Domek letniskowy to ciekawa alternatywa dla szukających odpoczynku i relaksu. To zarówno propozycja dla osób, które na co dzień mieszkają w mieście i pragną wolny czas spędzać w otoczeniu zieleni, jak i dla osób, które zainteresowane są zakupem domu letniskowego w atrakcyjnie turystycznej okolicy, na przykład na Mazurach, nad morzem czy w górach.

Co należy wiedzieć, jeśli chodzi o domki letniskowe, zanim na któryś się zdecydujemy? Jak znaleźć odpowiedni projekt? Oraz dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie domku letniskowego? Odpowiadamy.

Spis treści:

 1. Własny domek letniskowy na działce
 2. Drewniane domki letniskowe
 3. Całoroczne domki letniskowe
 4. Ubezpieczenie domku letniskowego   
 5. Od czego warto ubezpieczyć domek letniskowy?
 6. Co obejmuje ubezpieczenie domku letniskowego w Avivie?

Własny domek letniskowy na działce

Domek letniskowy można wybudować na posiadanej już działce albo kupić działkę wraz z gotowym domkiem letniskowy. Domki letniskowe na sprzedaż znajdziemy właściwie wszędzie, ale te w atrakcyjnych turystycznie okolicach, gdzie w bliskim sąsiedztwie znajdują się lasy, jeziora czy rzeka, będą kosztować odpowiednio więcej.

Jeśli jednak mamy działkę, na której dopiero chcemy coś postawić, musimy określić nasze podstawowe wymagania. Czy interesuje nas kupno „gotowego” domu do złożenia, czy może wolimy projekt domku letniskowego, który następnie zlecimy do wykonania? Czy ma być to domek parterowy, czy też piętrowy? Czy wystarczy nam budynek drewniany odpowiedni do zamieszkania w sezonie, czy może ma to być całoroczny domek letniskowy? I w końcu – jaka cena domku letniskowego jest dla nas akceptowalna?

Posiadasz już własny domek? Możesz od razu przejść do ostatniego akapitu na temat ubezpieczenia domu letniskowego.

Drewniane domki letniskowe

Domek letniskowy drewniany to gwarancja pięknego efektu, ale i wytrzymałości. Wbrew pozorom, drewniane domki letniskowe to wybór na wiele lat. Jeśli zdecydujemy się na wysokiej jakości drzewo iglaste, oprócz solidnej, odpornej na warunki atmosferycznej konstrukcji, liczyć możemy także na… piękny zapach. Wszystko dzięki olejkom eterycznym, które zawierają się w drewnie drzew iglastych. Domki letniskowe drewniane świetnie komponują się z otoczeniem przyrody, tworząc, także wewnątrz, niesamowitą atmosferę, niczym z bajkowej, drewnianej chatki schowanej w środku lasu.

Ważna kwestia to wybór drewna – należy pamiętać, aby wilgotność wybranych elementów drewnianych nie przekraczała 19%, a całość została odpowiednio zaimpregnowana i zabezpieczona powłoką malarską. Domy letniskowe z drewna mogą także służyć nam przez cały rok, ale wtedy trzeba pamiętać o odpowiednim ociepleniu budynku.

Trudno jednoznacznie określić cenę domku letniskowego drewnianego, ponieważ lista czynników, od których ona zależy, jest długa. Przede wszystkim będą to:

 • lokalizacja
 • metraż domku
 • jakość materiałów (kwestia ocieplenia, wyboru pokrycia dachu, liczby przeszkleń)
 • kwestia podłączenia wody, prądu
 • ewentualna decyzja dot. werandy/tarasu
 • wykończenie wewnątrz wraz z umeblowaniem.

Całoroczne domki letniskowe

Jeśli od początku planujemy wybór domku letniskowego całorocznego i wolimy klasyczne konstrukcje od tych drewnianych, możemy wybrać wersję murowaną (choć jak wspomnieliśmy, domek letniskowy drewniany całoroczny także jest możliwy, jeśli odpowiednio ocieplimy ściany i wybierzemy dobre poszycie dachowe). Klasyczna, ceglana konstrukcja to gwarancja solidności i wytrzymałości.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki rozbudowany domek letniskowy całoroczny przekształcić w swój docelowy dom. Jednakże musimy liczyć się z tym, że postawienie takiego budynku wiąże się z większymi kosztami oraz z dłuższym czasem realizacji.

Ubezpieczenie domku letniskowego   

Nieważne, czy wybierzemy gotowy już domek, czy dopiero będziemy go budować – z pewnością warto odpowiednio go zabezpieczyć przed skutkami nieoczekiwanych zdarzeń za pomocą ubezpieczenia domu letniskowego. Ubezpieczenie domku letniskowego jest zwykle rozszerzeniem standardowej polisy wykupionej na dom lub mieszkanie.

ubezpieczenie domku letniskowego

Od czego warto ubezpieczyć domek letniskowy?

Taki obiekt należy przede wszystkim ubezpieczyć od włamania i kradzieży. Jeśli nie zamierzamy mieszkać w domku na stałe, nasza dłuższa nieobecność może skusić włamywaczy. Dlatego wybierając ubezpieczenie domku letniskowego, oprócz wersji podstawowej, która chroni w razie zdarzeń losowych, jak pożar, huragan czy zalanie, koniecznie rozszerzmy jego zakres o ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem.

Jeśli nasz domek letniskowy stoi w lesie, warto sprawdzić, czy ubezpieczenie chroni go np. od skutków upadku drzewa. Jeśli nasz domek znajduje się w dolinie, koniecznie pamiętajmy o ochronie przed skutkami spływającej wody ze zbocza czy lawiny.

Co obejmuje ubezpieczenie domku letniskowego w Avivie?

Nasze ubezpieczenie domu letniskowego pokrywa szkody spowodowane m.in. przez:

 • pożar
 • wybuch
 • silny wiatr
 • zalanie
 • grad

Ubezpieczeniem objęte są zarówno elementy stałe domku letniskowego, jak i jego wyposażenie oraz dodatkowo budynki gospodarcze znajdujące się na terenie posesji domku letniskowego wraz z wyposażeniem.

Pozostałe artykuły