Jak działa ubezpieczenie od zalania?

Zalanie mieszkania to jedno z najczęściej zgłaszanych ubezpieczycielom zdarzeń. Może powodować różne szkody - od tych natury estetycznej (np. pożółkłego sufitu i ścian), po te zagrażające zdrowiu (np. wystąpienie na zalanych ścianach grzyba). Przyczyn zalania może być wiele – od usterki pralki, po awarie instalacji wodociągowej. Niezależnie od przyczyn, warto wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić.

Zalanie mieszkania przez sąsiada – co w takim wypadku?

●      Po pierwsze należy zabezpieczyć wszelkie sprzęty, którym zagraża woda

●       Ustal, który z sąsiadów jest sprawcą zdarzenia

●       Powiadom zarządcę budynku, że doszło do zalania. Być może instalacji wodnej, za którą nie odpowiada żaden z sąsiadów

Zalałem mieszkanie sąsiada co mam zrobić?

Równie dobrze sytuacja może się odwrócić i to Ty staniesz się sprawcą zalania mieszkania sąsiada. W takim przypadku dobrze mieć polisę z OC w życiu prywatnym. To właśnie z niej zostaną pokryte koszty wyrządzonej szkody. Takie ubezpieczenie można wykupić razem z ubezpieczeniem nieruchomości.

Co robić, gdy to Ty jesteś sprawcą zalania cudzego mieszkania?

●       Jeśli to tylko możliwe, jak najszybciej zlokalizuj i usuń przyczynę zalania.

●       Następnie skontaktuj się z sąsiadem z zalanego mieszkania. poinformuj go, że pomoże Wam Twój ubezpieczyciel.

●       Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Możesz też podać kontakt poszkodowanemu sąsiadowi i poczekać, aż to on zgłosi szkodę.

Zalanie mieszkania i brak ubezpieczenia

Sprawa się komplikuje, gdy nie mamy ubezpieczenia mieszkania od zalania i OC w życiu prywatnym. Jakie mogą być wówczas scenariusze wydarzeń?

Gdy zaleje nas sąsiad:

●        Jeśli posiada OC w życiu prywatnym, możesz dochodzić z niego odszkodowania.

●        Jeśli sąsiad ma ubezpieczenie, nie musisz czekać na kontakt z jego strony. Najlepiej sam dokonaj zgłoszenia.

●        Jeśli Twoje ubezpieczenie mieszkania obejmuje sytuację zalania przez osoby trzecie, możesz zgłosić szkodę z własnej polisy.

Jeśli to Ty jesteś odpowiedzialny za zdarzenie:

●        Sąsiad może żądać zlikwidowania szkody bezpośrednio od Ciebie.

●        Jeśli nie zgodzisz się naprawić szkody, sąsiad może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

●        Jeśli sąsiad ma polisę mieszkaniową, to za szkody zapłaci mu jego ubezpieczyciel (pod warunkiem, że polisa to obejmuje).

●        Jeśli posiadasz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, roszczenie może być zgłoszone z Twojej polisy.

Jak widać, najbezpieczniej jest ubezpieczyć własne mienie od ryzyka zalania bądź wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym z zabezpieczeniem w sytuacjach wyrządzenia szkód w mieniu osób trzecich. Skutki zalania naszego mienia nie będą tak dotkliwe również wtedy, gdy ubezpieczenie posiada sąsiad. Najlepiej jednak samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo swojego domu i swoich finansów.

Gdy zawieramy umowę ubezpieczenia mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę, czy proponowanym przez Ubezpieczyciela zakresie uwzględniona jest opcja ochrony w przypadku zalania cudzego mieszkania. Dochodzenie wypłaty w ramach ubezpieczenia wiąże się z mniejszymi formalnościami i pozwala na szybsze naprawienie zniszczonego mienia. Aviva odszkodowanie wypłaca bardzo szybko – do 10 dni. Odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się już od pierwszego dnia okresu, na który została zakupiona polisa ubezpieczeniowa (pod warunkiem terminowo opłacanych składek).