Co daje karta EKUZ? Czy potrzebne Ci ubezpieczenie turystyczne?

Wybierasz się na wakacje za granicę i zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych? Poszukując informacji z pewnością trafiłeś na taki termin jak karta EKUZ. Czym jest EKUZ i czy może zastąpić ubezpieczenie turystyczne? A może sama karta EKUZ to za mało?

Karta EKUZ – co to takiego?

Karta EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument, który uprawnia posiadacza do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz w kilku innych krajach: w Norwegii, Szwajcarii, na Islandii i w Księstwie Liechtensteinu. Nie wiesz jak wyrobić kartę EKUZ? Może ją otrzymać każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ-tu. Dokument wydawany jest w wojewódzkich placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia od ręki i nieodpłatnie.[1] Każda wyjeżdżająca osoba powinna posiadać swoją własną kartę EKUZ. To turystyczny niezbędnik w każdej podróży po Europie – ale czy jedyny, jaki powinieneś ze sobą zabrać?

Nie chcesz polegać jedynie na karcie EKUZ? Szukasz informacji na temat ubezpieczeń turystycznych? Przeczytaj inne nasze blogowe teksty, z których dowiesz się jak działa ubezpieczenie turystyczne, jak wybrać ubezpieczenie podróżne i co powinno zawierać dobre ubezpieczenie na wyjazd.

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – najważniejsze różnice

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy kartą EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym? Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego, choć rzeczywiście przydatna, pomoże nam jedynie w wąskim zakresie. EKUZ działa bowiem jedynie w publicznych ośrodkach zdrowia, które posiadają podpisaną umowę (odpowiadającą umowie NFZ-tu ze szpitalami w Polsce). Po drugie, karta EKUZ pozwala na korzystanie jedynie z podstawowych świadczeń zdrowotnych. W dodatku na zasadach, które obejmują mieszkańców danego kraju. Jeśli więc standardem w miejscu docelowym Twojego wyjazdu jest dopłacanie do konkretnych usług medycznych, Ty również będziesz musiał za nie zapłacić. Tak jak i za wiele innych rzeczy, których EKUZ nie obejmuje.

Ubezpieczenie za granicą powinno gwarantować spokój Tobie i Twoim najbliższym w różnych sytuacjach. Dobre ubezpieczenie turystyczne pokryje szereg usług i zabiegów, których nie przewiduje karta europejska. Ubezpieczenie podróżne za granicą powinno być także dostosowane do miejsca, do którego się wybierasz i zakresu pomocy, która może okazać się niezbędna. Na przykład jeśli jedziesz w góry, to mogą interesować Cię opcje dodatkowe ubezpieczenia turystycznego, takie jak koszty akcji ratunkowej w górach czy koszty transportu medycznego do Polski. Co więcej, w ramach ubezpieczenia na podróż możesz wykupić ochronę od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, ubezpieczenie OC czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu narciarskiego. Ubezpieczenie turystyczne zapewni więc o wiele szerszą i bardziej kompleksową ochronę niż karta EKUZ.

Przeczytaj nasz poradnik podróżnika i bądź bezpieczny podczas wyjazdu. Sprawdź, co obejmuje polisa turystyczna i jak powinno wyglądać dobre ubezpieczenie narciarskie.

Jaki jest czas oczekiwania na kartę EKUZ?

Ile się czeka na kartę EKUZ? To zależy od formy złożenia wniosku. Jeśli udasz się do Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia i złożysz wniosek na miejscu, karta EKUZ zostanie wydana od ręki. Możesz także wysłać wniosek wraz z załącznikami w formie skanu mailem – wtedy kartę EKUZ otrzymasz pocztą.

Ubezpieczenie podróżne dla dziecka czy karta EKUZ? Podpowiadamy!

Czy karta EKUZ dla dziecka jest potrzebna? Tak, każda osoba wyjeżdżająca za granicę w Europie powinna mieć swoją własną kartę EKUZ. Kto podpisuje wniosek EKUZ dla dziecka? Oczywiście rodzic. Na wniosku o kartę EKUZ dla dziecka powinny więc znaleźć się zarówno dane dziecka, jak i rodzica/opiekuna. Ale jeśli wybierasz się za granicę z dzieckiem, tym bardziej uzupełnij kartę EKUZ ubezpieczeniem podróżnym. Jeśli Twoje dziecko dostanie nagle silnej gorączki, złamie sobie nogę podczas zabawy albo będzie potrzebowało natychmiastowej pomocy lekarskiej na stoku narciarskim, ubezpieczenie podróżne będzie niezastąpione.

Czy warto wyrobić kartę EKUZ?  

EKUZ – czy warto ją wyrabiać? Mimo dość ograniczonego działania, tak. Po pierwsze, karta EKUZ umożliwia Ci skorzystanie z publicznej opieki zdrowotnej za granicą. To zapewne pierwszy dokument, o pokazanie którego zostaniesz poproszony. Po drugie, karta EKUZ jest bezpłatna i dostępna właściwie od ręki. Dlaczego więc nie zabrać jej ze sobą w podróż?

Źródła:

  1. https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/informacje-ogolne
  2. https://bezpiecznapodroz.org/2018/02/03/bezplatne-ubezpieczenie-karta-ekuz