Koszty leczenia za granicą

Ubezpieczenie turystyczne a karta EKUZ

Nasze wakacje nie zawsze przebiegają tak, jak sobie to wymarzyliśmy. Ważne jednak, aby dobrze się zabezpieczyć przed przykrymi niespodziankami. Jedną z nich jest konieczność skorzystania z pomocy medycznej za granicą. Nie dość, że wywraca to nasze wakacje do góry nogami, to zazwyczaj także sporo kosztuje. Choć wcale nie musi.      

Leczenie za granicą w ramach EKUZ – plusy i minusy     

Jednym ze sposobów zadbania o swoje zdrowie podczas urlopu i uniknięcia kosztów leczenia za granicą jest skorzystanie z tak zwanej karty EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument uprawniający nas do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w innym kraju. Karta działa na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Szwajcarii, na Islandii i w Księstwie Liechtensteinu.[i] Taką kartę otrzymamy w każdej wojewódzkiej placówce Narodowego Funduszu Zdrowia. Jej wydanie jest darmowe, wystarczy, że jesteśmy ubezpieczeni w ramach NFZ. Więcej na temat karty EKUZ przeczytać można w tekstach: Co daje karta EKUZ? Czy potrzebne Ci ubezpieczenie turystyczne? oraz Jak wyrobić kartę EKUZ? Czy karta EKUZ wystarczy?.

Jakie są plusy i minusy leczenia za granicą z w ramach EKUZ? O plusach już właściwie wspomnieliśmy – karta jest darmowa i działa w sporej części Europy, bardzo łatwo ją wyrobić i warto to zrobić, bo dzięki niej jesteśmy traktowani przez służbę zdrowia w danym kraju jak jego obywatele.

W jakich sytuacjach EKUZ nie zabezpieczy nas przed wydatkami na leczenie?

  • Karta EKUZ nie działa wszędzie. Jest to karta europejska, więc jeśli wybieramy się gdzieś dalej – na przykład do krajów Azji, USA, krajów Afryki, a nawet do Turcji, Tunezji czy Egiptu, to EKUZ nam się nie przyda.
  • Karta EKUZ nie będzie honorowana w każdej placówce. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na leczenie za granicą w ramach zagranicznego odpowiednika NFZ, a więc jedynie w publicznych placówkach zdrowia. Jeśli karetka zawiezie nas do niepublicznego ośrodka zdrowia, będziemy zmuszeni za wizytę i leczenie zapłacić.
  • Karta EKUZ gwarantuje nam ochronę zdrowia w formie, w której objęci są nią lokalni mieszkańcy. Dlatego jeśli w danym kraju pacjenci muszą za niektóre usługi płacić (np. przejazd karetką, usługę dentystyczną, założenie gipsu), my także za nie zapłacimy. Co więcej, w niektórych krajach pacjent musi zapłacić część kwoty za wizytę lekarską i w takim wypadku posiadacz karty EKUZ również będzie musiał zapłacić tę część.
  • Karta EKUZ ma ograniczony zakres działania. Uprawnia nas do podstawowej pomocy medycznej. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której konieczna będzie kilkudniowa hospitalizacja czy operacja, to poniesiemy dodatkowe koszty leczenia za granicą. A te potrafią być niezwykle wysokie. Za dobę spędzoną w szpitalu w Hiszpanii zapłacimy około 1 633 zł, w Grecji – około 1 412 zł, a w Chorwacji kwotę w okolicach 669 zł. Więcej na temat kosztów leczenia za granicą znajduje się w naszej infografice o kosztach leczenia na wakacjach.

Zabezpiecz się w kilka minut – ubezpieczenie turystyczne online                    

Jak więc zadbać o bezpłatne leczenie za granicą? Jedynym pewnym sposobem jest ubezpieczenie turystyczne. Działa ono w tych wszystkich obszarach, w których nie pomoże nam karta EKUZ. Pamiętajmy jednakże szczegóły każdej polisy ubezpieczeniowej zależą od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Na naszym blogu piszemy o tym, co obejmuje ubezpieczenie turystyczne, czym charakteryzuje się ubezpieczenie narciarskie oraz jak powinno wyglądać dobre ubezpieczenie na wyjazd do USA.

Do najważniejszych zalet ubezpieczenia turystycznego należą pokrycie kosztów leczenia za granicą, nawet do bardzo wysokich kwot, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Poza tym jednak zakup ubezpieczenia turystycznego jest po prostu wygoda.Ubezpieczenie turystyczne  w Avivie jest dostępne online i możemy wykupić je w każdym momencie i z każdego miejsca – także będąc już w podróży. Pamiętajmy jednak, że jeśli przebywamy już za granicą, polisa zacznie obowiązywać po 3 dniach od wpłaty składki.

[i] https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/informacje-ogolne        

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po znizkę 15%*

*Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.