Co zrobić, gdy nasz dom zostanie zniszczony przez żywioł?

W domu jesteś u siebie – to Twoja bezpieczna przystań. Niestety czasem to poczucie bezpieczeństwa staje pod znakiem zapytania. Niektórym zagrożeniom możesz próbować zapobiec, ale wielu z nich nie da się przewidzieć. Możesz natomiast zadbać o to, aby w przypadku zniszczenia szkody zostały jak najszybciej naprawione.

Taką gwarancję daje Ci dobre ubezpieczenie domu, które obejmuje także ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych.

Spis treści:

 1. Ubezpieczenie domu od ognia, wiatru i innych żywiołów
 2. Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu od ognia, wiatru i innych żywiołów

Czym jest ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych oraz dlaczego warto je mieć? Ubezpieczenie domu od ognia i innych zdarzeń losowych obejmuje szkody wyrządzone między innymi przez:

 • pożar,
 • uderzenie pioruna,
 • silny wiatr,
 • zalanie,
 • grad.

Pełna lista obejmuje aż dwadzieścia punktów i znajdziesz ją w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia na stronie ubezpieczyciela. Takie ubezpieczenie nie dotyczy jedynie samego domu lub mieszkania – to także ubezpieczenie budynków gospodarczych i ruchomości domowych, a także ubezpieczenie domu letniskowego.

Dlaczego warto ubezpieczać swoją własność na wypadek tego typu zjawisk? Statystyki jasno wskazują, że ochrona przed skutkami pożaru, zalania czy silnego wiatru jest po prostu rozsądnym rozwiązaniem. Aż 60% szkód mieszkaniowych to wynik zalania[1]. W porze letniej natomiast większość stanowią szkody wyrządzone przez wiatr[2].
W tym okresie sprawdzi się również ubezpieczenie od gradu – kilka minut obfitych opadów potrafi zniszczyć szyby w niejednym budynku.

Zniszczony dom zawsze można wyremontować lub odbudować – ale na to potrzebne są środki i to jak najszybciej. Po przejściu nawałnicy w domu nie ma prądu i wody, a zniszczony dach uniemożliwia dalsze zamieszkanie budynku. Każdy chce natychmiast rozpocząć remont i możliwie szybko wrócić do normalnego życia. W takiej sytuacji liczy się każdy dzień, dlatego warto szybko zgłosić szkodę.

ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych

Oto jak powinieneś zachować się w sytuacji, gdy dojdzie do szkody i chcesz skorzystać z posiadanego ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.

 • Powiadom odpowiednie służby (np. policję, straż pożarną), jeśli sytuacja tego wymaga.
 • Jeśli do szkody doszło w mieszkaniu i wynika ona z zalania, powiadom zarząd budynku.
 • Ogranicz straty – odpowiednie zabezpieczenie mienia pozwoli Ci ocalić choć część własności.
 • Jeśli możesz, sprawdź, czy są jacyś świadkowie zdarzenia. Być może uda Ci się także ustalić jego okoliczności.
 • Zrób listę wszystkiego, co zostało zniszczone, stracone lub uszkodzone. Przygotuj informacje o przyczynie, jeśli ją znasz. Możesz także wykonać zdjęcia, na przykład telefonem.
 • Skontaktuj się z ubezpieczycielem – w Avivie możesz to zrobić online za pomocą formularza na stronie internetowej bądź w serwisie dla klientów MojaAviva. Możesz  również zadzwonić pod numer +48 22 557 44 44.

Formularz wymagać będzie podania podstawowych informacji, takich jak data powstania i zgłoszenia szkody czy listy utraconych/uszkodzonych przedmiotów. Więcej o tym, jak zgłosić szkodę w mieszkaniu, piszemy w osobnym artykule.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Nieruchomość jest często najbardziej wartościową rzeczą, którą posiadamy – nic więc dziwnego, że aż 80% Polaków i Polek kupuje ubezpieczenie domu[3]. Cena nie powinna być głównym czynnikiem wyboru – w tym przypadku warto przede wszystkim postawić na jak najszersze ubezpieczenie – ale może stanowić dodatkową zachętę.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? W Avivie ubezpieczysz dom lub mieszkanie od pożaru i innych zdarzeń losowych już od 100 zł miesięcznie. Co więcej, możesz kupić ubezpieczenie domu online. Wystarczy kilka minut i wypełnienie jednego prostego formularza, aby Twój dom był ubezpieczony, a Ty chroniony w sytuacjach, na które nie masz wpływu.


Źródła:

[1] https://biznes.newseria.pl/komunikaty/ubezpieczenia/najwiecej_szkod,b2695434

[2] https://biznes.newseria.pl/komunikaty/ubezpieczenia/najwiecej_szkod,b2695434

[3] https://pomorska.pl/juz-80-proc-polakow-ubezpiecza-domy-i-mieszkania-czy-znasz-zakres-swojego-

ubezpieczenia/ar/13420524