Ubezpieczenie mieszkania i domu pod kredyt

co należy wiedzieć

Ubezpieczenie mieszkania lub domu pod kredyt jest wymagane przez bank i w wersji podstawowej obejmuje zwykle ubezpieczenie murów. Jakie inne opcje warto wziąć pod uwagę?

Według danych zebranych przez PIU ubezpieczenia majątkowe w Polsce chronią ponad 10 milionów mieszkań i domów, a także znajdujące się w nich przedmioty.[1]

Dowiedz się, jak wybrać najlepszą formę ochrony i czym się kierować, wybierając ubezpieczenie domu do kredytu hipotecznego.


Spis treści:

  1. Ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank
  2. Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt za pośrednictwem banku czy na własną rękę?
  3. Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny?
  4. Ubezpieczenia dodatkowe – czy warto?

Ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank

Cesja na bank powoduje przeniesienie odszkodowania z ubezpieczonego na bank. W sytuacjach, kiedy szkody są niewielkie, a nieruchomość da się wyremontować, bank może wyrazić zgodę na wypłatę odszkodowania kredytobiorcy w celu dokonania napraw. Jeśli jednak szkody są duże i np. nieruchomość spłonie, odszkodowanie otrzyma bank zgodnie z umową cesji.

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt za pośrednictwem banku czy na własną rękę?

Podczas dopełniania formalności bank najczęściej zaoferuje nam jednocześnie ubezpieczenie nieruchomości do kredytu. I faktycznie – często okazuje się, że oferta jest atrakcyjna, a jej stawka konkurencyjna. Najczęściej jednak bank proponuje tylko podstawową ofertę, czyli ubezpieczenie murów.

Zawsze warto jednak zweryfikować Ogólne Warunki Ubezpieczenia (szczególnie podrozdział „wyłączenia odpowiedzialności”), a także koszt ubezpieczenia. Dzięki temu dowiesz się, czy na rynku nie ma ofert w podobnej cenie.

W ofercie Avivy znajdziesz ubezpieczenie domu przez internet. Oferta obejmuje też opcje dodatkowe, nie zawsze dostępne w banku, np. ubezpieczenie psa. Przydać się może także OC w życiu prywatnym, jeśli przypadkowo zalejesz mieszkanie sąsiada lub Twoje dziecko wybije szybę. W razie niespodziewanej szkody Twój komfort zależy od tego, co obejmuje ubezpieczenie domu lub mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny – co obejmuje

Najbardziej podstawowa i wymagana przez bank polisa do kredytu obejmuje ubezpieczenie murów lub murów i elementów stałych. Dzięki temu naprawisz dom, gdyby np. uległ zniszczeniu w wyniku huraganowego wiatru. Nie zostaniesz z niespłaconym kredytem także w przypadku, kiedy blok, w którym mieszkasz, zawali się wskutek wybuchu. Ubezpieczenia nieruchomości pod kredyt dostępne w ofertach banków obejmują najczęściej tylko elementy konstrukcyjne budynku. Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt dostępne w banku nie ochroni np. mebli czy sprzętów RTV.  Te rzeczy możemy objąć ochroną m.in. w ramach ubezpieczenia ruchomości, które oferuje Aviva. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę przy ubezpieczaniu domu lub mieszkania.

Ubezpieczenia dodatkowe – czy warto?

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia mieszkania? Przede wszystkim warto pamiętać, że dom lub mieszkanie u większości polskich rodzin stanowi główny składnik majątku. Warto zatem zwrócić uwagę na dodatkowe ubezpieczenia, takie jak:

  • ubezpieczenia stałych elementów (tynków, powłok malarskich, paneli, terakoty, stałej zabudowy kuchni),
  • ruchomości domowych (mebli, sprzętu elektronicznego),
  • OC w życiu prywatnym (obejmuje m.in. ubezpieczenie od zalania mieszkania sąsiada).

Ubezpieczyciel wypłaci więc odszkodowanie w takich sytuacjach, jak zalanie (zarówno naszego mieszkania, jak i mieszkania sąsiada), kradzież z włamaniem, czy przepięcie.

Wybór polisy należy potraktować indywidualnie i dokładnie zapoznać się z jej zakresem. Mimo że bank wymaga od kredytobiorcy ubezpieczenia murów, warto zapewnić sobie kompleksową polisę, pamiętając między innymi o OC w życiu prywatnym, czy ubezpieczeniu ruchomości domowych.

[1] https://piu.org.pl/ubezpieczenia-zmieniaja-polske-polakow/

Pozostałe artykuły