Karta EKUZ i ubezpieczenie turystyczne - dlaczego warto je połączyć?

Wybierasz się na wakacje za granicę i zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych? Poszukując informacji, z pewnością trafiłeś na taki termin jak karta EKUZ. Czym jest Europejska karta zdrowia, co obejmuje i czy może zastąpić ubezpieczenie turystyczne?

Spis treści:

  1. Karta EKUZ – czym jest i co obejmuje?
  2. Co daje EKUZ?
  3. Jak wyrobić kartę EKUZ?
  4. Ile się czeka na kartę EKUZ?
  5. Czy EKUZ jest konieczny w podróży po Europie?
  6. Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – najważniejsze różnice
  7. Ubezpieczenie podróżne dla dziecka czy karta EKUZ? 
  8. Czy warto wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ – czym jest i co obejmuje?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, który uprawnia posiadacza do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz w kilku innych krajach: w Norwegii, Szwajcarii, na Islandii i w Księstwie Liechtensteinu.

Co daje EKUZ?

EKUZ zapewnia podróżującym możliwość korzystania z opieki medycznej na zasadach obowiązujących w kraju pobytu. Dokładne informacje, co obejmuje karta EKUZ w kraju, do którego się wybierasz, możesz sprawdzić na stronie NFZ.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

EKUZ może otrzymać każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ. Dokument wydawany jest nieodpłatnie w wojewódzkich placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia.[1]

Wniosek o kartę EKUZ można też złożyć online (również za pomocą profilu zaufanego ePUAP) i odebrać dokument osobiście w jednej z delegatur NFZ lub poprosić o doręczenie pocztą tradycyjną.

Ile się czeka na kartę EKUZ?

To zależy od formy złożenia wniosku. Jeśli udasz się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i złożysz wniosek na miejscu, karta EKUZ zostanie wydana od ręki. Jeśli zdecydujesz się na wniosek online i przesyłkę karty pocztą, cały proces może trwać od kilku do nawet 30 dni.

Dlatego jeśli planujesz podróż w ciągu miesiąca, najlepiej wybrać się do placówki NFZ osobiście.

Czy EKUZ jest konieczny w podróży po Europie?

Każda wyjeżdżająca osoba powinna posiadać swoją własną kartę EKUZ (i obowiązkowo mieć ją przy sobie podczas wyjazdu). To turystyczny niezbędnik w podróży po Europie. 

Nie chcesz polegać jedynie na karcie EKUZ? Szukasz informacji na temat ubezpieczeń turystycznych? Przeczytaj inne nasze blogowe teksty, z których dowiesz się jak działa ubezpieczenie turystyczne, jak wybrać ubezpieczenie podróżne i co powinno zawierać dobre ubezpieczenie na wyjazd.

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – najważniejsze różnice

co daje EKUZ

Omówiliśmy już pokrótce, co obejmuje EKUZ. Pora przybliżyć podstawowe różnice pomiędzy kartą EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego, choć rzeczywiście przydatna, pomoże nam jedynie w wąskim zakresie. EKUZ działa bowiem jedynie w publicznych ośrodkach zdrowia, które posiadają podpisaną umowę (odpowiadającą umowie NFZ-tu ze szpitalami w Polsce). Po drugie, karta EKUZ pozwala na korzystanie jedynie z podstawowych świadczeń zdrowotnych. W dodatku na zasadach, które obejmują mieszkańców danego kraju. Jeśli więc standardem w miejscu docelowym Twojego wyjazdu jest dopłacanie do konkretnych usług medycznych, Ty również będziesz musiał za nie zapłacić. Tak jak i za wiele innych rzeczy, których EKUZ nie obejmuje.

Ubezpieczenie za granicą powinno gwarantować spokój Tobie i Twoim najbliższym w różnych sytuacjach. Dobre ubezpieczenie turystyczne pokryje szereg usług i zabiegów, których nie przewiduje karta europejska. Ubezpieczenie podróżne za granicą powinno być także dostosowane do miejsca, do którego się wybierasz i zakresu pomocy, która może okazać się niezbędna. Na przykład jeśli jedziesz w góry, to mogą interesować Cię opcje dodatkowe ubezpieczenia turystycznego, takie jak koszty akcji ratunkowej w górach czy koszty transportu medycznego do Polski. Co więcej, w ramach ubezpieczenia na podróż możesz wykupić ochronę od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, ubezpieczenie OC czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu narciarskiego. Ubezpieczenie turystyczne zapewni więc o wiele szerszą i bardziej kompleksową ochronę niż karta EKUZ.

Przeczytaj nasz poradnik podróżnika i bądź bezpieczny podczas wyjazdu. Sprawdź, co obejmuje polisa turystyczna i jak powinno wyglądać dobre ubezpieczenie narciarskie.

Ubezpieczenie podróżne dla dziecka czy karta EKUZ? 

Czy karta EKUZ dla dziecka jest potrzebna? Tak, każda osoba wyjeżdżająca za granicę w Europie powinna mieć swoją własną kartę EKUZ. Kto podpisuje wniosek EKUZ dla dziecka? Oczywiście rodzic. Na wniosku o kartę EKUZ dla dziecka powinny więc znaleźć się zarówno dane dziecka, jak i rodzica/opiekuna. Ale jeśli wybierasz się za granicę z dzieckiem, tym bardziej uzupełnij kartę EKUZ ubezpieczeniem podróżnym. Jeśli Twoje dziecko dostanie nagle silnej gorączki, złamie sobie nogę podczas zabawy albo będzie potrzebowało natychmiastowej pomocy lekarskiej na stoku narciarskim, ubezpieczenie podróżne będzie niezastąpione.

Czy warto wyrobić kartę EKUZ?  

Mimo dość ograniczonego działania, tak. Przede wszystkim karta EKUZ umożliwia Ci skorzystanie z publicznej opieki zdrowotnej za granicą. To zapewne pierwszy dokument, o pokazanie którego zostaniesz poproszony.

Poza tym karta EKUZ jest bezpłatna i dostępna właściwie od ręki. Dlaczego więc nie zabrać jej ze sobą w podróż?

Źródła:

  1. https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/informacje-ogolne
  2. https://bezpiecznapodroz.org/2018/02/03/bezplatne-ubezpieczenie-karta-ekuz

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się i kup 20% taniej*

*Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.