Ubezpieczenie od zalania to jedna z najważniejszych kwestii, o które powinien zadbać właściciel mieszkania czy domu.

Statystyki wskazują, że zalanie mieszkania należy do najczęściej zgłaszanych ubezpieczycielom zdarzeń. Szkody mogą być – od tych natury estetycznej (np. pożółkłego sufitu i ścian), po te zagrażające zdrowiu (np. wystąpienie na zalanych ścianach grzyba). Przyczyn zalania może być wiele – od usterki pralki, po awarie instalacji wodociągowej. Niezależnie od przyczyn, warto wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić.
 

Spis treści:

  1. Zalanie mieszkania sąsiadowi  – co w takim wypadku?
  2. Zalanie mieszkania i brak ubezpieczenia

Zalanie mieszkania sąsiadowi  – co w takim wypadku?

●      Po pierwsze należy zabezpieczyć wszelkie sprzęty, którym zagraża woda

●       Ustal, który z sąsiadów jest sprawcą zdarzenia

●       Powiadom zarządcę budynku, że doszło do zalania. Być może instalacji wodnej, za którą nie odpowiada żaden z sąsiadów

Zalałem mieszkanie sąsiada – co mam zrobić?

Równie dobrze sytuacja może się odwrócić i to Ty staniesz się sprawcą zalania mieszkania sąsiada. W takim przypadku dobrze mieć polisę z OC w życiu prywatnym, która obejmuje m.in. ubezpieczenie od zalania sąsiada. To właśnie z niej zostaną pokryte koszty wyrządzonej szkody. Takie ubezpieczenie można wykupić razem z ubezpieczeniem nieruchomości.

Co robić, gdy to Ty jesteś sprawcą zalania cudzego mieszkania?

●       Jeśli to tylko możliwe, jak najszybciej zlokalizuj i usuń przyczynę zalania.

●       Następnie skontaktuj się z sąsiadem z zalanego mieszkania. Poinformuj go, że pomoże Wam Twój ubezpieczyciel.

●       Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Możesz też podać kontakt poszkodowanemu sąsiadowi i poczekać, aż to on zgłosi szkodę.

Zalanie mieszkania i brak ubezpieczenia

Sprawa się komplikuje, gdy nie mamy ubezpieczenia mieszkania od zalania i OC w życiu prywatnym. Jakie mogą być wówczas scenariusze wydarzeń?

Gdy zaleje nas sąsiad:

●        Jeśli posiada OC w życiu prywatnym, możesz dochodzić z niego odszkodowania.

●        Jeśli sąsiad ma ubezpieczenie, nie musisz czekać na kontakt z jego strony. Najlepiej sam dokonaj zgłoszenia.

●        Jeśli Twoje ubezpieczenie mieszkania obejmuje sytuację zalania przez osoby trzecie, możesz zgłosić szkodę z własnej polisy.

„Zalałem mieszkanie sąsiada i nie mam ubezpieczenia!” Jeśli to Ty jesteś odpowiedzialny za zdarzenie:

●        Sąsiad może żądać zlikwidowania szkody bezpośrednio od Ciebie.

●        Jeśli nie zgodzisz się naprawić szkody, sąsiad może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

●        Jeśli sąsiad ma polisę mieszkaniową, to za szkody zapłaci mu jego ubezpieczyciel (pod warunkiem, że polisa to obejmuje).

Jak widać, najbezpieczniej jest ubezpieczyć własne mienie od ryzyka zalania bądź wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym z zabezpieczeniem w sytuacjach wyrządzenia szkód w mieniu osób trzecich. Skutki zalania naszego mienia nie będą tak dotkliwe również wtedy, gdy ubezpieczenie mieszkania od zalania posiada sąsiad. Najlepiej jednak samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo swojego domu i swoich finansów.

Gdy zawieramy umowę ubezpieczenia mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę, czy w proponowanym przez Ubezpieczyciela zakresie uwzględniona jest opcja ochrony w przypadku zalania cudzego mieszkania (czyli ubezpieczenie od zalania sąsiada).

Dochodzenie wypłaty w ramach ubezpieczenia wiąże się z mniejszymi formalnościami i pozwala na szybsze naprawienie zniszczonego mienia. Aviva odszkodowanie wypłaca bardzo szybko – do 10 dni. Odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się już od pierwszego dnia okresu, na który została zakupiona polisa ubezpieczeniowa (pod warunkiem terminowo opłacanych składek). 

Pozostałe artykuły