Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazd na wakacje, ferie zimowe albo weekendowa wycieczka do stolicy wybranego kraju – to najczęstsze sytuacje, kiedy myślisz o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Nie wszystkie okoliczności jesteś w stanie przewidzieć, dlatego warto się ubezpieczyć. Sprawdź, co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne, abyś był przygotowany na przykre niespodzianki, które mogą Cię spotkać podczas podróży.

Czy nie wystarczy EKUZ?

Wśród osób planujących wyjazd do jednego z krajów Unii Europejskiej często zadawane jest pytanie, czy konieczne jest ubezpieczenie turystyczne, czy nie wystarczy zabrać EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Stanowi ona potwierdzenie, że masz prawo do skorzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa UE na koszt NFZ. Pamiętaj jednak, że karta EKUZ pokrywa koszty leczenia wyłącznie w placówkach, które mają podpisaną umową z lokalnym odpowiednikiem naszego NFZ oraz na zasadach obowiązujących w danym państwie. Może się więc zdarzyć, że najbliższy szpital z podpisaną umową będzie nawet 100 kilometrów od miejsca, gdzie się znajdujesz albo, że zaistnieje konieczność wniesienia dopłaty do otrzymanych przez Ciebie świadczeń medycznych. EKUZ nie gwarantuje także wielu dodatkowych udogodnień, które otrzymujesz w ubezpieczeniu turystycznym, np. transportu medycznego do kraju, ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków czy odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. W związku z tym, kiedy doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, nie otrzymasz żadnych dodatkowych środków, a koszty zakupu lekarstw, czy fachowej rehabilitacji będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Transport medyczny do kraju to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie, którego nie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli zatem Twój stan zdrowia umożliwi powrót do Polski, będziesz zmuszony na własną rękę zatroszczyć się o przejazd. Z kolei, jeśli chodzi o odpowiedzialność cywilną, to EKUZ nie pokryje kosztów spowodowanych przez Ciebie szkód. Jeśli zatem podczas jazdy na snowboardzie niefortunnie potrącisz narciarza i dozna on krzywdy, to wyrządzone szkody obciążą Twoje konto. Inaczej jest, kiedy zdecydujesz się na ochronę z ubezpieczeniem turystycznym. W tych sytuacjach, możesz liczyć na pomoc i środki finansowe, które zostaną wypłacone z Twojej polisy.

Odpowiedź na postawione pytanie brzmi zatem: Nie, EKUZ nie wystarczy. Wyjeżdżając za granicę trzeba zabrać ze sobą dobre ubezpieczenie podróżne.

EKUZ nie gwarantuje wielu dodatkowych udogodnień, które otrzymujesz w ubezpieczeniu turystycznym, np. transportu medycznego do kraju, ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków czy odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając ubezpieczenie musisz zdecydować się na zakup takiej polisy, która zapewni Ci pełną ochronę podczas podróży. Zobacz, na przykładzie ubezpieczenia podróżnego Avivy, co powinna zawierać Twoja polisa.

Wybrana przez Ciebie polisa powinna zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Nie jedziesz na wakacje po to, żeby się leczyć. Jednak czasem konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza w nagłych sytuacjach. Może przytrafić Ci się choroba albo jakiś uraz i dzięki ubezpieczeniu masz gwarancję, że to nie Ty pokryjesz, często wysokie, koszty opieki zdrowotnej za granicą. Mogą to być wydatki takie jak: wizyty lekarskie, badania krwi, RTG, EKG, USG, leczenie w szpitalu, leczenie stomatologiczne w razie ostrych stanów zapalnych, a także naprawa lub zakup okularów czy protez. Kupując polisę w Avivie masz gwarancję, że otrzymasz niezbędną pomoc nie tylko w opłaceniu rachunków, ale również w całym procesie poszukiwania opieki medycznej. Nasze Centrum Alarmowe jest czynne całodobowo. Kontaktując się z nim uzyskasz wskazówki, na przykład gdzie znajduje się najbliższa placówka medyczna albo pomocne przy umówieniu wizyty lekarskiej.. Co więcej, jeśli zaistnieje taka konieczność, zorganizujemy dla Ciebie transport medyczny oraz dostarczymy Ci lekarstwa.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to drugi, bardzo istotny element polisy turystycznej. Może się on okazać bardzo przydatny, jeśli w trakcie wyjazdu nieumyślnie wyrządzisz szkodę innej osobie i zostaniesz zobligowany do rekompensaty za poniesione przez nią mniejsze lub większe straty. W takiej sytuacji Aviva pokryje koszty tej rekompensaty, a nawet wydatki poniesione przez Ciebie na rzecz profesjonalnej obrony, jeśli będziesz musiał w sądzie ustalać wysokość należnego odszkodowania. Brzmi abstrakcyjnie? Oto przykładowa sytuacja, kiedy takie ubezpieczenie może być bardzo pomocne. Podczas wycieczki na punkt widokowy poślizgniesz się, a upadając pociągniesz stojącą obok Ciebie turystkę. Ty wychodzisz z tej sytuacji jedynie z paroma siniakami, jednak druga osoba łamie nogę, drze odzież i niszczy drogi aparat fotograficzny, który trzymała w ręce. Osoba poszkodowana dochodzi swoich roszczeń na drodze sądowej. W takiej sytuacji nie tylko uiścimy zasądzoną kwotę za Ciebie, ale dodatkowo zapewnimy Ci pomoc prawników, którzy będą reprezentować Cię w sądzie.

Pomoc w razie nieszczęśliwych wypadków (NNW) to kolejny element polisy turystycznej w Avivie. W odróżnieniu od EKUZ, u nas w ramach ubezpieczenia Ty lub Twoja rodzina otrzymacie wsparcie w sytuacji, gdy nieszczęśliwy wypadek spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu lub nawet, gdy doprowadzi do Twojej śmierci. Co ważne, otrzymacie nie tylko środki finansowe, ale również pomoc organizacyjną. Rozumiemy, jak ważna jest pomoc w trudnych chwilach, dlatego dbamy o to, by jak najbardziej ułatwić Ci poradzenie sobie z takimi nieprzewidzianymi sytuacjami.

Ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego to kolejny aspekt, o który warto się zatroszczyć podczas personalizowania ubezpieczenia. Dzięki objęciu ochroną bagażu, wszystkie rzeczy, które zabierasz ze sobą w podróż będą chronione od chwili, gdy wyjdziesz ze swojego domu. Cokolwiek się stanie (kradzież, zniszczenie czy uszkodzenie), my pokryjemy Twoją szkodę. Może to być szczególnie istotne, jeśli planujesz zabrać ze sobą jakieś kosztowne sprzęty – na przykład aparat fotograficzny, kamerę czy laptopa. Dodatkowo, ochronę możesz rozszerzyć na sprzęt sportowy, jeśli podczas wyjazdu turystycznego planujesz rekreacyjne uprawianie sportów takich jak narciarstwo, snowboarding czy nurkowanie.

Ubezpieczenie turystyczne

Zapewnij sobie i bliskim bezpieczną podróż

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po znizkę 15%*

*Zniżka 15% naliczana jest przy zakupie ubezpieczenia „Twoja Podróż" w serwisie MojaAviva. Zniżka nie dotyczy umów ze składką minimalną na poziomie 16 zł dla pakietu podstawowego i 26 zł dla pakietu uniwersalnego. Dla pakietu elastycznego składka minimalna wynosi 16 zł i 26 zł w zależności od wybranego przez Klienta zakresu ubezpieczenia. Dowiedz się więcej

 

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty (art. 66 Kodeksu cywilnego).  Stroną umowy jest Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności regulują ogólne warunki ubezpieczenia dostępne na aviva.pl. Informacje o produkcie są dostępne na infolinii (tel. 22 557 44 44)  oraz u agentów ubezpieczeniowych Avivy.