Jak wziąć kredyt na mieszkanie? Jakie warunki trzeba spełnić?

56 proc. badanych Polaków uważa, że zakup mieszkania lub domu bez kredytu jest wyznacznikiem sukcesu finansowego. Biorąc pod uwagę, że nieruchomości wciąż drożeją, a inflacja jest coraz wyższa, nabycie lokalu bez wsparcia się środkami banku jest rzeczywiście dużym wyzwaniem. Jaki procent Polaków musi się posiłkować kredytem i co powinieneś zrobić, aby go uzyskać? Jak wziąć kredyt na mieszkanie?

Spis treści:

  1. Jak kupić mieszkanie na kredyt?
  2. Kredyt na mieszkanie – warunki do spełnienia

Jak kupić mieszkanie na kredyt?

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego i Federacja Konsumentów sprawdziły, czym jest obecnie dla Polaków sukces finansowy. Badanie przeprowadzono w 2021 roku i wspomniany zakup nieruchomości bez kredytu z wynikiem 56 proc. zajął trzecią pozycję wśród najczęstszych wskazań. Natomiast przed nim znalazły się brak długów (67 proc.) i posiadanie oszczędności (66 proc.).

Zatem jaka część Polaków jest w stanie nabyć nieruchomość bez wsparcia kredytem? BIK informował, że w sierpniu 2021 roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 42 tys. potencjalnych klientów, a średnia kwota zobowiązania wynosiła 333 tys. zł. Natomiast z badania wykonanego na zlecenie Grupy Morizon wynika, że 36 proc. respondentów sfinansuje zakup nieruchomości z własnych środków, 38 proc. będzie bazować głównie na swoich oszczędnościach, natomiast ponad 20 proc. skorzysta z kredytu.

Jak kupić mieszkanie na kredyt? Przede wszystkim powinieneś się odpowiednio do tego przygotować. Obecnie wymagany jest wkład własny w wysokości minimum 20 proc. wartości nieruchomości, ewentualnie bank może się zgodzić na niższy, ale wówczas, gdy będziesz mieć inne zabezpieczenia spłaty zobowiązania. Możesz się zdecydować np. na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Możesz też wstrzymać się z zakupem do 27 maja 2022 roku, kiedy to w ramach Polskiego Ładu zostanie wprowadzony nowy program wsparcia dla nabywców nieruchomości. Wówczas będziesz mógł uzyskać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego, o ile spełnisz określone wymagania i przede wszystkim będziesz mieć zdolność kredytową, tzn. stać Cię będzie na to, aby spłacać raty zobowiązania.

Zanim zaczniesz szukać nieruchomości, najpierw zorientuj się, na jaki kredyt na zakup mieszkania w ogóle możesz liczyć. Porozmawiaj z doradcą w banku lub z agentem, który sprawdzi dla Ciebie różne oferty. Znając już kwotę, o którą możesz się ubiegać, przeanalizuj oferty sprzedaży mieszkań. Zawrzyj umowę przedwstępną, zapłać zadatek i złóż wniosek do banku o kredyt. Jakie wymagania będą Ci stawiane?

Kredyt na mieszkanie – warunki do spełnienia

Przyznanie Ci środków przez bank zależy od wielu czynników, a decyzję podejmie analityk, który będzie weryfikować Twój wniosek. Oto warunki konieczne do otrzymania kredytu na mieszkanie:

  • Wkład własny – jak już wspomnieliśmy, obecnie minimum wynosi 20 proc. wartości kredytowej nieruchomości lub mniej, jeśli bank akceptuje zastąpienie brakującego wkładu innym zabezpieczeniem.
  • Pozytywna historia kredytowania – bank sprawdzi, jak wyglądało dotychczas spłacanie przez Ciebie zobowiązań. Jeśli masz negatywne wpisy w BIK, to niestety – instytucja najpewniej nie udzieli Ci kredytu.
  • Zdolność kredytowa – bank wyliczy, jaką kwotę maksymalnie może Ci przyznać, biorąc pod uwagę m.in. uzyskiwane dochody, wiek wnioskującego, koszty życia, liczebność gospodarstwa domowego i nie tylko.

Bank najpierw podejmuje wstępną decyzję, po czym wymaga uzupełnienia dokumentów. W przypadku gdy chcesz nabyć nieruchomość z rynku wtórnego, będziesz potrzebować numeru księgi wieczystej, a także umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości.

Jeśli chodzi o mieszkanie z rynku pierwotnego, przygotuj decyzję o pozwoleniu na użytkowanie bądź zaświadczenie potwierdzające przyjęcie takiego zgłoszenia, umowę deweloperską lub przedwstępną i numer księgi wieczystej. Ewentualnie mogą to być inne dokumenty. Listę wszystkich wymagań otrzymasz od instytucji kredytującej. Przed przyjęciem załączników do wniosku doradca upewni się, czy nie ma w nich błędów.

Pamiętaj, że bank będzie od Ciebie oczekiwać ubezpieczenia mieszkania pod kredyt. To ochrona, dzięki której możesz uniknąć ponoszenia kosztów szkód, np. pożaru w nieruchomości. Zabezpiecza ona bank i Ciebie. Nie musisz decydować się na ofertę zaproponowaną przez bank – możesz sam wybrać lepszą propozycję, ale musi ona spełniać warunki banku.

Jak znaleźć taką ochronę? Zapoznaj się z naszym poradnikiem: https://www.aviva.pl/blog-porady/dom-i-mieszkanie/2019/ubezpieczenie-mieszkania-domu-pod-kredyt-co-nalezy-wiedziec/.

Źródło:

https://regiodom.pl/kupiles-m-za-gotowke-dla-56-proc-polakow-jestes-czlowiekiem-sukcesu-brak-dlugow-tez-nam-imponuje/ar/c9-15947261