Odszkodowanie za odwołanie wycieczki? Tylko w Avivie

Wypadki chodzą po ludziach i chociaż nie można ich uniknąć, to można się na ich okoliczność ubezpieczyć. Jeśli wybierasz się na wyjazd, to sięgasz po ubezpieczenie turystyczne. To oczywiste – odpowiednie ubezpieczenie podróżne pokryje koszty leczenia na granicą, zapłaci za Twój skradziony bagaż a nawet opłaci koszt akcji ratunkowej w górach. Ale co w sytuacji, kiedy do wyjazdu wcale nie dojdzie? Czy rezygnując z podróży możesz liczyć na odszkodowanie?

Odszkodowanie za odwołaną wycieczkę – komu się należy?

Zacznijmy od sytuacji, gdy następuje odwołanie wycieczki przez organizatora. Odwołanie wycieczki przez biuro podróży może nastąpić z różnych przyczyn. Najczęstsze to katastrofa naturalna (trzęsienie ziemi, powódź, rozległe pożary) oraz wybuch konfliktu zbrojnego. Ale według nowej ustawy o imprezach turystycznych z lipca 2018 roku, organizator jest zobowiązany zwrócić koszty wyjazdu, który się nie odbył również wtedy, gdy sami zrezygnujemy z wyjazdu właśnie ze względu na te powody. Jeśli np. w miejscu docelowym doszło do ataku terrorystycznego i nie chcemy z tego powodu tam się udać, możemy złożyć odpowiednie oświadczenie, a biuro podróży ma 14 dnia na zwrot wpłaconych przez nas pieniędzy. Jest to więc odwołanie wycieczki z powodu siły wyższej. Ale czy możemy odzyskać pieniądze, jeśli to my odwołamy udział w wyjeździe? Czy możemy liczyć na zwrot kosztów także wtedy, gdy musimy zrezygnować z wyjazdu z powodu innych, niespodziewanych wypadków, jak złamana noga czy kradzież wizy? Tak, pod warunkiem, że mamy wykupione odpowiednie ubezpieczenie turystyczneubezpieczenie z dodatkowymi opcjami.

Wybierasz się w podróż i szukasz kompleksowych informacji na temat ubezpieczeń turystycznych? Sprawdź inne teksty na naszym blogu i dowiedz się jak działa ubezpieczenie turystyczne, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na podróż oraz co obejmuje polisa podróżna.

Przeczytaj także nasz poradnik podróżnika, odkryj na jakie 5 elementów ubezpieczenia warto zwrócić uwagę, a jeśli wybierasz się w góry, koniecznie dowiedz się, jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty zapewni Ci maksimum bezpieczeństwa.

Rezygnacja z podróży – dlaczego warto korzystać z ubezpieczenia podróżnego?

Czy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji jest opłacalne? Tak – wystarczy uświadomić sobie, w jaki sposób biura podróży konstruują umowy. Jeśli zrezygnujesz z wyjazdu, np. z powodu choroby najbliższej Ci osoby, operator, jeśli w umowie istnieje taki zapis, zwróci Ci część poniesionych kosztów. Dlaczego tylko część? Ponieważ potrącona zostanie kwota definiowana jako „faktycznie poniesione przez biuro koszty”.[1] W zależności od tego na jakim etapie przygotowań do wyjazdu z niego zrezygnujesz, otrzymasz mniejszą lub większą część swoich pieniędzy. Ogólna zasada jest taka, że im później to zrobisz, tym mniej uda Ci się odzyskać. Chyba, że posiadasz ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży zapewnia nam bowiem zwrot nie części, ale pełnej kwoty, jaką zostałeś obciążony przez organizatora podróży w związku z odwołaniem udziału.

Rezygnacja z wycieczki – jak uniknąć kosztów?      

W jakich sytuacjach ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu może się przydać? Zobaczmy, w jakich sytuacjach ubezpieczenie turystyczne w Avivie będzie pomocne[i]:

·         Rezygnacja z wycieczki z powodu choroby. Ty albo osoba, z którą wykupiłeś ubezpieczenie, zachorowaliście? Jeśli któreś z was musi spędzić w szpitalu co najmniej 3 dni i nie może uczestniczyć w wycieczce (albo jesteście zmuszeni wcześniej z niej wrócić z tego powodu), pokryjemy koszty, którymi obciąży Was organizator.

·         Rezygnacja z wycieczki z powodu choroby bliskiej osoby. Jeśli Ty albo osoba, z którą podróżujesz, musicie natychmiast wrócić do kraju, ponieważ ktoś z bliskich miał wypadek albo ciężko zachorował i wymaga to waszej obecności, pokryjemy koszty, które nałoży na Ciebie organizator wycieczki.

·         Silny wiatr zerwał dach Twojego domu, grad zniszczył szyby w oknach, doszło do spięcia instalacji i w domu wybuchł pożar? Musisz natychmiast wracać?  Także w tym przypadku pokryjemy koszty wyjazdu, w którym nie mogłeś wziąć udziału.

·         Rezygnacja z wycieczki zagranicznej i otrzymanie zwrotu poniesionych kosztów przysługiwać Ci będzie także wtedy, gdy otrzymasz wezwanie od organów administracyjnych, np. z sądu i termin stawienia się będzie zbieżny z datą wyjazdu.

·         Straciłeś paszport, dowód osobisty albo wizę tuż przed wyjazdem i nie jesteś w stanie wyrobić sobie nowych dokumentów? Nie martw się, pokryjemy koszty wyjazdu, w którym nie wziąłeś udziału.

Kupiłeś wycieczkę, a w międzyczasie znalazłeś nową pracę. Brzmi fantastycznie? Ale co jeśli Twój nowy pracodawca każe Ci się pojawić w pracy wtedy, kiedy masz zaplanowany wyjazd? Również w takim wypadku pokryjemy koszty wycieczki.

[1] https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/886733,mozna-odzyskac-koszty-rezygnujac-z-wycieczki.html

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po znizkę 15%*

*Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.