Ubezpieczenie podróży - 10 powodów, dla których warto je posiadać

Szukając atrakcyjnej oferty na wakacje, jednym z głównych czynników, którym się kierujesz, jest cena. Ale czy powinna ona decydować także przy wyborze ubezpieczenia podróży? Ile można stracić na byciu zbyt oszczędnym, a ile zyskać na byciu przezornym?

Ubezpieczenia w podróży – koszt

Jak wskazują badania Mondial Assistance, aż 73% Polaków wybierających się na urlop w sezonie wakacyjnym w 2017 roku deklarowało, że zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne[i]. Nic dziwnego – w przypadku choroby czy wypadku, koszty wyjazdu potrafią wzrosnąć w kilka sekund nawet o kilkaset tysięcy złotych. Dlatego tak ważne jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia turystycznego, zabezpieczając się odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia. Warto o to zadbać szczególnie, jeśli wybieramy się do krajów położonych w dużej odległości od Polski (w Azji, Afryce, Australii, Ameryce Południowej) lub takich, gdzie opieka medyczna jest niezwykle droga (jak w USA – na ten temat pisaliśmy więcej w tekście Ubezpieczenie turystyczne do USA).

Dlaczego warto ubezpieczyć się na wyjazd?

Czy zakup ubezpieczenia turystycznego się opłaca? Oto 11 powodów, dla których warto sięgnąć po dobre ubezpieczenie na czas podróży.

1. Nie warto ryzykować, że nic się nie stanie.

Zawsze liczymy, że urlop przebiegnie bez problemów, ale lepiej być przygotowanym na wszystkie możliwości. W razie wypadku lub choroby możesz skorzystać z karty EKUZ, jednak jest ona honorowana tylko w publicznych placówkach medycznych na terenie Unii Europejskiej. EKUZ gwarantuje, że otrzymasz podstawową opiekę zdrowotną na tych samych zasadach, jak obywatele danego kraju. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o karcie EKUZ oraz sytuacjach, kiedy możesz z niej skorzystać, przeczytaj nasze teksty: Jak wyrobić kartę EKUZ? Czy karta EKUZ wystarczy? oraz Co daje karta EKUZ? Czy potrzebne Ci ubezpieczenie turystyczne?). Pamiętaj, że karta EKUZ nie zapewni Ci opieki medycznej w wielu sytuacjach.  Może też się zdarzyć, że nawet za podstawową wizytę u lekarza będziesz musiał zapłacić sam. Wykupując ubezpieczenie turystyczne, możesz ochronić się przed wieloma nieprzewidzianymi kosztami i stresem.

2. W razie wypadku czy choroby, samodzielna organizacja transportu do Polski może być trudna i kosztowna. 

Jeśli z przyczyn zdrowotnych, np. po wypadku, nie będziesz mógł samodzielnie wrócić do Polski, otrzymasz pomoc przy organizacji oraz pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju. Transport air-ambulansem ze Stanów Zjednoczonych, z Azji czy Afryki to koszt nawet 250 000 zł[ii]. Mając ubezpieczenie turystyczne, nie musisz się tym martwić. To my zorganizujemy i pokryjemy koszty transportu do Polski lub kraju zamieszkania.

3. W stresujących, trudnych sytuacjach nikt nie chce zostać bez pomocy. Nie zostaniesz z kłopotem sam.

Ubezpieczenie na podróż to także Assistance 24h na dobę. Potrzebujesz pomocy będąc za granicą? Skradziono Ci dokumenty i nie wiesz co teraz zrobić? Otrzymasz informację, jakie musisz podjąć działania, aby móc kontynuować swoją zagraniczną podróż. Wskutek nieszczęśliwego wypadku nie możesz prowadzić samochodu, a jesteś jedynym kierowcą? Zorganizujemy i opłacimy kierowcę zastępczego. Usługi Assistance to pomoc w trudnych dla Ciebie momentach. Skorzystaj z Assistance w ramach ubezpieczenia turystycznego w Avivie.

4. Wypadek może zdarzyć się każdemu, ale tylko z ubezpieczeniem możesz otrzymać świadczenie na pokrycie kosztów z nim związanych.

Kupując polisę turystyczną, możesz w jej ramach wybrać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli podczas podróży złamałeś rękę, skręciłeś nogę czy rozbiłeś głowę, otrzymasz świadczenie, które pokryje np. koszty rehabilitacji.

5. W czasie Twojej podróży możesz stracić bagaż.

Ubezpieczenie na czas podróży to także gwarancja wypłaty odszkodowania w sytuacji kradzieży, zniszczenia, a nawet opóźnienia dostarczenia bagażu.

6. Nie chcesz ponosić odpowiedzialności, jeśli spowodowałeś jakąś szkodę podczas wyjazdu.

Ubezpieczenie na czas podróży może w sobie zawierać również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. OC dotyczy sytuacji, które mogą spotkać Cię podczas wyjazdu, a za które będziesz musiał zapłacić – np. zniszczenie czyichś rzeczy przez Twoje dzieci, zarysowanie samochodu podczas jazdy rowerem, czy spowodowanie wypadku na stoku narciarskim, wskutek którego inna osoba ma złamaną rękę. Aviva pokryje koszty tych szkód nawet do 200 000 zł.    

7. Jeśli uprawiasz sport, opcje dodatkowe związane ze sportem pomogą Ci w razie wypadku oraz kradzieży lub zniszczenia sprzętu sportowego.

Ubezpiecz się od skutków nieszczęśliwych wypadków podczas nurkowania czy jazdy na nartach. Dodatkowo, jeśli na wakacjach nie chcesz martwić się o narty czy snowboard, ubezpiecz je. W razie kradzieży sprzętu sportowego otrzymasz odszkodowanie do 5 000 zł. Pokryjemy też koszt wynajmu sprzętu sportowego do 7 dni (do wartości 1 000 zł).

8. Pokryjemy koszty leczenia związane z choroba przewlekłą.  

Jeśli podczas wyjazdu zachorujesz w związku z Twoją chorobą przewlekłą, pokryjemy koszty leczenia - nawet do 500 000 zł.  Pamiętaj jednak, aby kupując ubezpieczenie zaznaczyć, że chorujesz przewlekle.

9. Zabezpieczenie domu, gdy jesteś na urlopie.

Wyjeżdżając na wakacje, nie musisz martwić się o swój dom. W ramach ubezpieczenia podróży, możesz wybrać opcję ubezpieczenia domu lub mieszkania na wypadek kradzieży, a także na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych. Ta opcja jest dostępna przy zakupie ubezpieczenia turystycznego na maksymalnie 45 dni.

10. Chcesz odpocząć bez żadnych zmartwień.

Ubezpieczenie na czas podróży daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju podczas wycieczki.

Zobacz, ile kosztować może urlop bez odpowiedniego ubezpieczenia w podróży. Sprawdź, czy warto mieć ubezpieczenie narciarskie  - przedstawiliśmy tę kwestię w formie dwóch scenariuszy.

Ubezpieczenie w podróży online – kilka minut i gotowe                      

Ubezpieczenie na czas podróży możesz mieć już w kilka minut. Wykupisz je np. przez internet, zarówno przed planowanym wyjazdem, jak i w jego trakcie. Zrobisz to za pomocą laptopa, tabletu albo smartfona, z każdego miejsca na świecie i o każdej porze. Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz polisę będąc już za granicą, będzie ona aktywna dopiero po 3 dniach od zapłacenia za ubezpieczenie.     

[i] https://mondial-assistance.pl/centrum-prasowe/aktualnosci/podsumowanie-wakacji-wzrost-korzystania-z-assistance-medycznego

[ii] https://mondial-assistance.pl/centrum-prasowe/aktualnosci/wakacje-na-majorce-za-niemal-700-000-zlotych