Ubezpieczenie do pracy za granicą

jak wybrać?

Według Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec 2017 roku za granicą przebywało 2,54 mln Polaków. Najczęstsze kierunki w poszukiwaniu pracy za granicą to Wielka Brytania (793 tys.), Niemcy (703 tys.), Holandia (120 tys.) oraz Irlandia (112 tys.). Wyjeżdżamy głównie w poszukiwaniu lepszej pracy – czasem na stałe, a czasem tylko na kilka miesięcy. Ogromną popularnością wciąż cieszą się sezonowe wyjazdy w okresie letnim. We wszystkich tych przypadkach warto pamiętać o ubezpieczeniu do pracy za granicą.

Ubezpieczenie do pracy za granicą – dlaczego jest tak ważne?    

Praca za granicą to dla wielu Polaków wciąż interesująca opcja – płace na zachodzie są nieporównywalnie wyższe. Wielu decyduje się na wyjazd na stałe, ale niektórym wystarczy kilkumiesięczny wyjazd, na przykład podczas lata. W takich przypadkach niezbędne będzie ubezpieczenie do pracy za granicą. Dlaczego prywatne ubezpieczenie za granicą jest takie ważne? Bo tak jak i wynagrodzenia, koszty opieki zdrowotnej za granicą potrafią być niezwykle wysokie. Dlatego jeśli chcemy zarobić, a nie się zadłużyć, przed wyjazdem wykupmy ubezpieczenie podróżne rozszerzone o pracę za granicą.

Ubezpieczenie zdrowotne a praca za granicą – na co warto zwrócić uwagę?   

Skoro mamy ubezpieczenie w kraju, potrzebne nam także ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Praca za granicą może bowiem w jednej chwili zamienić się ze źródła dochodu w źródło sporego długu. Po jakie ubezpieczenie do pracy za granicą warto sięgnąć?

Wyjeżdżając za granicę ubezpieczamy podróż, jednak w przypadku wyjazdu wypoczynkowego wystarczy nam podstawowa wersja ubezpieczenia. Jednak jeśli decydujemy się na pracę za granicą, powinniśmy pamiętać o rozszerzeniu swojej polisy podróżnej. Zdarzenia związane ze świadczeniem pracy nie są w standardowym zakresie ubezpieczenia turystycznego, więc zwykła polisa może nam nie wystarczyć.

Aby móc skorzystać z ubezpieczenia w pracy za granicą, niezbędne są opcje dodatkowe ubezpieczenia turystycznego. Taka rozbudowana polisa pokryje koszty leczenia, jeśli do wypadku dojdzie w trakcie wykonywania pracy. To jednak nie wszystko. Ponieważ rozszerzenie jest częścią ubezpieczenia turystycznego, przysługują nam także korzyści wynikające z podstawy – a więc ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance oraz ubezpieczenie OC, które będzie nas chroniło w sytuacjach niezwiązanych z pracą.

Wszystkich zainteresowanych kupnem najlepszego ubezpieczenia na podróż zachęcamy do sięgnięcia po inne nasze blogowe teksty, z których można dowiedzieć się jak działa ubezpieczenie turystyczne, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne oraz co powinno zawierać ubezpieczenie podróżne.

Ubezpieczenie na wyjazd do pracy za granicę – czy jest konieczne?       

Na wyjazd do pracy za granicę możemy wyposażyć się jedynie w kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa jednak jedynie koszty podstawowych usług medycznych. Posiadając kartę EKUZ będziemy traktowani tak, jak lokalni mieszkańcy, więc jeśli za dany zabieg czy usługę w danym kraju płaci pacjent, zapłacimy i my. Karta EKUZ nie pokrywa leczenia dentystycznego, złamanej ręki, transportu karetką, a w niektórych krajach nawet wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Dlatego ubezpieczenie na wyjazd za granicę jest konieczne, zwłaszcza, jeśli wykonujemy tak zwaną „ciężką pracę fizyczną”. Czym ona jest? To:

wykonywanie, bez względu na podstawę prawną, przez Ubezpieczonego następujących fizycznych czynności w celu zarobkowym: prace spawalnicze, prace remontowo – budowlane, prace wykonywane na wysokościach powyżej 3 metrów, prace podziemne, prace przy urządzeniach elektrycznych wysokiego napięcia, na platformach wiertniczych, prace w przemyśle budowlanym, hutniczym, stoczniowym, statkach dalekomorskich, trawlerach, statkach – przetwórniach, prace związane ze ścinką i obróbką drewna;”[1]

Praca za granicą a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce  

Jak wygląda sytuacja pracy za granicą a ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce? Czy wystarczy, że jesteśmy ubezpieczeni w kraju, którego obywatelem jesteśmy? Niestety nie. Owszem, ubezpieczenie zdrowotne w Polsce pozwala nam na uzyskanie karty EKUZ, ale jak wspomnieliśmy, jej zakres działania jest mocno ograniczony. Dlatego jeśli chcemy czuć się bezpiecznie, ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem o ubezpieczenie pracy za granicą jest koniecznością.

[1] Ogólne Warunki Ubezpieczenia Twoja Podróż 2/2020

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po znizkę 15%*

*Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.