Gdzie wyjechać na wakacje w Polsce?

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Wiele naszych przyzwyczajeń musiało ulec zmianie, a z niektórych planów musieliśmy zrezygnować. Również w kontekście letnich wyjazdów koronawirus w Polsce i za granicą zmusił nas do zmiany planów i pozostania w kraju.

Ale nie znaczy to wcale, że urlop w tym roku będzie mniej udany – w końcu wakacje w Polsce mogą być równie piękne i pełne interesujących aktywności, jak te za granicą.

Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Podpowiadamy.


Spis treści:

 1. Jak znaleźć ciekawe miejsca na wakacje w Polsce?
 2. Polskie góry
 3. Wakacje nad morzem w Polsce
 4. Jeziora w Polsce – idealnie miejsca na wakacje

Jak znaleźć ciekawe miejsca na wakacje w Polsce?

Zacznijmy od tego, jak wyszukiwać ciekawe miejsca na wakacje w Polsce. Popularne wyszukiwarki i bazy noclegowe mają to do siebie, że… są popularne. Korzystają z nich prawie wszyscy, przez co ryzykujemy wyborem dość zatłoczonego miejsca. Przygotowaliśmy dla was propozycje mniej znanych, ale wciąż ciekawych miejsc w Polsce na wakacje. Jeśli jednak chcecie wyszukać nietuzinkowe miejsca na własną rękę, polecamy bazę Slowhop lub portal Notsofar.

Na etapie planowania wyjazdu nie zapomnijmy także o ubezpieczeniu turystycznym. Choć Polacy i Polki sięgają po nie przede wszystkim z myślą o wyjeździe zagranicznym, to jest ono bardzo pomocne także w obliczu niespodziewanych sytuacji w Polsce.

W jakich okolicznościach przyda się ubezpieczenie turystyczne w Polsce? Jak wiadomo, dzieci na wakacjach uwielbiają szaleć, co nie zawsze kończy się dobrze. Ubezpieczenie NNW pomoże, jeśli dziecko będzie miało wypadek i w jego rezultacie na przykład złamie nogę albo po powrocie niezbędna będzie rehabilitacja. Dzięki ubezpieczeniu możemy liczyć na wsparcie finansowe. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) przyjdzie natomiast z pomocą, gdy maluch dokona jakichś szkód, np. w parku rozrywki.

gdzie wyjechać na wakacje w Polsce

Polskie góry

Polskie góry to nie tylko Tatry i Zakopane. W jakie góry w Polsce warto się wybrać, aby miło spędzić czas i nie narzekać na tłok?

 • Góry Stołowe – jedną z pereł Dolnego Śląska są bez wątpienia Góry Stołowe. Niewysokie góry kuszą przede wszystkim skalnymi labiryntami i niezwykłymi formacjami skalnymi. Idealne miejsce na wakacje w Polsce dla miłośników pieszych, górskich wędrówek, zarówno tych bardziej zaawansowanych, jak i zupełnie początkujących.
 • Karpaty – to spory łańcuch górski, w skład którego wchodzą także popularne Tatry. Ale nie ograniczajmy się tylko do nich. Świetną opcją dla osób wolących niższe góry jest Beskid, na terenie którego znajduje się aż 11 parków narodowych.
 • Beskid Niski – to niezwykle dzikie góry, a jednocześnie dość niskie, dlatego świetnie sprawdzą się jako miejsce na wakacje w górach z dziećmi. Pełne szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Ciekawym pomysłem na wędrówkę, także z dziećmi, jest Szlak Architektury Drewnianej.

Oprócz ciekawej destynacji pamiętajmy też, aby wybrać odpowiednie ubezpieczenie w góry.

Wakacje nad morzem w Polsce

Wielu z nas wybierze się na wakacje nad polskie morze – warto jednak postawić na taką miejscowość, która zagwarantuje mniejszą liczbę turystów. Gdzie zaplanować urlop nad morzem, aby ominąć największe tłumy? Najlepiej wyszukiwać mniejsze miasteczka, które dla większości nie są pierwszym wyborem (co nie znaczy, że są wyborem gorszym). Unikajmy także miejsc kojarzonych z zabawami do białego rana jak Sopot czy Mielno. Poniżej kilka propozycji.

 • Jurata – to wakacje nad Morzem Bałtyckim w starym stylu, ale nie dlatego, że miejscu brakuje nowej infrastruktury. Założona pod koniec lat 20. XX wieku Jurata planowo miała być luksusowym kurortem – i tak też się stało. W latach 30. bywali tam Eugeniusz Bodo, Wojciech Kossak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czy Magdalena Samozwaniec. Do dzisiaj w tym miejscu unosi się duch tamtej epoki i pamięć po wypoczywającej w Juracie artystycznej bohemie i towarzyskiej śmietance międzywojennej Polski. Dodatkowym atutem Juraty są także niezwykle szerokie, urokliwe plaże. I odpowiedź na pytanie, gdzie wyjechać na wakacje w Polsce, staje się prosta.
 • Trzęsacz – miejscowość znana przede wszystkim z osuwających się do morza ruin średniowiecznego kościoła, która ma do zaoferowania znacznie więcej, jak chociażby ok. 2 km szerokiej i niezwykle czystej plaży. Idealne miejsce na spokojne wakacje nad morzem.
 • Chałupy – rozsławione przez Zbigniewa Wodeckiego Chałupy to dzisiaj raczej spokojne miejsce bez tłumów turystów. Wystarczy tylko omijać zejścia na plażę przy popularnych kempingach. Polskie morze potrafi być spokojne, czyste i naturalne.

Jeziora w Polsce – idealnie miejsca na wakacje

Ciekawe miejsca w Polsce na wakacje to nie tylko góry i morze, ale i oczywiście jeziora. Wakacje nad jeziorem mogą oznaczać wyjazd na Mazury, ale nie tylko. Jakie inne jeziora w Polsce będą dobrym wakacyjnych wyborem? W jakich rejonach Polski znajdziemy urokliwe akweny wodne?

 • Kaszuby – to świetny pomysł na wakacje w Polsce. Kaszubski Park Krajobrazowy z Jeziorem Kłodno, Białym, Raduńskim Dolnym i Brodno Małe tworzy idealne warunki dla kajakarzy, ale także oferuje trasy na wycieczki piesze i rowerowe. Kaszuby to piękne widoki, architektoniczne perełki i pyszna, lokalna kuchnia. Czego chcieć więcej
 • Pałuki – gdzie jechać na wakacje w Polsce, jeśli pragniemy odpoczynku nad wodą? Odpowiedź brzmi: na Pałuki. Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior, natomiast do Pałuk przylgnęło określenie Krainy 130 Jezior. Liczne akweny połączone są rzekami, co umożliwia spływy kajakowe. Dodatkowymi atrakcjami z pewnością są archeologiczne i historyczne perełki, jak Biskupin, ruiny zamku w Wenecji czy podróż koleją wąskotorową. Kolejne plusy to z pewnością cena takiego wypoczynku – znacznie niższa niż na Mazurach – jak i lokalizacja Pałuk, na przecięciu Wielkopolski, Pomorza i Kujaw. Idealne miejsce na wakacje nad jeziorem z dziećmi. 

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę

1Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.