Ubezpieczenie do pracy za granicą

jak wybrać?

Rozważasz wyjazd z kraju w celach zarobkowych? Ubezpieczenie do pracy za granicą to jedna z kluczowych kwestii, o które należy zadbać.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec 2017 roku za granicą przebywało 2,54 mln Polaków. Najczęstsze kierunki w poszukiwaniu pracy za granicą to Wielka Brytania (793 tys.), Niemcy (703 tys.), Holandia (120 tys.) oraz Irlandia (112 tys.). Wyjeżdżamy głównie w poszukiwaniu lepszej pracy – czasem na stałe, a czasem tylko na kilka miesięcy. Ogromną popularnością wciąż cieszą się sezonowe wyjazdy w okresie letnim. We wszystkich tych przypadkach warto pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu.

Spis treści:

  1. Ubezpieczenie do pracy za granicą – dlaczego jest tak ważne? 
  2. Ubezpieczenie zdrowotne a praca za granicą – na co warto zwrócić uwagę?   
  3. Ubezpieczenie na wyjazd do pracy za granicę – czy jest konieczne?      
  4. Praca za granicą a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce  

Ubezpieczenie do pracy za granicą – dlaczego jest tak ważne?    

Praca za granicą to dla wielu Polaków wciąż interesująca opcja – płace na Zachodzie są nieporównywalnie wyższe. Wielu decyduje się na wyjazd na stałe, ale niektórym wystarczy kilkumiesięczny wyjazd, na przykład podczas lata. W takich przypadkach niezbędne będzie ubezpieczenie do pracy za granicą.

Dlaczego prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą jest takie ważne? Bo tak jak i wynagrodzenia, koszty opieki zdrowotnej za granicą potrafią być niezwykle wysokie. Dlatego jeśli chcemy zarobić, a nie się zadłużyć, przed wyjazdem wykupmy ubezpieczenie podróżne rozszerzone o pracę za granicą.

ubezpieczenie do pracy za granicą

Ubezpieczenie zdrowotne a praca za granicą – na co warto zwrócić uwagę?   

Skoro mamy ubezpieczenie w kraju, potrzebne nam także ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Praca za granicą może bowiem w jednej chwili zamienić się ze źródła dochodu w źródło sporego długu. Po jakie ubezpieczenie do pracy za granicą warto sięgnąć?

Wyjeżdżając za granicę, ubezpieczamy podróż, jednak w przypadku wyjazdu wypoczynkowego wystarczy nam podstawowa wersja ubezpieczenia. Jednak jeśli decydujemy się na pracę za granicą, powinniśmy pamiętać o rozszerzeniu swojej polisy podróżnej o dodatkowe ubezpieczenie do pracy za granicą. Zdarzenia związane ze świadczeniem pracy nie są w standardowym zakresie ubezpieczenia turystycznego, więc zwykła polisa może nam nie wystarczyć.

Aby móc skorzystać z ubezpieczenia w pracy za granicą, niezbędne są opcje dodatkowe ubezpieczenia turystycznego. Taka rozbudowana polisa pokryje koszty leczenia, jeśli do wypadku dojdzie w trakcie wykonywania pracy. To jednak nie wszystko. Ponieważ rozszerzenie jest częścią ubezpieczenia turystycznego, przysługują nam także korzyści wynikające z podstawy – a więc ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance oraz ubezpieczenie OC, które będzie nas chroniło w sytuacjach niezwiązanych z pracą.

Wszystkich zainteresowanych kupnem najlepszego ubezpieczenia na podróż zachęcamy do sięgnięcia po inne nasze blogowe teksty, z których można dowiedzieć się, jak działa ubezpieczenie turystyczne, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne oraz co powinno zawierać ubezpieczenie podróżne.

Ubezpieczenie na wyjazd do pracy za granicę – czy jest konieczne?       

Na wyjazd do pracy za granicę możemy wyposażyć się jedynie w kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa jednak jedynie koszty podstawowych usług medycznych.

Posiadając kartę EKUZ, będziemy traktowani tak, jak lokalni mieszkańcy, więc jeśli za dany zabieg czy usługę w danym kraju płaci pacjent, zapłacimy i my.

Karta EKUZ nie pokrywa leczenia dentystycznego, złamanej ręki, transportu karetką, a w niektórych krajach nawet wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Dlatego ubezpieczenie na wyjazd za granicę jest konieczne, zwłaszcza, jeśli wykonujemy tak zwaną „ciężką pracę fizyczną”. Czym ona jest? 

Ciężka praca fizyczna to wykonywanie, bez względu na podstawę prawną, przez Ubezpieczonego następujących fizycznych czynności w celu zarobkowym: prace spawalnicze, prace remontowo – budowlane, prace wykonywane na wysokościach powyżej 3 metrów, prace podziemne, prace przy urządzeniach elektrycznych wysokiego napięcia, na platformach wiertniczych, prace w przemyśle budowlanym, hutniczym, stoczniowym, statkach dalekomorskich, trawlerach, statkach – przetwórniach, prace związane ze ścinką i obróbką drewna.[1]

Praca za granicą a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce  

Jak wygląda sytuacja pracy za granicą a ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce? Czy wystarczy, że jesteśmy ubezpieczeni w kraju, którego obywatelem jesteśmy? Niestety nie. Owszem, ubezpieczenie zdrowotne w Polsce pozwala nam na uzyskanie karty EKUZ, ale jak wspomnieliśmy, jej zakres działania jest mocno ograniczony. Dlatego jeśli chcemy czuć się bezpiecznie, ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem o ubezpieczenie pracy za granicą jest koniecznością.

[1] Ogólne Warunki Ubezpieczenia Twoja Podróż 3/2020

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po znizkę 15%*

*Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.