Ubezpieczenie turystyczne przy wyjeździe w góry

dlaczego warto o tym pamiętać?

Autor: Mariola Chodzińska-Grzywa

Niezależnie od tego, czy wybierasz się w góry latem, czy zimą, a także czy preferujesz polskie szlaki, czy też wolisz zagraniczne wypady, zadbaj o to, aby Twoja podróż była bezpieczna. Kluczowe jest przygotowanie do podróży: odpowiednia kondycja, przemyślany ekwipunek, a w razie nieoczekiwanego – ubezpieczenie turystyczne! Mając polisę nie będziesz musiał troszczyć się o nadprogramowe wydatki, jeżeli ulegniesz wypadkowi albo konieczne będzie przeprowadzenie akcji ratunkowej na zagranicznych szlakach.

Ubezpieczenie turystyczne góry – co powinno obejmować

Co powinno zawierać górskie ubezpieczenie turystyczne?

·       pokrycie kosztów leczenia (szczególnie ważne w czasie wyjazdów zagranicznych; dzięki niemu w przypadku niezbędnych zabiegów medycznych to ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia),

·       ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (otrzymasz świadczenie w przypadku złamań, skręceń na górskim szlaku lub stoku narciarskim),

·       pokrycie kosztów akcji ratowniczej,

·       ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej (chroni nas np. w przypadku zderzenia z inną osobą na stoku narciarskim),

·       w przypadku uprawiania sportu (narciarstwo czy snowboard), konieczne jest rozszerzenie ochrony o ryzyko związane z uprawianiem sportów,

·       ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego.

Szczególną uwagę należy zwrócić na sumy ubezpieczenia turystycznego, które powinny być dostosowane do kraju, do którego się wybieramy. Warto zapoznać się z orientacyjnymi kosztami leczenia w miejscu docelowym oraz kosztami podstawowych usług medycznych, aby nie zostać zaskoczonym ich wysokością.

Ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych – sprawdź, czy go potrzebujesz

Jeżeli wybierasz się w góry, aby uprawiać sport (niezależnie od tego, czy jest to narciarstwo, jazda na snowboardzie uprawiana amatorsko, czy profesjonalna wspinaczka górska), potrzebujesz rozszerzonej wersji ubezpieczenia turystycznego w góry. Zwróć szczególną uwagę na kwoty ubezpieczenia – uprawiając sport jesteś narażony na urazy, które mogą wymagać droższego i dłuższego leczenia.

Ubezpieczenie turystyczne górskie – koszty akcji ratowniczej

Jeśli dojdzie do wypadku w górach, nie bez znaczenia jest miejsce, w którym się on zdarzy. W przypadku polskich gór, akcja ratownicza jest bezpłatna, a na pomoc poszkodowanym rusza niezastąpiony TOPR lub GOPR. Sytuacja będzie wyglądała inaczej choćby w przypadku naszych południowych sąsiadów.

W ostatnich latach Słowacja przeżywa prawdziwe oblężenie, jeżeli chodzi o liczbę turystów. Polacy, obok Czechów, Węgrów, Niemców, Austriaków, Włochów oraz mieszkańców Wielkiej Brytanii są najliczniejszą grupą narodowościową odwiedzającą ten kraj. Słowacja odwiedzana jest chętnie zarówno latem (zwłaszcza Tatry Wysokie), jak i zimą, kiedy chętnie korzystamy z uroków tamtejszych stoków narciarskich. Co roku Słowację odwiedza ponad 5 milionów turystów[1].

W związku ze wzrostem natężenia ruchu turystycznego, zwiększa się również liczba akcji ratunkowych w górach. Koszty akcji ratowniczej w górach mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy euro! Pomoc medyczna na zagranicznym stoku to ok. 4 000 zł[2]. Najdrożej zapłacimy w przypadku wykorzystania w akcji helikoptera ratunkowego (średnio 18 000 zł). Ile kosztuje akcja ratownicza? Zależy to od jej skomplikowania, warunków oraz okresu, w którym jest przeprowadzana, natomiast koszty ratunkowej akcji poszukiwawczej mogą sięgać nawet 15 000 euro[3]!  

Wobec tak wysokich kosztów, posiadanie ubezpieczenia turystycznego w Europie wygląda na konieczne. Wybierając się w słowackie góry, warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne górskie, które ochroni nas od nieoczekiwanych wydatków (takich jak pokrycie kosztów leczenia, czy kosztów związanych z akcją poszukiwawczą).

Ubezpieczenie turystyczne grupowe

Biuro podróży, z którego usług korzystamy, jest ustawowo zobowiązane do zawarcia na naszą rzecz umowy ubezpieczenia (zazwyczaj w ramach grupowego ubezpieczenia turystycznego). Polisa ta powinna zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (tzw. NNW). Podstawowe ubezpieczenie turystyczne jest zazwyczaj wliczone w cenę wyjazdu. Warto jednak zwrócić uwagę na oferowany nam zakres ochrony,
a w szczególności wysokość sum ubezpieczenia dotyczących ewentualnych kosztów leczenia.. Warto też sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje zdarzenia związane z uprawianiem sportów. Zazwyczaj w cenę wycieczki wliczone są koszty podstawowego ubezpieczenia turystycznego, które w przypadku dłuższego leczenia może być niewystarczające.


Jeśli interesują Cię inne artykuły o ubezpieczeniu turystycznym, sprawdź nasze teksty „400 tys. za leczenie na wakacjach? Tak, to możliwe” i „Jak działa ubezpieczenie turystyczne”.
 

[1]https://bratyslawa.msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/wspolpraca_dwustronna/wspolpraca_gospodarcza/sytuacja_gospodarcza/
gospodarka_slowacji_w_pierwszym_kwartale_2018_roku

[2]https://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/1105058,transport-narciarza-ze-stoku-do-szpitala-helikopterem.html

[3]https://turystyczne.ubezpieczenie.com.pl/19_latek_zaplaci_15
_tys_euro_za_akcje_ratunkowa_na_rysach_nie_mial_polisy_
turystycznej/48,12072.html