Ubezpieczenie narciarskie - sprawdź, dlaczego warto!

10 argumentów, które Cię przekonają

Wyjeżdżasz na narty i zastanawiasz się, o czym jeszcze powinieneś pamiętać? Może o ubezpieczeniu podróżnym? W końcu nie chodzi o to, że podczas ferii wydarzy się coś złego, ale o to, aby nie musieć się czymkolwiek martwić. Oczywiście wybór należy od Ciebie, ale brak polisy turystycznej może spowodować spore koszty. A mówimy o kwotach rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych! Nadal nie jesteś pewien? W takim razie pozwól zaprezentować sobie 10 powodów, które przekonają Cię do wykupienia ubezpieczenia narciarskiego! 

Ubezpieczenie narciarskie – dlaczego jest koniecznością?

Ferie zimowe to czas zabawy i odpoczynku. Ale nawet najlepiej zaplanowany wyjazd na narty potrafi zepsuć niespodziewany wypadek. Dlatego zamiast ciągle się martwić i stresować każdą minutą na stoku, sięgnij po ubezpieczenie narciarskie. Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie na wyjazd na narty najlepiej kupić? Przede wszystkim warto dobrać odpowiednią sumę ubezpieczenia i zakres polisy. Rozważmy to na przykładzie najkorzystniejszego, pełnego pakietu ubezpieczenia narciarskiego, które za 15 zł dziennie zapewni Ci absolutny spokój ducha. Tym bardziej, że teraz ubezpieczając się na ferie w serwisie MojaAviva możesz otrzymać aż 15% zniżki. Dlaczego więc warto się ubezpieczyć?

infografika-narty-ubezpieczenie

Czy warto się ubezpieczyć? Sprawdź, co spotkało naszych bohaterów w czasie zimowego wyjazdu! Pobierz infografikę

Argument nr 1
Koszty leczenia za granicą – ubezpieczenie pokryje wydatki

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne? Podstawą każdej polisy podróżnej jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Pomoc lekarza, zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami, potrafi nadszarpnąć portfel każdego. W niektórych przypadkach może spowodować nawet spore długi! Chyba, że zadbałeś wcześniej o ubezpieczenie turystyczne, które uwzględni Twoje indywidualne potrzeby.

Warto pamiętać, że na rynku są również polisy turystyczne, które obejmują sytuację, kiedy ubezpieczający cierpi na chorobę przewlekłą. Takie ubezpieczenie kupisz także w Avivie! Przy wypełnianiu formularza należy zaznaczyć odpowiednie pola i wykupić rozszerzenie podstawowego ubezpieczenia. Jeżeli więc podczas zagranicznego wyjazdu dojdzie do pogorszenia stanu Twojego zdrowia właśnie z powodu przewlekłego schorzenia, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i opieki medycznej. Do kosztów zresztą jeszcze wrócimy. 

Argument nr 2 
Skręcona kostka i złamana noga – to zdarza się dość często!

Kontuzje to niestety dość częsta przypadłość wśród osób jeżdżących na nartach bądź snowboardzie. Niebezpieczeństwo jest wysokie zwłaszcza na początku, kiedy dopiero zaczynamy się uczyć. Wypadki zdarzają się wszystkim i wszędzie – także za granicą. Najgorzej jest we Włoszech – ma tam miejsce aż 36% nieszczęśliwych wypadków. Na drugim miejscu znajduje się Austria (21%), a następnie Francja (8%), Czechy (5%) oraz Słowacja (4%).[1] Skąd takie liczby? Im popularniejszy kierunek i więcej osób na stoku, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś dozna urazu.

Wiemy już, gdzie ryzyko jest wysokie, ale jaki rodzaj kontuzji jest dla fanów zimowych sportów najbardziej prawdopodobny? Najczęstsze są urazy kolan – stanowią 30-40% wszystkich górskich kontuzji. W niebezpieczeństwie są także kostki, co piąty wypadek kończy się ich skręceniem. Równie często dostaje się ramionom i barkom, to aż 17% wszystkich kontuzji. Na końcu są ręce (7%), plecy (6%) i głowa (5%).

Dlaczego o tym wspominamy? Bo wszystko wskazuje na to, że ryzyko urazu kolana albo skręcenia kostki na nartach we Włoszech czy Austrii wcale nie jest tak niskie. Tym bardziej, że bardzo często nie zależy to tylko od Ciebie. Może się zdarzyć, że ktoś nagle zablokuje Ci drogę i będziesz musiał gwałtownie skręcić, oślepi Cię słońce albo ktoś Cię rozproszy. Ile może kosztować kilka sekund nieuwagi? Oto przykładowe koszty opieki zdrowotnej za granicą:

  • Włochy: Doba pobytu w szpitalu to ok. 300-400 euro (1300-1700 zł).  Koszt wizyty ambulatoryjnej wynosi od 50  do 200 euro (200-850 zł). Transport do Polski to nawet ponad 9 tys. euro (40 000 zł). Za złamaną nogę i 4-dniowy pobyt w szpitalu zapłacisz ok. 7600 euro (33 000 zł). Transport karetką natomiast to ok. 1800 euro (7-8 tys. złotych). Podobny koszt poniesiesz za podróż samolotem regularnych linii lotniczych, przy czym dodatkowe miejsce (extra seat) wyniesie Cię ok. 2300 euro (10 tys. złotych). Najcięższe przypadki wymagające wykorzystania airambulansu to aż  18-23 tys. euro (80 -100 tys. złotych).
  • Austria: Doba pobytu w szpitalu to ok. 450 euro (2 tys. złotych). Koszt wizyty ambulatoryjnej wynosi natomiast ok. 100 euro (430 złotych). Transport do Polski ambulansem to 1600-2800 euro (7-12 tys. złotych), samolotem regularnych linii lotniczych 190-1150 euro (500-8000 zł) – przy czym dodatkowe miejsce (extra seat) to następne 2500 euro (ok. 11 tys. zł). Lot helikopterem z miejsca wypadku do szpitala to koszt między 5500 a 15 tys. złotych. Za operację kości udowej połączoną z 4-dniowym pobytem w szpitalu zapłacisz ok. 9-11 tys. euro (ponad 45 000 zł).
  • Szwajcaria: Doba pobytu w szpitalu to ok. 3000 zł. Złamana noga uszczupli Twój portfel o ok. 40 000 złotych, a pierwsza pomoc na stoku wyniesie Cię ok. 1000 zł.
  • Czechy: Doba pobytu w szpitalu to ok. 900 zł – ale tylko jeśli trafisz do placówki publicznej. Pobyt w placówce prywatnej to koszt nawet 2 000złotych. Kolejne 200 euro zapłacisz za zwiezienie ze stoku skuterem. Koszt akcji ratunkowej w górach to ok. 5000 zł, ale trzeba pamiętać także o transporcie i opiece medycznej – to kolejne koszty.
  • Francja: Tu za wizytę ambulatoryjną zapłacisz ok. 200 euro (860 zł), a doba w szpitalu wyniesie Cię 1500 euro (6450 zł). Przelot helikopterem to nawet 1400-2300 euro (6-10 tys. złotych). Co niezwykle ważne, nawet jeśli posiadasz kartę EKUZ, to Twój pobyt w publicznym szpitalu nie będzie darmowy – EKUZ pokryje maksymalnie 85% wszystkich kosztów związanych ze zdarzeniem.[2]  

Argument nr 3 
Ile kosztuje transport helikopterem, czyli co w sytuacji, kiedy zgubisz się w górach?

Wyobraź sobie, że wraz z rodziną znajdujesz się w zasypanym śniegiem ośrodku. Jest ciemno, zimno i absolutnie nie wiecie, kiedy ktoś po was przyleci. Albo pomyśl, że Twój syn nie wrócił jeszcze ze stoku – a jest już bardzo późno. Nie odbiera i nie możesz się z nim skontaktować. Takie scenariusze dla niektórych brzmią jak wyjęte z filmu, ale niestety są jak najbardziej realne. W górach pogoda zmienia się w mgnieniu oka, a mniej doświadczone osoby mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie z powodu kilku sekund nieuwagi.

Dlatego ubezpieczenie narciarskie musi zapewnić Tobie i wszystkim ubezpieczonym towarzyszom podróży organizację akcji poszukiwawczej. W Avivie limit kosztów akcji stanowi 20% sumy ubezpieczenia. Warto zatem rozsądnie dobrać pakiet. Zwykle cena takiej usługi w Europie to nawet 10-15 tysięcy euro (43-65 tys. złotych). 

Argument nr 4 
Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego

Skompletowanie wysokiej jakości sprzętu narciarskiego nie należy do najtańszych. Koszt samych nart to nawet 2-3 tysiące złotych[3]. A przecież to dopiero początek – buty, kijki, kask, gogle… Razem może uzbierać się dość imponująca suma. Szkoda byłoby, gdyby podczas ferii zimowych coś się naszemu sprzętowi stało. Narty i dodatkowe przyrządy mogą zostać skradzione z naszego bagażnika, przechowalni sprzętu lub nawet z naszego pokoju hotelowego. Chociaż można go zabezpieczyć, jeśli nie będziemy uważni, ktoś z łatwością to wykorzysta..

Ubezpieczając się na czas podróży w Avivie możesz wybrać dodatkowe opcje stworzone z myślą o narciarzach i snowboardzistach. Jeśli Twój sprzęt zostanie skradziony, wypłacimy Ci odszkodowanie w wysokości nawet 5000 zł.

Argument nr 5
Kradzież bagażu – może przytrafić się także Tobie!

Bagaże gubią się na lotniskach, zostają pomylone albo skradzione. Co roku ginie ok. 40 mln sztuk bagażu, według statystyk SITA World Tracer na 1000 pasażerów przypada 9 sztuk walizek-widmo.[4] To koszmar każdych wakacji. Nagle okazuje się, że nie masz ubrań, kosmetyków, obuwia i suszarki do włosów. Zamiast więc cieszyć się urlopem, wybierasz się na długie i niestety drogie zakupy w zagranicznych sklepach. Jak się przed tym uchronić? Cóż, oprócz zamknięcia, podpisania i trzymania walizki w zasięgu wzroku, możesz swój bagaż ubezpieczyć. Ubezpieczenie bagażu to tak naprawdę standardowa już dzisiaj praktyka i trudno sobie wyobrazić, że ktoś udaje się na urlop zabierając ze sobą sporo wartościowych rzeczy (jak strój do jazdy narciarskiej z wyższej półki) bez zakupienia ubezpieczenia podróżnego. Polisa podróżna pozwoli objąć ochroną także Twój bagaż. Zaznacz opcję dotyczącą bagażu, a ubezpieczyciel wypłaci Ci nawet 5000 złotych, jeśli Twoja walizka zostanie skradziona.

Argument nr 6
OC dla narciarzy – ile możesz zapłacić, gdy spowodujesz wypadek?

Skręcenie sobie kostki na stoku, a spowodowanie wypadku podczas jazdy to inna para nart. Tym bardziej, jeśli spędzamy ferie w zagranicznym kurorcie, gdzie odpoczywa także wielu turystów z Europy Zachodniej. Wyobraźmy sobie taką sytuację – Twoje dziecko, które dopiero uczy się jazdy, przez przypadek wjeżdża w turystkę z Niemiec. Niestety, Pani wymaga pomocy lekarza, przewiezienia do szpitala i zabiegu. Dodatkowo zniszczeniu uległy jej narty i kurtka. Po powrocie z wakacji przez 2 miesiące nie była zdolna do pracy.

Policzmy to szybko: przyjazd karetki, wizyta w szpitalu i zabieg to ok. 25 000 zł, zniszczony sprzęt dodatkowe 5 tysięcy. Pani zarabia 4 tysiące euro miesięcznie, czyli jakieś 16 000 złotych[5], a pracować nie mogła przez dwa miesiące. Odszkodowanie w ramach niezdolności wyniesie więc 32 tysiące złotych. Wszystko razem daje 62 tysiące złotych. Taki rachunek zostanie oczywiście wysłany do Ciebie.

Kto za to zapłaci? Ty albo Twój ubezpieczyciel. Wszystko zależy od tego, czy zaopatrzyłeś się w ubezpieczenie OC. Wykupując ubezpieczenie dla narciarzy w Avivie masz pewność, że pokryjemy koszty OC w wysokości do 200 000 złotych. Ubezpieczenie za granicą powinno nie tylko chronić Ciebie i Twoich najbliższych, lecz także osoby postronne. Wszelkie koszty są bowiem po Twojej stronie.

Argument nr 7
Europejska Karta Zdrowia – co obejmuje? Jedynie podstawowe usługi!

Zapewne słyszałeś o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli tak zwanej EKUZ, wydawanej bezpłatnie przez NFZ. Do czego uprawnia? W głównej mierze to leczenia - na zasadach, którym podlegają mieszkańcy danego kraju. Karta EKUZ obowiązuje mieszkańców wspólnoty europejskiej, a także takich krajów jak Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Chorwacja. Ale czy EKUZ pomoże nam w każdej sytuacji? Niestety nie. Jej zakres jest dość podstawowy i sam NFZ gorąco zachęca do dodatkowego wykupywania ubezpieczenia zdrowotnego. Czego w takim razie nie pokryje EKUZ, a z czym poradzi sobie Twoje ubezpieczenie turystyczne?

  • EKUZ nie pokryje kosztów przejazdu karetką,
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zwolni Cię także z opłaty za transport medyczny do Polski (a jest to koszt nawet kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy, w zależności od kraju),
  • EKUZ nie zwolni Cię z kosztów opieki medycznej w prywatnym szpitalu – a trafisz tam, jeśli tak zdecyduje kierowca ambulansu albo jeśli wypadek wydarzy się poza godzinami pracy szpitala publicznego,
  • EKUZ nie zapewnia ubezpieczenia bagażu.

Czy warto posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w portfelu? Jak najbardziej! Ale czy warto polegać wyłącznie na niej? Zdecydowanie nie. Niezbędna jest polisa turystyczna.

Argument nr 8
Uprawiasz sporty ekstremalne? Rozszerz ubezpieczenie o sporty wysokiego ryzyka

Choć jazda na nartach czy snowboardzie często prowadzi do kontuzji, to w górach uprawiać można o wiele bardziej ekstremalne aktywności. Fanów adrenaliny przybywa i coraz więcej osób decyduje się na górskie wspinaczki i inne kontuzjogenne sporty zimowe. Jeśli jesteś jedną z takich osób, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak istotną kwestią jest bezpieczeństwo i posiadanie planu B – również finansowego. Dlatego teraz w Avivie możesz rozszerzyć swoje ubezpieczenie turystyczne o uprawianie sportów wysokiego ryzyka i nie martwić się, gdy coś wymknie się spod kontroli. 

Argument nr 9
Dobre ubezpieczenie turystyczne dba także o Twój dom, gdy Ciebie w nim nie ma!

W Avivie ubezpieczenie turystyczne obejmuje także ochronę Twojego domu i mieszkania podczas wyjazdu. Martwisz się, że pod Twoją nieobecność zaleje Cię sąsiad albo że zostaniesz okradziony? Okazuje się, że wystarczy ubezpieczenie podróżne, abyś mógł w pełni cieszyć się wyjazdem, bez zamartwiania się, czy po Twoim powrocie wszystko będzie w porządku. Nawet jeśli coś się stanie, z ubezpieczeniem turystycznym Avivy sprawy błyskawicznie wrócą do normy. 

Argument nr 10
MojaAviva – szybko i wygodnie. Ubezpiecz się online i zgarnij zniżkę!

Jeśli zakup ubezpieczenia turystycznego kojarzy Ci się z wycieczką do agenta i toną dokumentów do wypełnienia, to uspokajamy – teraz możesz zrobić to szybko i wygodnie siedząc przed komputerem, a nawet korzystając z telefonu. Ubezpieczenie turystyczne online jest dostępne 24 godziny na dobę z dowolnego urządzenia. Sam proces nie wymaga spotkania z przedstawicielem firmy, a nawet Twojego podpisu! Wszystkie dokumenty, w tym polisę, dostaniesz na maila, a samo ubezpieczenie może działać już dzień po dokonaniu wpłaty na konto. Pojechałeś na urlop, ale zapomniałeś o ubezpieczeniu na wyjazd? Teraz możesz je wykupić także będąc już za granicą! Polisa turystyczna obowiązywać będzie najwcześniej po trzech dniach od dokonania wpłaty.

Nie lubisz przepłacać? Absolutnie Cię rozumiemy! Dlatego teraz możesz dostać zniżkę na ubezpieczenie turystyczne. Wystarczy, że ubezpieczysz się poprzez nasz serwis online MojaAviva. 

[1] http://www.finanse.egospodarka.pl/138327,Wyjazd-na-narty-kto-i-ile-placi-za-wypadek-na-stoku,1,63,1.html[1] http://www.finanse.egospodarka.pl/138327,Wyjazd-na-narty-kto-i-ile-placi-za-wypadek-na-stoku,1,63,1.htm

[2] Dane pochodzą od firmy Europ Assistance.

[3] https://aktywne.trojmiasto.pl/Ile-kosztuje-wlasny-sprzet-narciarski-n120479.html

[4] http://smart-jet.pl/blog/rejsowe-linie-lotnicze-gubia-co-roku-miliony-bagazy/

[5] http://www.finanse.egospodarka.pl/138327,Wyjazd-na-narty-kto-i-ile-placi-za-wypadek-na-stoku,1,63,1.html

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę

1Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.