Bon turystyczny 500 Plus – komu się należy i jak złożyć wniosek?

Bon turystyczny 500 Plus to nowy rządowy program wsparcia dla rodzin z dziećmi. Wakacje mamy co prawda już za sobą, ale warto wiedzieć, że bon wcale nie stracił ważności. Przed nami ferie zimowe i z pewnością wiele okazji, by dobrze spożytkować te środki na aktywny wypoczynek w Polsce.

W artykule wyjaśniamy, jak aktywować w ZUS bon turystyczny, komu się należy oraz do kiedy można go wykorzystać.

Spis treści:

  1. Komu należy się bon turystyczny 500 Plus?
  2. Jak złożyć wniosek 500 Plus na wakacje dla dziecka?
  3. Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny 500+?
  4. Gdzie można wykorzystać bon?
  5. Jakie ubezpieczenie warto wykupić na wakacje w Polsce?

Komu należy się bon turystyczny 500 Plus?

Założenia samego bonu turystycznego zmieniały się dość dynamicznie i jeszcze przed wejściem ustawy w życie, miał mieć on nieco inną formę. Ostatecznie sama nazwa wskazuje na kwotę dofinansowania – 500 Plus na wakacje.

Dla kogo przeznaczone jest wsparcie?

Dofinansowanie 500 zł na wakacje otrzymać można na dziecko do 18. roku życia, na które pobierane jest świadczenie 500 Plus lub dodatek wychowawczy.

Pieniądze trafiają oczywiście do opiekuna takiego dziecka – jeśli rodzice sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną, każde z nich może otrzymać po 250 zł na dziecko. W przypadku dziecka z niepełnosprawnościami przysługuje dodatkowy bon, także w wysokości 500 zł.

500 zł na dziecko na wakacje nie podlega wymianie na inne środki płatnicze.

Jak złożyć wniosek 500 Plus na wakacje dla dziecka?

Wniosek o 500 Plus na wakacje należy złożyć za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Profil na PUE założyć można z użyciem Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Po zalogowaniu przechodzimy do „Ogólne”, gdzie w panelu bocznym znajdziemy zakładkę przeznaczoną dla osób, które mają prawo skorzystać z programu. W tym miejscu wystarczy aktywować bon. Zostanie wygenerowany numer naszego bonu. Chcąc zapłacić w miejscu znajdującym się na liście podmiotów obsługujących go, informujemy o chęci skorzystania z bonu i podajemy jego numer. Na telefon lub maila otrzymamy kod potwierdzający (jak przy korzystaniu z blika).

Bon działa na zasadzie „portmonetki”, możemy korzystać z niego tak długo, aż nie wyczerpiemy środków.

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny 500+?

Bon turystyczny może zostać wykorzystany do 31 marca 2022 roku. Można go aktywować w każdym momencie, np. na kilka dni przed wyjazdem.

Gdzie można wykorzystać bon?

Przede wszystkim należy pamiętać, że bon działa jedynie na terenie Polski. Nie zapłacimy nim za pobyt w hotelu za granicą. Za pomocą bonu turystycznego możemy zapłacić w Polsce między innymi za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, pensjonacie, na obozie harcerskim, turnusie rehabilitacyjnym, obozie sportowym czy rekreacyjnym.

Pełna lista miejsc, w których można zapłacić bonem, dostępna jest na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/ w zakładce „Lista podmiotów”.

bon turystyczny 500 plus na wakacje

Jakie ubezpieczenie warto wykupić na wakacje w Polsce?

Jeżeli udało nam się już aktywować bon i zaczynamy planować urlop w kraju, warto zastanowić się, w co jeszcze warto zaopatrzyć się na wyjazd. Oprócz spakowanych walizek, listy polecanych miejsc czy dobrego humoru, zabrać warto również ubezpieczenie podróżne.

Wydawać by się mogło, że wypoczywając w Polsce, ubezpieczenie turystyczne nie jest nam potrzebne. Wynika to przede wszystkim z przekonania, że ubezpieczenie turystyczne zapewnia głównie pokrycie kosztów leczenia, kiedy dojdzie do nagłego zachorowania lub wypadku na zagranicznym wyjeździe. Będąc na urlopie w Polsce, takie zabezpieczenie nie jest nam potrzebne, bowiem nie musimy płacić za publiczną opiekę medyczną.

Jednakże to tylko jedna z funkcji, które spełnia ubezpieczenie podróżne. Innymi jego elementami są m.in. ubezpieczenie NNW i OC. Ubezpieczenie NNW pozwala uzyskać pieniądze po nieszczęśliwym wypadku, gdy dojdzie do złamania ręki czy skręcenia kostki, a ubezpieczenie OC pokryje koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim przez nas i nasze dzieci.

Nieważne, czy szukamy ubezpieczenia w góry, nad morze czy w inny zakątek Polski – ubezpieczenie podróżne sprawdzi się podczas wyjazdu, także w kraju.
 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/gov/polski-bon-turystyczny---dla-dziecka
https://bonturystyczny.polska.travel/
https://bezprawnik.pl/bon-turystyczny-w-wysokosci-500-zl/ (informacja o sytuacji rodziców z opieką naprzemienną)

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę

1Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.