Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za wakacje?

Właśnie wykupiłeś wymarzoną wycieczkę i cieszysz się na nadchodzący urlop. I słusznie, każdemu należy się odpoczynek! Ale czy myślałeś, co się stanie, jeśli Twój wyjazd nie dojdzie do skutku albo będziesz musiał wrócić do kraju przed końcem urlopu? Co wtedy z opłaconą wycieczką? Cóż, najprawdopodobniej nie otrzymasz zwrotu pieniędzy. Chyba, że zadbasz o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne – konieczność czy zbędny wydatek?

W maju 2017 roku IMAS International na zlecenie Towarzystwa Ubezpieczeń Europa zleciło badanie „Morze czy góry?”. Oprócz pytań o wyjazdowe preferencje, znalazły się tam także pytania dotyczące ubezpieczenia turystycznego. Okazuje się, że zakup ubezpieczenia na zagraniczny wyjazd deklaruje jedynie 35% ankietowanych.[1] A przecież to właśnie poza Polską ubezpieczenie podróżne jest szczególnie potrzebne i pomocne!

Co powinno zawierać ubezpieczenie na czas podróży? Dobre ubezpieczenie turystyczne zadba o nieplanowane wydatki.  Ubezpieczenie kosztów leczenia i pakiet assistance w podróży pozwolą uniknąć płacenia z własnej kieszeni za pobyt w szpitalu lub transport medyczny. Ważne jest wybranie odpowiedniej kwoty ubezpieczenia. O tym, ile potrafi kosztować urlop w górach przeczytasz w tekście Ubezpieczenie narciarskie - sprawdź, dlaczego warto. Akcja ratownicza w górach, transport śmigłowcem, ubezpieczenie drogiego sprzętu narciarskiego czy rozszerzenie o rekreacyjne uprawianie sportów… jeśli zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie na wyjazd na narty będzie odpowiednie, weź pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze.

Najlepsze ubezpieczenie podróżne reguluje nie tylko kwestie związane z kosztami leczenia. To także inne formy ochrony – pomoc przy następstwach nieszczęśliwych wypadków (NNW), ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (przydatne wtedy, gdy wyrządzisz komuś nieumyślnie szkodę i będziesz musiał pokryć koszty). Warto dokładnie sprawdzić wszystkie możliwe rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego i zabezpieczyć się na wypadek któregokolwiek z tych zdarzeń.

Ale czy ubezpieczenie na podróż zadziała także wtedy, gdy… do podróży w ogóle nie dojdzie?

Ubezpieczenie na wakacje – kiedy możesz starać się o odszkodowanie?

W związku z nową ustawą o imprezach turystycznych, która weszła w życie 1 lipca 2018 roku, zmieniły się niektóre przepisy dotyczące rezygnacji z udziału w wyjeździe. Jeśli w docelowym miejscu podróży dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń, takich które uniemożliwiają wypoczynek – np. trzęsienie ziemi czy wybuch wojny - otrzymasz zwrot pieniędzy. Jednak jeśli te nieprzewidziane okoliczności wystąpią po Twojej stronie i sam zrezygnujesz z wyjazdu, poniesiesz koszty, a te zależeć będą od decyzji przewoźnika.[2]

Ale czy masz wpływ na to, że tuż przed wyjazdem złamiesz nogę, stracisz swój paszport albo że w trakcie wycieczki dostaniesz wezwanie do sądu i będziesz musiał stawić się tam w trybie pilnym? Nie. Dlaczego więc płacić za coś, co nie jest zależne od Ciebie? Tym bardziej, że ubezpieczenie na wakacje może rozwiązać tego typu problemy. Możesz zdecydować się na rozszerzenie, dzięki któremu unikniesz kosztów, którymi zostałbyś obciążony przez biuro podróży w przypadku rezygnacji z wyjazdu. 

Odszkodowanie za odwołane wakacje w ramach ubezpieczenia turystycznego w Avivie zadziała wtedy, gdy Ty albo najbliższa Ci osoba rozchorujecie się tuż przed wyjazdem albo w trakcie. Jeśli ktoś bliski, kim musisz się zaopiekować, zachoruje w Polsce podczas Twojego wyjazdu i będziesz musiał wrócić – wtedy także pokryjemy koszty, którymi zostaniesz obciążony przez biuro podróży. Jeśli sąsiad zaleje Twoje mieszkanie albo huragan zerwie dach twojego domu tuż przed wyjazdem i będziesz musiał zostać – również pokryjemy koszty. Jeśli stracisz paszport, wizę, dowód osobisty lub inny dokument, bez którego nie możesz wyjechać i nie będziesz w stanie przed wyjazdem wyrobić nowego, ubezpieczenie także zadziała. Jeśli w końcu otrzymasz wezwanie z sądu z terminem pokrywającym się z datą Twojego urlopu, mając polisę nie będziesz musiał martwić się kosztami.

Przygotuj się przed podróżą – dowiedz się, co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne i sprawdź nasz poradnik podróżnika

Ubezpieczenie turystyczne online – MOJA AVIVA!

Jeśli cenisz sobie nie tylko bezpieczeństwo i spokój, lecz także wygodę, wybierz ubezpieczenie turystyczne online. Wykup ubezpieczenie turystyczne przez internet korzystając z konta MojaAviva i korzystaj z atrakcyjnych promocji i rabatów dostępnych wyłącznie dla klientów online.

Wybierasz się na wakacje i szukasz informacji na temat ubezpieczenia turystycznego? Zajrzyj na naszego bloga i przeczytaj inne teksty dotyczące ubezpieczenia podróżnego. Dowiedz się jak działa ubezpieczenie turystyczne, jak wybrać odpowiednią polisę na wyjazd i co obejmuje ubezpieczenie podróżne.


 

[1]https://polskatimes.pl/mniej-niz-polowa-polakow-kupuje-ubezpieczenie-turystyczne/ar/12188623

[2][ https://www.legalniewsieci.pl/aktualnosci/1-lipca-2018-r-wchodzi-w-zycie-nowa-ustawa-o-uslugach-turystycznych-2

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się i kup 20% taniej*

*Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.