Choć utarło się powiedzenie, że sport to zdrowie, to istnieje grupa aktywności – sporty wysokiego ryzyka – które wiążą się z nieco większym prawdopodobieństwem wystąpienia kontuzji czy innych uszkodzeń ciała.

Należysz do osób, które podczas urlopu lubią wspinać się w górach albo skakać ze spadochronem? Warto wiedzieć, że ubezpieczenie podróżne dla osób uprawiających tego typu aktywność, powinno zawierać odpowiednie rozszerzenia. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka, jak to pojęcie jest definiowane i jakie sporty zaliczają się do tej grupy.

Spis treści:

 1. Sporty wysokiego ryzyka na wyjeździe
 2. Sporty wysokiego ryzyka – ubezpieczenie
 3. Ubezpieczenie turystyczne w Avivie a sporty wysokiego ryzyka
 4. Popularne rodzaje sportów wysokiego ryzyka

Sporty wysokiego ryzyka na wyjeździe

Zacznijmy od tego, że nie każdy sport zalicza się do sportów wysokiego ryzyka. Przed wyborem ubezpieczenia sprawdźmy, czy dyscyplina sportu, którą planujemy uprawiać w czasie urlopu, należy do tej kategorii. W ubezpieczeniu turystycznym w Avivie wyróżniamy 2 typy sportów uprawianych rekreacyjnie:

 • sporty popularne, uprawiane rekreacyjnie narciarstwo, snowboarding i nurkowanie. Narciarstwo i snowboarding dotyczą tylko jazdy po wyznaczonych i profesjonalnie przygotowanych trasach. Planując jazdę ekstremalną, czy poza trasą, decydujemy się na uprawianie sportów wysokiego ryzyka i wybierając ubezpieczenie, powinniśmy brać to pod uwagę;
 • sporty wysokiego ryzyka, zwane także czasem sportami ekstremalnymi. Do tej grupy w Avivie zaliczymy m.in. szybownictwo, wspinaczkę wysokogórską, skoki ze spadochronem czy też freeride. Uwaga: do tej grupy nie zaliczamy sportów uprawianych wyczynowo i zawodowo, które nie są ujęte w zakresie ubezpieczenia turystycznego.

Zanim przejdziemy dalej, warto w tym miejscu wyjaśnić czym, o ile w ogóle, różnią się od siebie sporty ekstremalne i sporty wysokiego ryzyka. Wiele osób określeń tych używa zamiennie, inni tworzą podziały i przyporządkowują bardzo niebezpieczne sporty wymagające nieprzeciętnej odwagi do kategorii sportów ekstremalnych, a pozostałe do tych wysokiego ryzyka. Jest to podział nieco sztuczny. Więcej szczegółów poniżej.

Sporty wysokiego ryzyka – ubezpieczenie

W kontekście ubezpieczenia na wyjazd najbardziej powinno nas interesować, jak do sportów podchodzi dany ubezpieczyciel i jak definiuje on sporty w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

W niektórych firmach mamy podział na dwie kategorie: sporty ekstremalne i sporty wysokiego ryzyka, w innych tylko jeden zbiór, w którym wymienione są wszystkie sporty rozdzielane przez niektórych na dwie grupy. Dlatego najlepiej przed zakupem polisy sprawdzić, czy uprawiając dany sport, będziemy mieć odpowiednie zabezpieczenie, niezależnie do której kategorii ta dyscyplina została zaliczona.

Pełną listę ekstremalnych sportów (sportów wysokiego ryzyka) znajdziemy zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Oprócz listy dyscyplin koniecznie sprawdźmy też zakres ubezpieczenia oferowany przez dane towarzystwo.

ubezpieczenie sporty wysokiego ryzyka

Ubezpieczenie turystyczne w Avivie a sporty wysokiego ryzyka

Przejdźmy teraz do tego, co oferuje Aviva dla osób, które w trakcie urlopu uprawiają sporty wysokiego ryzyka. Niezbędne jest oczywiście ubezpieczenie turystyczne. W przypadku sportów wysokiego ryzyka należy rozszerzyć podstawowy zakres polisy o konsekwencje zdarzeń związanych z uprawianiem tych sportów.

Co ważne, jest to zarówno rozszerzenie obejmujące koszty leczenia w przypadku urazu, jak i ubezpieczenie OC, czyli takie, które zapewni wypłatę dla osób poszkodowanych, jeśli wyrządzimy szkody osobie trzeciej.

Ubezpieczenie dla sportów wysokiego ryzyka obejmuje m.in.: organizację i pokrycie kosztów:

 • wizyty lekarskiej,
 • pobytu w szpitalu,
 • w razie konieczności, transportu do Polski,
 • akcji ratunkowej (także przy użyciu helikoptera),
 • akcji poszukiwawczej do 20% sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.

Popularne rodzaje sportów wysokiego ryzyka

Wymieniliśmy już kilka rodzajów sportów wysokiego ryzyka, ale to tylko przykłady z całej, długiej listy sportów dostępnej w OWU naszego ubezpieczenia podróży. Możemy wyszczególnić następujące rodzaje:

 1. Sporty wodne – do wodnych sportów wysokiego ryzyka zaliczymy zarówno sporty motorowodne, jak i canyoning, kajakarstwo górskie, rafting (spływ górską rzeką), hydrospeed, kitesurfing, a także nurkowanie na zatrzymanym oddechu (freediving), nurkowanie wrakowe i jaskiniowe oraz żeglarstwo morskie i oceaniczne.
 2. Sporty związane ze wspinaczką –  tutaj należy wspomnieć o takich sportach wysokiego ryzyka jak wspinaczka wysokogórska, skalna, skałkowa, ale także speleologia przy użyciu sprzętu zabezpieczającego lub asekuracyjnego lub wymagająca użycia takiego sprzętu oraz bouldering czy Parkour.
 3. Sporty uprawiane w powietrzu – to zarówno szybownictwo, baloniarstwo, skoki ze spadochronem czy lotniarstwo, jak i paralotniarstwo, motolotniarstwo i pilotowanie samolotów silnikowych, ale też skoki na gumowej linie, zorbing czy BASE jumping.
 4. Sporty zimowe – lista sportów wysokiego ryzyka w tej kategorii jest dość długa, bo znajdziemy tu aktywności takie jak jazda na nartach zjazdowych lub snowboardzie poza oznakowanymi trasami zjazdowymi, narciarstwo ekstremalne: skialpinizm, zjazdy ekstremalne, freestyle, snowboarding ekstremalny: freeride, snowcross, snowboarding wysokogórski, snowboarding prędkościowy, skoki i ewolucje snowboardowe, snake gliss, snowkite, skki trikke, snowblades, snowscooting, icesurfing, airboarding, bobsleje.
 5. Sporty rowerowe – kolarstwo górskie oraz downhill.
 6. Inne – wśród sportów wysokiego ryzyka znajdują się również takie aktywności jak udział w polowaniach na zwierzęta z użyciem broni palnej lub pneumatycznej, uczestniczenie w wyprawach survivalowych lub wyprawach do miejsc wymagających użycia sprzętu zabezpieczającego lub asekuracyjnego, charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi czy przyrodniczymi, takich jak: pustynia, góry powyżej 5500 m n.p.m., busz, dżungla, bieguny, tereny lodowcowe lub śnieżne.

Jak widać, lista sportów wysokiego ryzyka, jest naprawdę długa. Dzięki temu niemal każdy fan adrenaliny będzie w stanie zadbać podczas urlopu o swoje bezpieczeństwo i dobrać ubezpieczenie turystyczne do swoich potrzeb.

Bez dodatkowej opcji ubezpieczenia (sportów wysokiego ryzyka) nie wypłacimy świadczenia w przypadku wypadku podczas np. wspinaczki. Dlatego to tak ważne, aby je dokupić.

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę

1Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.