12 świątecznych… roszczeń

Jakie szkody zgłaszają nasi Klienci w okresie okołoświątecznym?

Co roku życzymy sobie spokojnych Świąt. Jednak choć bardzo byśmy tego chcieli, to świąteczne wypadki nie zawsze nas omijają.

Nasze dane wskazują, że czy to z powodu ferworu przygotowań, czy bożonarodzeniowej ekscytacji, nasz dom w okresie świątecznym narażony jest na szereg niespodziewanych zdarzeń. Od drobnych wpadek, jak przelanie choinki, aż po poważne w skutkach zdarzenia, jak pożar mieszkania od przewróconej świeczki.

Wybraliśmy dwanaście z nich, tak jak 12 potraw tradycyjnie gości na wigilijnym stole. Prezentowane poniżej zgłoszenia są prawdziwe i pochodzą ze zgłoszeń naszych Klientów z ostatnich pięciu lat.*

 • Nadgorliwe sprzątanie może tylko spowodować więcej szkód. W trakcie przedświątecznych porządków często dochodzi do zniszczeń – od uszkodzonej kabiny prysznicowej, aż po stłuczoną szybę. Nasi Klienci coś o tym wiedzą.
 • Stłuczony talerz, nawet ten przeznaczony dla niespodziewanego gościa, nie jest wielką stratą. Ale talerz rozbity na płycie indukcyjnej stanowi już poważny problem – a wymiana płyty to duży nadprogramowy wydatek przed samymi Świętami.
 • Święta kojarzą nam się z pysznym, tradycyjnym jedzeniem. Niestety, czasem jego przygotowanie może wymknąć się spod kontroli, jak w przypadku naszego Klienta, który wędził świąteczną szynkę. Za sprawą umieszczonej w piwnicy wędzarni w domu wybuchł pożar.
 • Nie każde świąteczne danie uda nam się perfekcyjnie. Warto jednak powstrzymać emocje, gdyż garnek wrzucony z impetem do granitowego zlewu może doprowadzić do jego pęknięcia.
 • Świeczki – umieszczone na kominku, na świątecznym stole – pomagają stworzyć wyjątkową atmosferę. Jedna mała, ozdobna świeczka może spowodować ogromne szkody: spalone dywany, zniszczone stoły i krzesła, zadymione mieszkanie. I takie zgłoszenia trafiają do nas w okresie świątecznym co roku. 

Tak zdarzenie opisuje jeden z naszych Klientów:

Kiedy obudziłem się rano, 25 grudnia, czyli w pierwszy dzień Świąt, poczułem dziwny zapach. Wyszedłem na korytarz i okazało się, że widoczność na piętrze, na klatce schodowej i w pomieszczeniach, które nie były zamknięte, jest zerowa. Przyczyną był stroik, który zapalił się od świecy. Najprawdopodobniej ogień tlił się przez całą noc.

 • Spędzić Święta przy kominku to marzenie niejednej osoby! Gorzej, kiedy kominek – zamiast umożliwić  Świętemu Mikołajowi dostanie się do domu – staje się źródłem pożaru. Niestety, z otwartym ogniem nie ma żartów i magia Świąt nic tu nie pomoże.
 • Ale z kominkiem łączą się również inne potencjalne zdarzenia. Najczęściej zniszczeniu ulega szyba. W przypadku naszych Klientów powodem pęknięcia była czasami zbyt wysoka temperatura, czasami uderzenie kolanem, a jeszcze innym razem… trudno było tę przyczynę nawet zidentyfikować.
 • Świąteczne prezenty – poświęcamy oszczędności i czas, aby tylko sprawić radość obdarowanym osobom. Gorzej, gdy podarunki nie trafiają do tych, do których powinny. Skradzione perfumy, biżuteria, zegarek to tylko kilka przykładów przedmiotów, które stały się łupem złodzieja jeszcze przed Świętami.
 • A jak już jesteśmy przy temacie kradzieży z włamaniem, to w Święta zdarzają się one szczególnie często. Choć w tym roku wielu z nas zrezygnuje z podróży czy rodzinnych wizyt, okazji do okradzenia opuszczonego – nawet na kilka godzin – domu nie będzie brakować. Pamiętajmy więc o odpowiednich środkach ostrożności, inaczej stracić możemy nie tylko świąteczne prezenty, ale cały dobytek.
 • Po Świętach czas na Sylwestra – w tym roku zapewne w mniejszym gronie. Oby tylko huczna zabawa nie przyniosła nieoczekiwanych skutków, jak w przypadku naszych Klientów, w domach których, na skutek uderzenia petardy popękały szyby.
 • Czasami petardy i zimne ognie potrafią przysporzyć jeszcze więcej problemów, jak wtedy, kiedy doszło do nieumyślnego podpalenia altanki na działce naszego Klienta.
 • Oby tylko w Nowy Rok wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich domów. W przeciwnym razie obudzić może nas strudzony, nocny wędrowiec, który próbuje dostać się nie do swojego mieszkania. Efekt? Zniszczony płot, ogród, parapet, elewacja i rolety antywłamaniowe.

Choć tegoroczne Boże Narodzenie i Sylwester będą zapewne nieco inne od poprzednich, to z wielu zwyczajów, tradycji i przyjemności wcale nie musimy rezygnować. Zostańmy w te Święta w domu i spędźmy je bezpiecznie.

Nasze doświadczenie wskazuje, że wystarczy chwila nieuwagi, pośpiech, niezgaszona świeca i nieszczęście gotowe. Zniszczenia przyjmują różne formy i rozmiary – szczególnie niebezpieczne są te z udziałem ognia. Nie pozwólmy, aby niespodziewane zdarzenie zburzyło nasz spokój i świąteczny nastrój. W tym magicznym okresie wszyscy powinni móc skupić się wyłącznie na świętowaniu. I tego właśnie życzymy naszym Klientom!
–Jolanta Karny, Wiceprezes Avivy ds. Sprzedaży i Marketingu

* Informacje są zgodne z roszczeniami zgłoszonymi przez Klientów Avivy w grudniu i styczniu w latach 2016-2020.