Wynajem krótkoterminowy – czym jest? Czy można wykupić na niego ubezpieczenie?

Nieruchomości są uznawane za bezpieczną formę inwestycji. Jeśli postanowiłeś wykorzystać swoje oszczędności na zakup takiego lokalu, to możesz na nim zarabiać w różny sposób. Popularnym sposobem na to jest wynajem długoterminowy. Wtedy udostępniasz mieszkanie najemcy w zamian za ustalony czynsz. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszy się również wynajem krótkoterminowy. Na czym to polega?

Spis treści:

  1. Wynajem krótkoterminowy – co to?
  2. Obowiązki osoby, która oferuje wynajem krótkoterminowy
  3. Zakup mieszkania na wynajem krótkoterminowy
  4. Wynajem i najem krótkoterminowy a ubezpieczenie

Wynajem krótkoterminowy – co to?

Zainteresowani znalezieniem nieruchomości do zamieszkania przez dłuższy czas szukają możliwości zawarcia umowy na okres roku czy nawet dłuższy. Natomiast turyści czy też osoby przyjeżdżające do danej miejscowości w celach biznesowych potrzebują lokalu na dobę czy kilka dni. Zamiast stawiać na stosunkowo drogie hotele czy hostele, mogą postawić na skorzystanie z mieszkań dostępnych na krótki okres.

Co to jest zatem najem krótkoterminowy? Najprościej mówiąc, to wynajem nieruchomości na doby. Nie musimy korzystać z całego mieszkania. Często właściciele lokali udostępniają najemcom tylko jeden pokój, a sami korzystają z pozostałej części nieruchomości. Wzrost popularności tego rozwiązania spowodował, że właściciele mieszkań, którzy wynajmują je studentom, mogli optymalnie wykorzystać swoje lokale i znaleźć na nie chętnych na okres, w którym żacy nie mają zajęć i pozostawiają je puste.

Wynajem krótkoterminowy jest szczególnie popularny wśród turystów, dlatego na najwyższe zarobki na takiej działalności możesz liczyć, jeśli posiadasz nieruchomość w mieście, które jest popularne wśród podróżnych.

Obowiązki osoby, która oferuje wynajem krótkoterminowy

Masz nieruchomość, którą chcesz udostępnić na doby? Wynajem krótkoterminowy to obowiązki, których musisz dopilnować. Przede wszystkim pamiętaj, że jest to zarobkowa działalność wykonywana w sposób ciągły, zatem powinieneś mieć zarejestrowaną firmę. Możesz tego uniknąć wówczas, gdy np. udostępniasz lokal wyłącznie na kilka tygodni w roku. Biorąc pod uwagę wprowadzany w naszym kraju od początku 2021 roku Polski Ład i wynikające z tego zmiany, przed podjęciem decyzji o formie opodatkowania czy rejestracji działalności gospodarczej skonsultuj się z ekspertem z tej dziedziny. W 2021 roku zarówno osiągający przychody z najmu prywatnego, jak i z najmu w ramach działalności gospodarczej mogli płacić zryczałtowany podatek – 8,5 proc. przy przychodach do 100 tys. zł. Upewnij się, jakie zasady będą obowiązywać w 2022 roku.

Zakup mieszkania na wynajem krótkoterminowy

Aby nieruchomość, którą posiadasz, mogła zarabiać na jej udostępnieniu na doby, najpierw musi spełnić oczekiwania potencjalnych klientów. Zakup mieszkania na wynajem krótkoterminowy wymaga przede wszystkim zwrócenia uwagi na oczekiwania odbiorców takiej oferty. Nieruchomość powinna być:

  • zlokalizowana w pobliżu najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym miejsc w danym mieście – okolice odległe od centrum nie są dobrym wyborem;
  • w pełni wyposażona – w takich lokalach powinny się znaleźć nie tylko urządzenia, meble, garnki czy sztućce, ale też często ich właściciele zapewniają przeróżne inne rozwiązania, łącznie z produktami dla zwierząt.

Powinieneś się również zastanowić nad tym, do kogo kierujesz ofertę. Z najmu krótkoterminowego nie korzystają wyłącznie turyści, którzy starają się zorganizować podróż najniższym kosztem. Wielu klientów oczekuje wysokiego standardu i szuka mieszkań, które to zapewniają. Jeśli chcesz do nich dotrzeć, to zapewnij nowoczesne sprzęty i aranżację, która robi wrażenie. Korzystający z najmu krótkoterminowego mają różne oczekiwania co do lokali. Jedni są w stanie zapłacić więcej za atrakcyjną lokalizację, inni za wysoki standard.

Wynajem i najem krótkoterminowy a ubezpieczenie

Warto, aby każda nieruchomość była ubezpieczona, gdyż dzięki temu możesz uniknąć ponoszenia finansowej odpowiedzialności za przeróżne zdarzenia. Dotyczy to również lokali, które są oferowane na wynajem. Jeśli posiadasz taką nieruchomość, to weź pod uwagę zakup ubezpieczenia mieszkania [MG1] Ochrona obejmuje m.in. mury i elementy stałe, a także wyposażenie wynajmowanego lokalu.

Sprawdź online, ile zapłacisz za taką ochronę: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/

Źródła:

https://www.rp.pl/nieruchomosci/art8697821-podatki-najem-w-nowym-roku-na-korzystniejszych-zasadach