Ubezpieczenie bagażu - dlaczego warto je mieć?

Problem z bagażem może przydarzyć się każdemu. Według raportu SITA, na lotniskach w 2017 roku doszło do nieprawidłowości w przypadku aż 22,7 mln sztuk bagażu. To ok. 5,57 walizek na każde 1000 podróżujących osób. Przyjmując, że samoloty popularnych w Polsce linii lotniczych mają ok. 200 miejsc, oznacza to, że przynajmniej jedna osoba podczas każdego lotu może skończyć podróż bez bagażu. Niektóre zostały zgubione, inne skradzione, a jeszcze inne – zniszczone. Co możemy zrobić, aby taka sytuacja nie zniszczyła nam urlopu? Najpewniejszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia turystycznego, które obejmuje ubezpieczenie bagażu w podróży.

Odszkodowanie za skradziony bagaż

Podczas podróży bagaż może zostać zniszczony, skradziony, zgubiony, albo jego dostarczenie może być opóźnione. Raport SITA World Tracer pokazuje, że spośród wspomnianych 22,7 mln bagaży, 78% z nich zostało dostarczonych z opóźnieniem, 11% zostało uszkodzonych, a 5% po prostu zniknęło – zostało skradzione albo zagubione[1]. Najbardziej narażone są walizki osób, które podczas podróży mają przesiadkę. Nieprawidłowości dotyczą aż 10,67 milionów toreb, które miały być przewiezione z jednego luku bagażowego do drugiego. 

W takich sytuacjach warto posiadać ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem bagażu. Dobre ubezpieczenie bagażu to odszkodowanie wypłacane w takich sytuacjach, jak:

  • Opóźnienie bagażu – wylądowaliście, a Twojej walizki nie ma. Pojawia się dopiero po wielu godzinach, czasem po kilku dniach. W tym czasie byłeś zmuszony do zakupu na miejscu artykułów pierwszej potrzeby. Zachowaj potwierdzenie tych wydatków, a Aviva zwróci Ci ich koszt do równowartości 200 euro. Ubezpieczenie związane z opóźnieniem bagażu działa tylko w przypadku podróży zagranicznej i opóźnienia w dostarczeniu bagażu o przynajmniej 3 godziny.
  • Zniszczenie bagażu – jeśli Twój bagaż uległ całkowitemu zniszczeniu, czy to z powodu nieodpowiedniego obchodzenia się z nim na lotnisku, czy to zdarzenia losowego (jak na przykład pożar albo powódź), otrzymasz odszkodowanie do wysokości sumy ubezpieczenia, którą wybierasz podczas zakupu polisy. Jeśli zniszczeniu uległa tylko walizka lub torba – otrzymasz do 10% wartości sumy ubezpieczenia za zniszczenie.
  • Kradzież bagażu – odszkodowanie przysługuje Ci w sytuacji, kiedy Twój bagaż zostanie skradziony np. z przechowalni, hotelu, albo bagażnika zamkniętego samochodu.

Ochroną można też objąć profesjonalny sprzęt sportowy. Jeśli podczas lotu przepadnie, Aviva pokryje wynajem sprzętu przez 7 dni (do 1000 zł) na miejscu. Aby ochrona zadziałała, do polisy należy dobrać ryzyko sportowe.

Ubezpieczenie bagażu w podróży na wypadek jego kradzieży zadziała wtedy, gdy:

  • bagaż będzie pod opieką przewoźnika,
  • oddasz walizkę do przechowalni,
  • bagaż zostanie skradziony z miejsca twojego zakwaterowania (jeśli pomieszczenie będzie zamknięte na klucz),
  • Twoja walizka będzie się znajdować w zamkniętym bagażniku,
  • bagaż zostanie skradziony z zamkniętej przyczepy kempingowej albo kajuty.

Co zrobić, jeśli Twój bagaż został skradziony? Aby otrzymać odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia bagażu, pamiętaj o następujących krokach.

1.       Zgłoś kradzież na policję i zachowaj protokół potwierdzający przyjęcie zgłoszenia.

2.       Kradzież zgłoś także przewoźnikowi lub kierownikowi miejsca, w którym jesteś zakwaterowany – w zależności od tego, kiedy i gdzie doszło do kradzieży. Od nich także uzyskaj dokument potwierdzający zajście.

3.       Zgłoś się do swojego ubezpieczyciela. W Avivie masz na to aż 7 dni po powrocie do Polski. Pamiętaj, aby jak najdokładniej opisać utracone przedmioty. Pomoże to oszacować ich wartość.

Co w sytuacji zniszczenia bagażu?             

Jak działa ubezpieczenie turystyczne z ochroną bagażu, jeśli dojdzie do zniszczenia walizek? Postępowanie w takiej sytuacji jest dość podobne, jak przy kradzieży. O zniszczeniu bagażu powiadom przewoźnika lub kierownika miejsca, w którym się zatrzymałeś. Ważne jest uzyskanie potwierdzenia tego faktu z dokładnym opisem, co i w jakim stopniu oraz w jaki sposób zostało zniszczone. Jeśli do zniszczenia doszło w wyniku jakiejś katastrofy naturalnej, na przykład pożaru, powodzi albo trzęsienia ziemi, uzyskaj u miejscowych władz dokument potwierdzający zaistnienie takiej sytuacji. Następnie zgłoś szkodę do ubezpieczyciela.

Ubezpieczając swój bagaż oraz wybierając sumę ubezpieczenia, pomyśl o tym, jakie rzeczy będziesz miał w swojej walizce – ich wartość powinna być odzwierciedlona w wybranej przez Ciebie sumie ubezpieczenia. W przypadku zniszczenia bagażu, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za zniszczoną zawartość walizki. Zwróć uwagę, że za zniszczenie jedynie walizki (lub innego „opakowania” Twoich rzeczy), otrzymasz do 10% wartości sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie bagażu w podróży nie zapobiegnie wszystkim przykrym sytuacjom, które mogą Cię spotkać w czasie podróży, jednak pomoże skutecznie złagodzić nieprzyjemne skutki kradzieży czy zniszczenia bagażu. Dobre ubezpieczenie bagażu pomoże Ci, kiedy utracisz przydatne i ważne przedmioty. Pamiętaj jednak, aby dbać o to, aby do takich sytuacji w ogóle nie dochodziło. Pilnuj swojego bagażu, nie zostawiaj go niezabezpieczonego i nie powierzaj go opiece przypadkowych, nieznanych Ci osób.

[1] https://www.avianews.com/wp-content/uploads/2018/04/baggage-report-2018.pdf

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po znizkę 15%*

*Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.