Ferie to krótki, lecz jakże potrzebny wypoczynek. To czas, w którym dzieci mają okazję zaprzyjaźnić się z zimą, być bliżej natury i nabrać sił na kolejny semestr szkolny. Często wybieranym miejscem na zimowy wypoczynek są polskie góry. Które stoki narciarskie będą odpowiednie dla dzieci? Oraz co robić z dziećmi w domu, jeśli aktualna sytuacja nie pozwala nam na wyjazd? Sprawdź nasze pomysły na ferie zimowe z dziećmi i daj się zainspirować.

Spis treści:

Pomysły na ferie zimowe w mieście

Jak zapewnić dzieciom wartościowy czas w rodzinnej miejscowości, jeśli w tym roku wyjazd nie wchodzi w grę? Jeśli tylko pogoda pozwala, wyjdźcie na zewnątrz, by wspólnie bawić się na śniegu. Ferie to najlepszy czas na jazdę na sankach, lepienie bałwana i bitwę na śnieżki.

Poza tym możecie wspólnie skonstruować karmnik dla ptaków albo wybrać się do parku czy lasu. Poobserwujcie wspólnie życie dzikich zwierząt zimą. To będzie wartościowa lekcja wrażliwości na przyrodę.

A jakie pomysły na ferie zimowe uratują nas, gdy na zewnątrz więcej deszczu niż śniegu? To czas na wyjście do kina, teatru dziecięcego, muzeum. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na urlop i spędzenie całego dnia z dzieckiem, z pomocą przyjdą instytucje organizujące ferie w mieście. Biblioteki miejskie, świetlice czy ośrodki kultury przygotowują mnóstwo ciekawych zajęć dla dzieci w różnym wieku. Warto zapoznać się z ich ofertą, przedstawić ją dziecku i razem wybrać któreś z zajęć.

Co robić z dziećmi w domu podczas ferii?

Dobrze bawić możemy się także we własnych czterech kątach. Nie przejmuj się, jeśli domowe aktywności nie wznoszą się na wyżyny kreatywności. Ferie to czas odpoczynku, nie wszystkie zabawy muszą więc służyć edukacji.

Poniżej kilka pomysłów, które pomogą przyjemnie spędzić ferie z dziećmi – również w domowym zaciszu.

Gry planszowe

Planszówki są świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu dla dzieci w każdym wieku – wystarczy dobrać poziom trudności. Zamiast kupować kolejne egzemplarze, można wymienić się grami ze znajomymi lub sąsiadami i w ten sposób zapewnić dziecku nowe atrakcje.

Puzzle

Stare dobre puzzle – uczą cierpliwości, konsekwencji w działaniu, rozwijają kreatywność, a najmłodszym pozwalają ćwiczyć motorykę małą. Uwaga, bo potrafią wciągnąć na długie godziny także dorosłych.

Domowy kurs gotowania

Ferie to dobry czas na próbowanie nowych smaków i przy okazji naukę podstaw pracy w kuchni. Dzieci będą mieć mnóstwo frajdy, a rodzice – nieocenioną pomoc przy przygotowywaniu posiłków.

Seans filmowy na kanapie

Nie trzeba wybierać się do kina, aby spędzić ekscytujący wieczór filmowy. Możecie wspólnie wybrać tematykę: fantasy, oscarowe filmy animowane, a może bajki dzieciństwa rodziców? Koniecznie przygotujcie popcorn.

Zabawy ruchowe z taśmą malarską

Gra w klasy, labirynt, kółko i krzyżyk w wersji XXL? Aby zamienić mieszkanie w pole gry, wystarczy kawałek podłogi i … taśma, np. malarska. W sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji, jak wykorzystać zwykłą taśmę malarską do zabawy. Ta inwestycja rzędu kilku złotych opłaci się wszystkim rodzicom, którzy zastanawiają się, co jeszcze można robić z dziećmi w domu w czasie ferii.

pomysły na ferie zimowe z dziećmi

Ferie zimowe w polskich górach

W ostatnich latach w Polsce śniegu zimą jest jak na lekarstwo – jeśli szukasz miejsca, w którym będzie go pod dostatkiem, to najpewniejszym miejscem są góry. Ferie zimowe w górach to idealny sposób na to, by nacieszyć się zimowymi krajobrazami i atrakcjami. Przy okazji masz szansę zaszczepić w swoich pociechach miłość do zimy i aktywności na świeżym powietrzu.

Dlaczego jeszcze polecamy spędzić ferie z dziećmi w górach? Oto argumenty:

 • Jeśli mieszkacie na północy albo w centrum kraju, wyjazd w góry będzie miał dla Was walor krajoznawczy. Dzieci mają szansę zobaczyć zupełnie nowe miejsca. To praktyczna lekcja geografii, która zostanie w głowach maluchów na długo.
 • W górach możecie jeździć na nartach, snowboardzie, ale też spróbować innych zimowych atrakcji: np. wziąć udział w kuligu, wypróbować snowtubing czy wybrać się na wędrówki górskimi szlakami.

Najlepsze stoki na ferie zimowe z dziećmi

Jeśli góry, to oczywiście ferie na nartach. W zależności od poziomu wytrenowania i doświadczenia możesz wybierać z oferty różnych ośrodków narciarskich.

Najlepiej przygotowaną infrastrukturę pod kątem dzieci znajdziecie w:

 • Szczyrku
 • Wiśle
 • Krynicy Zdroju
 • Lądku Zdroju.

Jeśli szukacie stoków z największą liczbą tras i atrakcjami towarzyszącymi, jedźcie np. do:

 • Zakopanego
 • Białki Tatrzańskiej
 • Czarnej Góry w Sudetach Wschodnich
 • Jaworzyny Krynickiej w Krynicy Zdroju.

Wolicie kameralne, niezatłoczone stoki? Nasze propozycje to:

 • Zwardoń z górą Rachowiec
 • Puławy w Beskidzie Niskim
 • Suche koło Poronina.

Udane ferie to bezpieczne ferie

Na myśl o wszystkich możliwościach, które czekają na nas w górach podczas ferii zimowych, wprost trudno usiedzieć w miejscu. Jednak zanim zaczniemy przygotowania do wyjazdu i pakowanie walizek, warto pomyśleć o… bezpieczeństwie.

Ferie pod znakiem aktywności fizycznych mogą wiązać się z mniejszymi lub większymi kontuzjami. Zadbaj o bezpieczeństwo rodziny i – bez względu na miejsce pobytu i rodzaj podejmowanych aktywności – wykup ubezpieczenie turystyczne. Planujecie zimowe szaleństwo na stoku? Wybierając ubezpieczenie na wyjazd w góry, pamiętaj o narciarskich opcjach dodatkowych. Z taką ochroną możecie czuć się bezpiecznie!

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę

1Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.