Mieszkanie na parterze lub ostatnim piętrze a ubezpieczenie

Szukający mieszkania, interesują się szczególnie tymi lokalami, które są położone na pierwszym i drugim piętrze – przynajmniej, jeśli chodzi o bloki czteropiętrowe bez windy. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się te na parterze. Niewielka jest popularność lokali na czwartym poziomie. Jak wygląda kwestia zawarcia ubezpieczenia nieruchomości w ich przypadku? Czy ich położenie wpływ na cenę ochrony? Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na parterze, a ile na czwartym piętrze?

Spis treści:

  1. Mieszkanie na parterze – wady i zalety
  2. Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady i zalety
  3. Ubezpieczenie mieszkania na parterze i ostatnim piętrze

Mieszkanie na parterze – wady i zalety

Szukając nieruchomości, możemy mieć przeróżne oczekiwania, ale najczęściej mamy do dyspozycji określony budżet, który nas ogranicza. Czy piętro, na którym znajduje się lokal, ma wpływ na cenę? Okazuje się, że tak – przede wszystkim w przypadku wspomnianych nieruchomości bez windy. W takich budynkach najczęściej najtańsze są lokale położone na czwartym piętrze, więcej zapłacimy za mieszkania na parterze, a najwięcej na pozostałych piętrach. Z czego to wynika?

Mieszkania na parterze mają tę wadę, że nie zapewniają prywatności. Obok Twoich drzwi przechodzą wszystkie osoby, które mają lokal w danym budynku wielorodzinnym, a także ich goście. Czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne? W jego przypadku istnieje większe ryzyko włamania niż na innych poziomach w nieruchomości.

Takie lokale mają oczywiście również zalety. Jeśli znajdują się w nieruchomości bez windy, to stanowią jedyny wybór dla osób niepełnosprawnych, mających problemy z poruszaniem się, starszych, a także dla wielu rodzin z dziećmi. Każdego dnia musisz pokonywać dużo mniej schodów. Często lokale położone na parterze mają tarasy lub ogródki. Zaletą jest również bliskość ewentualnej piwnicy, która przynależy do nieruchomości.

Co ciekawe, zainteresowanie lokalami na parterze znacznie zwiększyło się w 2021 roku w stosunku do lat poprzednich. Analitycy przypisują taki efekt pandemii. Klienci zaczęli częściej stawiać na mieszkania na parterze ze względu na to, że doceniają dostęp do tarasu czy ogródka, a wiele lokali taki zapewnia. Jak wyliczył portal tabelaofert.pl, stopień wyprzedania nieruchomości na parterze w Warszawie zwiększył się z 61,5 proc. we wrześniu 2020 roku do 83,8 proc. w lipcu 2021 roku.

Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady i zalety

Lokale położone na najwyższym poziomie bloku bez windy również mają plusy i minusy. Wadą mieszkania na ostatnim piętrze często zgłaszaną przez właścicieli takich nieruchomości jest brak odpowiedniej przestrzeni izolacyjnej pomiędzy dachem a sufitem. Efektem jest znaczne wychłodzenie zimą i przegrzanie latem, co negatywnie wpływa na komfort korzystania. Kolejną wadą jest konieczność wchodzenia na czwarte piętro, co sprawia problem nie tylko starszym, schorowanym, osobom mającym małe dzieci, ale również każdemu, kto będzie wnosić zakupy, meble i różne inne rzeczy.

Natomiast do zalet takich lokali należy prywatność i cisza. Nikt nie chodzi wówczas obok Twojego okna, a często mało kto w ogóle pojawia się obok drzwi. Kolejnym plusem jest brak sąsiadów nad Twoim lokalem, dzięki czemu nie słyszysz hałasu, który dociera do Ciebie z góry. Mniejsze jest tutaj ryzyko włamania, a w wielu przypadkach możesz cieszyć się pięknym widokiem.

Lokale na czwartym piętrze nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak te położone niżej, ale efektem tego jest niższa cena. Często taka nieruchomość może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy mniej niż mieszkanie położone na pierwszym czy drugim poziomie w tym samym budynku.

Ubezpieczenie mieszkania na parterze i ostatnim piętrze

Bez względu na to, na którym poziomie znajduje się Twój lokal, powinieneś dla niego zawrzeć polisę. Czy ubezpieczenie mieszkania na ostatnim piętrze lub parterze będzie kosztować więcej niż na pozostałych? Nie ma takiej reguły, gdyż wpływ na wysokość składki ma wiele czynników. Ryzykiem, które może wpływać na wyższą cenę za ochronę dla takiego lokalu, jest choćby większe prawdopodobieństwo kradzieży. W przypadku mieszkania na czwartym piętrze występuje też większe ryzyko szkód spowodowanych na skutek działania zjawisk atmosferycznych, takich jak zalanie, uderzenie pioruna, deszcz nawalny czy pęknięcia mrozowe.

Ile będzie zatem kosztować ubezpieczenie? Na którym poziomie będzie droższe? Skorzystaj z możliwości kalkulacji ceny online – https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/. Zawrzyj polisę bez wychodzenia z domu.

Źródło:

https://warszawa.naszemiasto.pl/w-warszawie-wzroslo-zainteresowanie-kupnem-mieszkan-na/ar/c1-8452879