniżki (wystarczy jeden).Ważnego paszportu, jeśli go masz. Jeśli nie, to potrzebujesz dowodu osobistego.
 • Skróconego odpisu polskiego aktu małżeństwa, jeśli zmieniłeś nazwisko po zagranicznym ślubie.
 • Wniosku. Druk znajdziesz w punkcie paszportowym i wypełnisz na miejscu.

Wyjazd za granicę – o czym jeszcze warto pamiętać?

Przed wyjazdem za granicę warto wykupić ubezpieczenie turystyczne oraz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Samo wyrobienie karty EKUZ to za mało – dokument ten nie gwarantuje w każdym przypadku pokrycia kosztów leczenia za granicą przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Np. w danym kraju niektóre usługi medyczne mogą być częściowo refundowane, a częściowo odpłatne. Karta EKUZ nie uprawni Cię do bezpłatnego leczenia, ustaloną część i tak będziesz musiał zapłacić. Warto też pamiętać, że karta EKUZ zadziała tylko w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Aby chronić się przed wysokimi kosztami usług medycznych za granicą, powinieneś mieć ubezpieczenie podróży zagranicznej.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę oferuje m.in. Aviva. Ubezpieczenie turystyczne Avivy to nawet 500 tys. zł na pokrycie kosztów leczenia za granicą, do 60 tys. w razie wypadku oraz nawet 200 tys. zł odpowiedzialności cywilnej. Polisę możesz rozszerzyć również o ubezpieczenie podczas jazdy na nartach czy nurkowania.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać, gdy wybierasz się w zagraniczną podróż? O bezpieczeństwie swojego mienia. Niestety, turyści zawsze byli i będą obiektem zainteresowania ze strony przestępców i to w wielu zakątkach świata. Na wakacjach powinieneś zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa, ale i tak może Ci towarzyszyć strach przed skradzeniem aparatu fotograficznego, gotówki lub, co gorsza, dokumentów. To kolejny argument za tym, by wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Pamiętaj też, że wakacje powinny być beztroskie, a nie stresujące. Wielogodzinne opóźnienie samolotu, bagaż, który dotarł na miejsce z opóźnieniem czy w najgorszym wypadku odwołanie wycieczki nie mieszczą się w definicji dobrych wakacji. Takie sytuacje nie muszą i nie powinny być wpisane w ryzyko związane z podróżowaniem. Masz prawo do odszkodowania, które zrekompensuje Ci straty i nerwy. Dlatego powinieneś mieć na wyjeździe ubezpieczenie turystyczne. W jego ramach zyskujesz nawet ubezpieczenie rezygnacji z podróży, więc dzięki niemu nie musisz obawiać się rezerwowania wycieczek z dużym wyprzedzeniem. Możesz otrzymać zwrot kosztów, którymi obciąży Cię organizator wycieczki, jeśli np. kilka dni przed wyjazdem trafisz do szpitala i nie będziesz mógł wziąć udziału w wycieczce.

Jaka jest cena ubezpieczenia turystycznego? W Avivie zapłacisz ok. 50 zł za jedną osobę w pakiecie podstawowym dla dwutygodniowych wyjazdów w Europie i ok. 65 zł, jeśli wyjeżdżasz poza Europę. W tej cenie możesz otrzymać do 40 000 zł (co pomoże Ci pokryć koszty leczenia za granicą i transportu do szpitala), 50 000 zł na pokrycie kosztów w przypadku wyrządzenia szkody innym (OC) i 10 000 zł odszkodowania w razie wypadku (NNW).

Warto wiedzieć, że zakup ubezpieczenia jest o wiele prostszy i szybszy niż wyrobienie paszportu. Aviva oferuje ubezpieczenie turystyczne online, które kupisz w kilka minut przez internet. Możesz je kupić, nawet pakując się w nocy przed wyjazdem, a ubezpieczenie będzie działać już od następnego dnia.  Życzymy bezproblemowo załatwionych formalności w związku z wyjazdem i udanego pobytu za granicą!

[1] https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/paszport-jak-wyrobic-wniosek-o-paszport#/w-polsce

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę

1Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.