Jak zorganizować leczenie za granicą?

Nikt nie planuje choroby czy wypadku podczas zagranicznego urlopu, ale takich sytuacji czasami nie da się uniknąć. Zamiast zamartwiać się, co może nam się przytrafić oraz jak zorganizujemy i opłacimy leczenie za granicą, lepiej zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne.

Jak działa ubezpieczenie turystyczne i kiedy Ci ono pomoże? Mając ubezpieczenie podróżne, możesz liczyć na organizację pomocy na miejscu, pokrycie kosztów leczenia czy wypłatę pieniędzy już po powrocie, np. za nieszczęśliwy wypadek. Więcej szczegółów w artykule.

Ubezpieczenie zagraniczne

W Polsce możemy korzystać z publicznej służby zdrowia. Dzięki temu, mając dostęp do usług w ramach NFZ, nie płacimy za wizyty u lekarzy, pobyt w szpitalu, przyjazd karetki czy wszelkiego rodzaju zabiegi.

Jak natomiast wygląda sytuacja, kiedy jesteśmy na zagranicznym urlopie? Czy ubezpieczenie zdrowotne NFZ działa za granicą?

Leczenie za granicą a karta EKUZ

Do pewnego stopnia tak, dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, w skrócie EKUZ. Czym jest karta EKUZ? To dokument, który uprawnia Cię do korzystania z publicznej służby zdrowia na terenie Unii Europejskiej oraz w kilku innych państwach: w Norwegii, Szwajcarii, na Islandii i w Księstwie Liechtensteinu.

Jak wyrobić kartę EKUZ? To bardzo łatwe. Wystarczy wypełnić wniosek (dostępny online, a także w dowolnym oddziale i każdej delegaturze NFZ-tu), a następnie złożyć go – osobiście, w dowolnej placówce NFZ-u (wtedy kartę EKUZ otrzymasz natychmiast do ręki), tradycyjną pocztą bądź mailowo, załączając podpisany skan formularza. W przypadku dwóch ostatnich sposobów czas oczekiwania na kartę EKUZ może wydłużyć się do kilku dni.  Jeśli więc wyjeżdżasz lada dzień, zgłoś się po kartę EKUZ osobiście. Sprawdź, gdzie wyrobić kartę EKUZ – znajdziesz tu listę wszystkich placówek NFZ-u wraz z numerami telefonów i adresami mailowymi.

Jaki jest koszt karty EKUZ? Wyrobienie karty jest bezpłatne. Pamiętaj jednak, że każdy podróżujący musi mieć własną kartę EKUZ. Jeśli więc na wakacje wybierasz się z partnerem/partnerką i dziećmi, zadbaj, aby każde z nich miało wyrobioną kartę EKUZ, którą będzie nosić przy sobie podczas urlopu.

Czy to znaczy, że ubezpieczenie turystyczne nie jest już potrzebne?

Zdecydowanie nie, ponieważ karta EKUZ obejmuje swoim zakresem jedynie placówki posiadające umowy z państwem na świadczenie bezpłatnych usług oraz działa jedynie na część podstawowych świadczeń. Nie masz także gwarancji, że np. po wypadku, karetka zawiezie Cię do placówki publicznej, a nie prywatnej. W tej drugiej EKUZ zda się na nic.

Leczenie za granicą a ubezpieczenie turystyczne

Wyjeżdżając na wakacje, należy więc zatroszczyć się też o odpowiednie ubezpieczenie za granicą – NFZ będzie w stanie nam pomóc tylko w niektórych sytuacjach. Ogólna zasada jest taka: przebywając poza krajem, powinniśmy posiadać ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia za granicą, a te potrafią być spore. Ile zapłacisz za dobę w szpitalu w najpopularniejszych wśród polskich turystów państwach[1]?

 • Włochy – 1795 zł
 • Hiszpania – 1633 zł
 • Grecja – 1412 zł
 • Chorwacja – 669 zł
 • Turcja – 408 zł

Ceny mogą być jeszcze wyższe[2] – do absolutnych europejskich rekordzistów należą Monako (ok. 12 700 zł za noc w szpitalu) i Luksemburg (6 700 zł za noc). Co ciekawe, w Monako o wiele mniej niż za łóżko szpitalne zapłacimy za… łóżko w pięciogwiazdkowym hotelu (ok. 1 900 zł).

Leczenie za granicą – co zrobić, gdy nagle potrzebujesz pomocy?

Jak zachować się w sytuacji, gdy musisz skorzystać z pomocy lekarskiej za granicą? Przede wszystkim zachowaj spokój – jesteś ubezpieczony i zostanie udzielona Ci pomoc. Jeśli jesteś w stanie, jak najszybciej poinformuj o zdarzeniu swojego ubezpieczyciela. W Avivie możesz to zrobić telefonicznie, dzwoniąc na numer Centrum Alarmowego +48 22 205 50 60 lub mailowo, na adres medical@europ-assistance.pl. Zgłoszenie powinno zawierać najważniejsze informacje, jak:

 • imię i nazwisko oraz datę urodzenia,
 • numer polisy,
 • datę wyjazdu z Polski,
 • miejsce i datę zdarzenia,
 • informacja o zdarzeniu (co się wydarzyło, w jaki sposób objawia się choroba),
 • nazwę jednostki medycznej udzielającej pomocy (nazwa i adres szpitala) – jeśli udzielono Ci już pomocy medycznej.

W każdym przypadku, gdy potrzebujemy pomocy, musimy się skontaktować z Centrum Alarmowym, które zorganizuje i opłaci koszty związane z udzieloną pomocą.

Jeśli w czasie rozmowy z Centrum Alarmowym uzgodniliście, że część kosztów pokryjesz sam, a później otrzymasz zwrot poniesionych kosztów, po powrocie do Polski masz 7 dni na zgłoszenie się do Centrum Alarmowego. Aby otrzymać refundację wydatków, musisz przedstawić dokumentację, która potwierdzi wysokość oraz zasadność poniesionych kosztów. – np. rachunki za wizytę lekarską, wypis ze szpitala, recepty.

leczenie za granicą

Uwaga, dokumenty te powinny być w języku polskim, dlatego pamiętaj przetłumaczeniu ich przez tłumacza przysięgłego. Taki komplet należy wysłać na adres Centrum Alarmowego.

Jakie dokumenty warto przygotować? Szczegółową listę możesz znaleźć  na dole strony.

Nie tylko pobyt w szpitalu – jak jeszcze pomoże Ci ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to nie tylko pokrycie kosztów przejazdu ambulansem z miejsca zdarzenia do najbliższego szpitala, pobytu w szpitalu i zabiegów niezbędnych do ratowania życia i zdrowia tam przeprowadzonych. To także pomoc w wielu innych sytuacjach, których się nie spodziewamy, planując wyjazd na zagraniczne wyjazdy.

Na przykład, jeśli podczas jazdy na nartach ulegniesz wypadkowi, zorganizujemy niezbędną akcję ratunkową, wyślemy do Ciebie helikopter i przetransportujemy Cię do szpitala. Jeśli będzie taka konieczność, zorganizujemy również i opłacimy transport do Polski – drogą lądową lub powietrzną. A po powrocie do kraju, przy posiadaniu odpowiedniej polisy, będziesz miał prawo do świadczenia NNW.

[1] [2] https://www.finder.com/uk/healthcare-costs-by-country (Kwoty przeliczone z według kursu funta brytyjskiego z dnia 13 lutego 2019 roku wynoszącego 4,92 zł.)

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę

1Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.