Jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Każdy wyjazd to wyzwanie organizacyjne. Musisz zaplanować wydatki, strategię pakowania walizek, a przede wszystkim plan całej podróży. Decydując się na taki wyjazd nie możesz zapomnieć o jeszcze jednym, niezwykle ważnym elemencie – o odpowiednim ubezpieczeniu. Pomoże Ci ono szybko uporać się z konsekwencjami przykrych, niespodziewanych zdarzeń. Podpowiadamy, jak działa ubezpieczenie turystyczne.

Wybierając się na urlop z dzieckiem, rodzinne wakacje marzeń czy egzotyczną wycieczkę z drugą połówką, spodziewasz się wyłącznie miłych wrażeń. Raczej nie myślisz wtedy o tym, co nieprzyjemnego może się wydarzyć. Trzeba jednak pamiętać, że nie na wszystkie zdarzenia masz wpływ. Na lotnisku może zaginąć Twój bagaż podróżny, podczas wypoczynku może dopaść Cię choroba albo może mieć miejsce wypadek, w którym odniesiesz obrażenia.

Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie podróżne?

W zależności od wybranego zakresu, ubezpieczenie turystyczne pomoże Ci w przeróżnych sytuacjach. Mogą to być drobne obrażenia powstałe w wyniku nieszczęśliwego wypadku (np. złamanie), mniej lub bardziej poważne operacje (wycięcie wyrostka robaczkowego, pomoc w razie chorób serca, udaru, itp.) albo niepożądane konsekwencje uprawiania sportów rekreacyjnych (złamania, zwichnięcia, itp.). Aby mieć pewność, że w razie powstania szkody ubezpieczenie obejmie daną sytuację, wczytaj się dokładnie w opcje przy zakupie ubezpieczenia podróżnego online.

Jeżeli planujesz jeździć na nartach, nie zapomnij zaznaczyć opcji obejmującej ochronę przy rekreacyjnym uprawianiu sportów. Jeżeli podróżujesz z drogim sprzętem elektronicznym, możesz dodatkowo zwiększyć sumę ubezpieczenia za utracony bagaż. Warto to zrobić, bo obejmuje ona również aparat fotograficzny czy komputer, z którymi podróżujesz. I wreszcie – kupując ubezpieczenie nie zapomnij zaznaczyć pola z informacją, czy cierpisz na jakieś choroby przewlekłe (np. problemy sercowe czy astma). Bo jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, to dzięki tej opcji będziesz mieć pewność, że koszty ewentualnego leczenia zostaną pokryte przez ubezpieczyciela do pełnej sumy, jaką wybrałeś na polisie. Jeżeli nie poinformujesz nas o swojej chorobie, wypłacimy Ci tylko do 10% sumy ubezpieczenia.

Zakres polisy turystycznej i sposoby wypłacania świadczeń

Jest wiele powodów, dla których docenisz ubezpieczenie turystyczne. Polisa podróżna składa się z kilku elementów. Każdy z nich gwarantuje ochronę w innym zakresie. Wyjaśniamy, jak to wygląda w Avivie.

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia oraz pakiet Assistance

Ubezpieczenie turystyczne pomoże Ci w przeróżnych sytuacjach. Mogą to być drobne obrażenia powstałe w wyniku nieszczęśliwego wypadku, mniej lub bardziej poważne operacje albo niepożądane konsekwencje uprawiania sportów rekreacyjnych.

Z tytułu zawartej z nami umowy, pokryjemy koszty Twojego leczenia oraz zapewnimy ochronę, jeżeli przebywając na wakacjach w Polsce lub za granicą będziesz takiej pomocy medycznej potrzebować. Różnica będzie w zakresie i wysokości świadczeń – i tak w Polsce limit kosztów leczenia wyniesie 5 000 zł z tytułu nieszczęśliwego wypadku, natomiast już za granicą – nawet 500 000 zł z tytułu nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, jeśli właśnie taką sumę zaznaczysz wyjeżdżając w bardziej odległe i egzotyczne regiony świata. Wystarczy, że w razie nagłego zachorowania lub wypadku skontaktujesz się z Centrum Alarmowym, a my pomożemy Ci w zorganizowaniu leczenia i poniesiemy jego koszty. Przykładowo – zapłacimy za Twoje wizyty lekarskie, zabiegi ambulatoryjne, badania specjalistyczne, transport do placówki medycznej, czy leczenie stomatologiczne za granicą w nagłych przypadkach. Nie będziesz musiał samodzielnie wnosić zaliczek, czy pożyczać pieniędzy. Aviva rozliczy się bezpośrednio z podmiotem, który świadczył Ci pomoc medyczną, aby oszczędzić Ci formalności i problemów.

2. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

W sytuacji, kiedy nieumyślnie wyrządzisz komuś szkodę osobową lub rzeczową podczas podróży, Aviva wypłaci odszkodowanie na rzecz tej poszkodowanej osoby. Taka ochrona wydaje Ci się abstrakcyjna? Wyobraź sobie, że jeździsz rowerem po lesie. Nie zauważasz jednak spacerujących ludzi i powodujesz wypadek, w wyniku którego jedna osoba łamie sobie rękę. Poszkodowany może zażądać od Ciebie odszkodowania. W takim przypadku powinien on zgłosić się do Avivy ze swoim roszczeniem. To my poniesiemy jego koszt. Aby wypłacić pieniądze, nie potrzebujemy prawomocnego orzeczenia sądowego. Dzięki temu nie będziesz musiał tracić czasu na formalności.

3. Ubezpieczenie bagażu podróżnego

Pewnie słyszałeś o nieprzyjemnych incydentach z bagażem, który przytrafiły się innym podróżującym. A może takie przykre doświadczenie spotkało również Ciebie? Przy lotach samolotem zdarza się, że bagaż nie dotrze razem z podróżnym do miejsca docelowego. Może walizka przyleci z opóźnieniem? A może ktoś ją ukradł i nigdy jej zawartość nie wróci do Ciebie? Z ubezpieczeniem w Avivie nie musisz się martwić o poniesione straty. Ciesz się urlopem, kup niezbędne rzeczy, a po powrocie do kraju wypłacimy Ci środki należne za utracony bagaż, w tym walizki i torby. Pamiętaj, że świadczenie wypłacimy Ci nie tylko, jeżeli ubezpieczony bagaż podróżny zostanie zniszczony przez linie lotnicze, czy innego przewoźnika. Od Avivy pieniądze dostaniesz również, jeżeli Twój bagaż ulegnie utracie, uszkodzeniu lub zniszczeniu na skutek zdarzeń losowych, takich jak kradzież, pożar czy wypadek.

4. Ubezpieczenie sprzętu sportowego

To jedna z opcji dodatkowych ubezpieczenia podróżnego. Jeżeli poinformujesz nas o swoich planach rekreacyjnych przez zaznaczenie odpowiedniego pola w internetowym formularzu zakupu polisy, to ochroną obejmiemy również Twój sprzęt służący do uprawiania sportów takich jak: narciarstwo, snowboarding czy nurkowanie wraz z pokrowcami na ten sprzęt czy torbami sportowymi, w którym go przewoziłeś. Jeśli ulegnie on utracie, uszkodzeniu lub zniszczeniu, to za poniesione straty ustalimy odszkodowanie, który wypłacimy Ci po Twoim powrocie.

5. Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)

Na czym polega takie ubezpieczenie? W sytuacji, gdy ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi, który pociągnie za sobą trwałą utratę zdrowia, wypłacimy Ci dodatkowe środki. Jeśli planujesz więc wyjazd połączony z rekreacyjnym uprawianiem sportów, na przykład z jazdą na nartach, to koniecznie upewnij się, że Twoja polisa została rozszerzona o NNW. To ono chroni Cię przed finansowymi skutkami skręceń i złamań oraz zapewnia pomoc w organizacji rehabilitacji po powrocie do kraju. Natomiast, jeśli taki wypadek okazałby się śmiertelny, to środki wypłacimy Twoim bliskim.

6. Ubezpieczenie mieszkania na czas wyjazdu

Na czas Twojego wyjazdu, który trwa nie dłużej niż 45 dni, ubezpieczeniem obejmiemy także Twój dom lub mieszkanie, o ile oczywiście nie masz już takiego ubezpieczenia. Wtedy nie będziesz musiał obawiać się skutków ewentualnego włamania, pożaru czy zalania lokalu podczas Twojej nieobecności. Gdy po powrocie okaże się, że spotkała Cię przykra niespodzianka, od razu poinformuj nas o tym, co się wydarzyło.

Szkodę możesz zgłosić online. Odszkodowanie na pokrycie szkód w uproszczonym procesie wypłacimy Ci w ciągu nawet 3 dni od otrzymania zgłoszenia. A jeśli szkoda jest większa i wymaga oględzin, nasz konsultant na infolinii we wszystkim Ci pomoże.

Ubezpieczenie turystyczne: czy można je kupić podczas wyjazdu?

Dobra polisa ubezpieczeniowa może okazać się bezcenną pomocą. Jednak aby z niej skorzystać – musisz ją najpierw wykupić, a o to najlepiej zadbać jeszcze przed wyjazdem. Gdyby zdarzyło się jednak, że zapomnisz o ubezpieczeniu przed udaniem się na lotnisko, istnieje możliwość zakupu polisy już w trakcie pobytu za granicą. Wtedy jednak musisz pamiętać o tym, że ochrona będzie aktywna dopiero od trzeciego dnia po złożeniu wniosku i opłaceniu składki. Oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia po zdarzeniu lub w trakcie choroby, nie będziesz mógł liczyć na wypłatę świadczenia z tego tytułu. 

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po znizkę 15%*

*Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.